Zdraví a nemoci

21. května 2025 07:30

Marie Makovská

Vysoká hladina kortizolu: Může vám napovědět akné, přibírání na váze, únava i bolesti hlavy

Kortizol je známý jako „stresový hormon“, ale ve skutečnosti zastává mnohem více funkcí než jako pouhý indikátor stresu. Nerovnováha hladin kortizolu může mít vážné dopady na naše zdraví. Co vám může napovědět, že máte vysokou hladinu tohoto hormonu?

Hlavním cílem kortizolu je zmobilizovat organismus při stresové zátěži, čehož dosahuje především působením na energetický metabolismus.

Jaké jsou další funkce kortizolu?

  • Metabolismus sacharidů: Cílem kortizolu je zajistit při stresové situaci dostatek glukózy pro mozek, zvyšuje koncentraci glukózy v krvi.
  • Metabolismus tuků: Mobilizuje tukové zásoby organismu a stimuluje též odbourávání tuku.
  • Metabolismus aminokyselin: Podporuje rozklad bílkovin (čímž způsobuje zvýšení vylučování močoviny), získané aminokyseliny jsou použity pro tvorbu glukózy. Jeho nadměrná koncentrace může vést k poruchám pojivové tkáně a kůže, například ke vzniku strií, jako je tomu u Cushingova syndromu.
  • Kardiovaskulární systém: Stimuluje kardiovaskulární systém a udržuje oběhové funkce.
  • Protizánětlivý účinek a další.

Možné příznaky vysokého kortizolu

Vysoký kortizol může způsobit řadu příznaků, které se liší v závislosti na tom, co konkrétně je způsobilo nebo jak vysoké hladiny kortizolu máte. Mezi obecné příznaky patří:

  • Přírůstek hmotnosti, většinou v oblastech obličeje a břicha
  • Akné
  • Ztenčení kůže
  • Snadná tvorba modřin
  • Zarudlý obličej
  • Zpomalené hojení
  • Svalová slabost
  • Těžká únava
  • Podrážděnost
  • Potíže se soustředěním
  • Vysoký krevní tlak
  • Bolest hlavy

Co zvyšuje hladinu kortizolu v krvi

Hladinu kortizolu zvyšuje například stres a další běžné stavy a jde o přirozenou reakci našeho těla. Každý má čas od času vysoký kortizol. Přirozeně zvýšené hladiny kortizolu se objevují také v těhotenství nebo při estrogenové terapii. Pokud však vaše tělo neustále vytváří příliš mnoho kortizolu, může to naznačovat zdravotní problém.

Jak už bylo řečeno, zvýšení hladiny kortizolu způsobuje více faktorů. Toto jsou hlavní z nich:

Stres

Při stresu kombinace signálů v těle způsobují, že nadledviny uvolňují hormony, včetně adrenalinu a kortizolu. Výsledkem je zvýšená srdeční frekvence a uvolnění energie jako součást reakce „bojuj nebo uteč“. Je to způsob, jakým se tělo připravuje na potenciálně nebezpečné nebo škodlivé situace. Kortizol také pomáhá omezit jakékoli funkce, které nejsou v tu chvíli nezbytné. Jakmile hrozba pomine, hormony se vrátí na své obvyklé úrovně a tělesné funkce také. Když ale budete v neustálém stresu, tato reakce se ne vždy vypne. Dlouhodobé vystavení vyšším hladinám kortizolu a dalším stresovým hormonům může negativně ovlivnit téměř všechny procesy vašeho těla. To může zvýšit i riziko zdravotních problémů, jako jsou srdeční infarkt a mrtvice.

Problémy s hypofýzou

Hypofýza neboli podvěsek mozkový se nachází v základně našeho mozku. Monitoruje a pomáhá řídit mnoho funkcí těla uvolňováním hormonů. Problémy s hypofýzou, jako jsou rakovinné nádory hypofýzy, mohou způsobit její nedostatečnou nebo nadměrnou produkci hormonů, včetně kortizolu.

Nádory nadledvinek

Nadledvinky jsou, jak jejich název napovídá, umístěny nad ledvinami. Nádory nadledvin mohou být benigní (nezhoubné) nebo maligní (zhoubné) a mohou mít různou velikost. Oba typy mohou vylučovat vysoké hladiny hormonů, včetně kortizolu. Kromě toho, pokud je nádor dostatečně velký, aby mohl tlačit na okolní orgány, můžete zaznamenat bolest nebo pocit plnosti v břiše. Nádory nadledvin jsou obvykle nezhoubné a nacházejí se přibližně u 1 z 10 lidí, kteří podstoupili zobrazovací test nadledvin. Rakoviny nadledvin jsou mnohem vzácnější.

Vedlejší účinky léků

Zvýšení hladiny kortizolu mohou způsobit také některé léky. Pokud užíváte kortikosteroidy ve vyšších dávkách nebo dlouhou dobu a pociťujete některé z výše zmíněných potíží, zkuste se poradit se svým lékařem a najít správnou dávku. Zároveň byste nikdy neměli přestat užívat steroidní léky bez postupného snižování a bez předchozí konzultace s vaším lékařem. Náhlé vysazení může způsobit nedostatečnost nadledvin.

Kdy kontaktovat lékaře?

Pokud si myslíte, že byste mohli mít vysoký kortizol, měli byste nejdřív kontaktovat lékaře, aby vám provedl krevní test. Vysoké hladiny kortizolu způsobují nespecifické příznaky, což znamená, že za ně může být odpovědných mnoho zdravotních stavů.

Pokud zaznamenáte některé z příznaků, lékař vám pravděpodobně doporučí testy, které změří hladiny kortizolu v krvi a moči.

Podívejte se také na rozhovor s dermatoložkou Gabrielou Kičmerovou. Poradila například, jak se zdravě opalovat:

Cushingův syndrom

Hladiny kortizolu běžně stoupají a klesají během dne a výrazně klesají v noci. Vysoké hladiny kortizolu v noci by naznačovaly, že můžete mít Cushingův syndrom. Tato choroba má mnoho různých projevů, které souvisí s nadměrnou koncentrací kortikosteroidních hormonů v těle. Patří sem například:

  • Zvýšení chuti k jídlu a zvyšování tělesné hmotnosti, obezita se centruje v oblastech břicha a obličeje, naopak končetiny bývají velmi tenké.
  • Strie purpurové barvy v oblasti břicha, „pergamenová“ kůže, která se snadno zraňuje, charakteristické jsou i opakované kožní infekce a podkožní krvácení.
  • Řídnutí kostí
  • Narušený metabolismus glukózy. Rozvíjí se rezistence na inzulin až diabetes mellitus (cukrovka) II. typu. Může také vzniknout tzv. časný steroidní diabetes.
  • Psychika: Deprese, poruchy koncentrace a paměti, únava, emoční labilita a další příznaky.

Pokud váš lékař potvrdí, že máte vysoké hladiny kortizolu, může pomoci určit základní stav a poradit s léčbou ke snížení hladiny kortizolu a přímo řešit příčinu.

Jak udržovat hladiny kortizolu v normě?

Zdravé hladiny kortizolu souvisí se zdravým životním stylem. Pravidelná pohybová aktivita je vhodná, ale pokud je cvičení příliš mnoho nebo je příliš náročné, může stresovou reakci organismu naopak zvýšit. Naslouchejte svému tělu a snažte se najít zlatou střední cestu. Zaměřte se na spánek a relaxaci, pobyt v přírodě a pohybové aktivity, které vás baví. Důležitý je také kontakt s lidmi, které máte rádi, a celková duševní pohoda. Vyvážený pestrý jídelníček můžete podpořit i doplňky stravy, jako jsou vitamin D, vitamin C, probiotika, nenasycené mastné kyseliny (omega-3) a další.

Zdroje: Physiology, CortisolAnatomy, Head and Neck, Pituitary Gland; Cushing Syndrome; Wikiskripta (odkazy v textu).

Sdílejte článek
Štítky zdraví stres lékař hormon duševní zdraví břicho organismus metabolismus kortizol Cushingův syndrom nemoci a zdravotní potíže

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2025

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.