11. srpna 2016 01:25
Iva KropáčkováV penzi můžete mít i o miliony víc, díky pronajímání bytů. Ale co rizika?
Pronajímat malé byty může být v současnosti velmi zajímavý byznys, má ale svá rizika. To aktuální se týká hlavně nákupu investičních bytů na hypotéku...
Realitní praxe ukazuje, že stále více lidí využívá hypotéku k nákupu takzvaných investičních bytů, které pronajímá. Tento zisk pak použije na hypotéční splátku. A když nemá vlastní bydlení, tak peníze jdou i na částečnou úhradu nájemního bytu, v němž bydlí. Lidé si tak hypotéky sjednávají již s jasným plánem na nákup investičních bytů. Jsou i takoví investoři, kteří vlastní po republice desítky bytů a příjem z nájmu jim i po zaplacení splátek vydělá víc, než je průměrná mzda. To ale není scénář pro běžného člověka, který se v realitním byznysu nepohybuje a navíc se nehodlá a nemůže do takové míry zadlužovat. Nicméně banky jsou k tomuto druhu podnikání s jejich majetkem vesměs benevolentní. Investování do nemovitostí (i s rizikem zadlužení) se ale může vyplatit nejen spekulantům. Ovšem pouze tehdy, pokud nakoupíte byt/y k pronájmu vhodné. Ne každý lze totiž snadno pronajmout. A čelit musíte i dalším rizikům...
Vyzkoušejte: SROVNÁNÍ NABÍDEK HYPOTÉK na českém trhu
Atraktivní byznys?
Jaké byty se vyplatí kupovat s myšlenkou zhodnocování vlastních financí? Pronajímají se dobře malé, tzv. startovací byty s dobrou dopravní dotupností. A za předpokladu bezproblémových nájemníků může jít někdy o zajímavý byznys, který vám může v případě nákupu například tří bytů v Praze v celkové hodnotě 4,5 milionu za rok vydělat cca 84 000 korun a za 30 let se zisk vyšplhá na 2,5 milionu korun, pokud bydlíte v nájmu. Máte-li vlastní bydlení, pak za 30 let můžete vydělat i přes 7 milionů korun. Ovšem za předpokladu, že ty čtyři miliony na pořízení bytů už také máte. Pokud byste si museli vzít na byty hypotéku, pak tam už takový zisk není - za 30 let asi 360 tisíc korun. Více zde:
Výhody investování do nemovitostí
Investování do nemovitostí na pronájem má, stejně jako každý typ investic, své výhody a nevýhody. Mezi výhody tedy patří fakt, že můžete mít určitý "pasivní příjem" a v případě hypotéky bude po splacení úvěru nemovitost vaše, můžete ji i nadále pronajímat již s výraznějším ziskem, nebo prodat. V případě, že máte vlastní bydlení, je to investice výhodná, a to jak s vlastními úsporami na nákup investičního bytu, tak prozatím i v případě nákupu bytu na hypotéku. To se ale může časem změnit.
Ale co rizika?
Je nutné počítat i s nevýhodami: Dobrá lokalita se může časem zhoršit, kvalitní byt může znehodnotit neschopné společenství vlastníků, problémy mohou nastat s nájemníky. To vše se může negativně promítnout do výše nájmu, který jste schopni z bytů získat. A navíc: Úspěšné pronajímání nemovitostí má svá pravidla. Počínaje tím, jaké nemovitosti na pronájem kupovat, v kterých lokalitách, jak je na pronájem připravit, jak hledat vhodného nájemníka, a konče právními aspekty nájemního vztahu, péče o nájemce nebo pojištění nemovitosti a zdanění pronájmu.
Podobné články
Aktuální riziko u investičních bytů na hypotéku
Podle některých ekonomů je dobré být v této době při pořízení nemovitosti na investici ale velmi obezřetný. Sice rostou ceny nemovitostí, ceny nájemného ale nikoliv. A tady je zakopaný pes. Pokud pořídíte byt na investici s tím, že ho budete pronajímat, musíte počítat s tím, že nájmy jsou nízko a vložené peníze se vám tedy nemusí vrátit. Lidé by tak měli být dvakrát opatrní, aby nekupovali na dluh nemovitosti, jejíž hodnota je uměle nadhodnocena velkou poptávkou způsobenou levnými a dostupnými hypotékami. Může se totiž stát, že v momentě, kdy trh dosáhne svého vrcholu, nemovitostní bublina splaskne a lidem tak zůstane na krku vysoký hypotéční dluh za nemovitost, která „ze dne na den“ ztratila desítky procent na své hodnotě. Tento scénář je podle analytiků sice ještě daleko, rozhodně by s ním však měl už teď počítat každý, kdo má zájem investovat do nemovitostí prostřednictvím hypotéky.
Podobné články
Co ideálně dělat?
„Uvážlivým investorům se vlastně v tuto chvíli nabízejí dvě možnosti. Tou první je jednat rychle, dokud jsou ceny hypoték ještě nízko a ceny realit ještě nejsou tak vysoko, anebo počkat, až ceny realit dosáhnou svého vrcholu, spadnou, a teprve pak do nich investovat,“ uzavírá finanční odborník Prima Rádce Michal Koubek.
NÁŠ TIP: Uvažujete o hypotéce? Zjistit, jestli na ni vůbec máte, vám v první řadě pomohou jednoduché kalkulačky. I my jednu takovou máme. Oslovili jsme banky na našem trhu a jejich nabídky najdete ve srovnávacím kalkulátoru. Všechny hypotéky najdete na jednom místě, nic to nestojí. Naopak veškeré porovnání je zdarma a vy navíc získáte okamžitý přehled, ze kterého můžete vybírat, nebo si alespoň situaci ujasnit. Celé porovnání vám zabere asi minutu.
Pokud chcete žádat o hypotéku, všechny zásadní informace najdete na jednom místě. SPECIÁL o hypotékách
- Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
- Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
- Srovnání nabídek
- Online hraný seriál ze života o hledání bydlení
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...