Novou roli pro Davida Švehlíka hledalo Divadlo Ungelt řadu let. Teď zazáří v krásném dramatu
Davida Švehlíka není možné vidět na jiném jevišti než na tom Divadla Ungelt. Se svým časem a energií nakládá velmi chytře, což souvisí i s tím, jak důsledně zvažuje každou hereckou příležitost. V Divadle Ungelt pro něj po Deštivých dnech, kde exceluje s Richardem Krajčem, hledali novou roli řadu let. Během těchto let David Švehlík přečetl mnoho textů, ale až o Příběhu ze zoo prohlásil, že „to je přesně ono”. Není divu, Příběh ze zoo je jednou z nejlepších dramatických aktovek moderního světového divadla.
Na konci padesátých let se touto hrou celosvětově proslavil legendární americký dramatik Edward Albee. Dramatika, který se opájel newyorským undergroundem, do té doby nikdo neznal, avšak mladý alkoholik s blížícími se třicátinami pochopil, že pokud má v životě něco dokázat, nastal nejvyšší čas.
V maličkatém bytu v Greenwich Village sedl k psacímu stroji a následujících pár dnů od něj téměř nevstal. Vypsal se z pocitu izolace, osamění, z úzkosti, ze strachu, z deprese, ze ztráty důvěry v mezilidské vztahy i z chvilkových záchvatů naděje a beznaděje člověka, který nezapadá do všeobecně přijímané normality. Albee nezapadal nejen tím, že byl gay, ale také tím, že v životě považoval za důležité jiné věci než lidé, kteří byli dle něj uvěznění v kleci svého konformismu.
Na lavičku v Central Parku Albee umístil spořádaného a zajištěného manžela se dvěma dětmi, andulkami a kočkami Petera, kterého hraje Ondřej Brousek. Pak k ní nechal přijít své alterego jménem Jerry v podání Davida Švehlíka, outsidera žijícího na okraji společnosti. Rozhovor začíná slavnou větou, která se zapsala do dějin moderního dramatu: „Byl jsem v zoo“, a rozhoří se v úpěnlivou snahu najít společnou řeč. Místo porozumění ale dialog ústí ve strhující monolog. Jerryho promluva „O Jerrym a psovi“ je už od svého vzniku považována za mistrovskou výzvu pro ty největší herce. V šedesátých letech jí v Činoherním klubu čelil Miroslav Macháček.
Čtěte také: Thriller o droze silnější než heroin. Ve snímku Fentasy hraje i David Švehlík
David Švehlík by se s ďábelským monologem nevyrovnal tak bravurně, kdyby neměl po boku stejně uhrančivého Ondřeje Brouska.
Brousek poprvé do Ungeltu vstoupil v Krásné vzpomínce jako korepetitor nejhorší zpěvačky všech dob, v podání Báry Štěpánové, a okamžitě svým všestranným talentem okouzlil. Na jeho Peterovi je mimo jiné možné obdivovat, kolik toho lze uhrát jen mimikou – velikost role skutečně není úměrná množství textu.
V současnosti je Příběh ze zoo, americká odpověď na evropské absurdní drama, už klasika. Snad i proto bylo tak obtížné získat práva – nešlo jen o vysoké finanční náklady, ale i o specifické požadavky dědiců práv, kteří museli schválit nový překlad, obsazení, režiséra, kostýmy i scénu. Z obsazení, výtvarného řešení a současného překladu Pavla Dominika byli nadšení. Vznikla tak vskutku exkluzivní inscenace, která se stále těší oblibě diváků.