6. února 2025 07:30
Ema BártováCvičení vám může prodloužit život. Je to důležitější, než abyste byli štíhlí
Zvykli jsme si už dávno spojovat štíhlost se zdravím a tím pádem také s delším životem. A kila navíc vnímáme vždycky jako minus. Jenže tak jednoduché to není. Váha sama o sobě, pokud nejde o extrém jedním či druhým směrem, nemusí znamenat tak mnoho.
Je to vlastně jednoduché, vzkazují vědci. Proto, abyste se dožili vysokého věku a abyste byli co nejdéle zdraví, je zásadní, abyste byli takříkajíc ve formě. Je to podle nich důležitější, než abyste byli hubení. A naopak, pokud se nebudete udržovat po všech stránkách v dobré kondici, stoupá riziko předčasného úmrtí, a to bez ohledu na věk nebo index tělesné hmotnosti.
Dospěla k tomu zatím největší a nejkomplexnější studie o vztahu mezi zdatností, indexem tělesné hmotnosti a dlouhověkostí. Její autoři přezkoumali a zanalyzovali mnohá dosavadní zjištění a spočítali, že ztráta formy dvakrát až třikrát zvyšuje riziko vážných potíží.
Na druhou stranu, i když je někdo obézní, ale zároveň aerobně zdatný - klesá u něj riziko úmrtí v mladším věku na polovinu ve srovnání s někým, jehož váha je předpisová, ale jeho fyzička mizerná. Aerobní zdatností se myslí schopnost těla přijímat a využívat kyslík při nějaké tělesné činnosti. Laicky řečeno, jde o to, jako fyzickou námahu a jak dlouho člověk zvládne.
„Z toho je jasné, jak důležité je zaměřit se na fitness aspekt zdraví a dlouhověkosti spíše než na nadváhu a obezitu,“ říká profesor Siddhartha Angadi, fyziolog z University of Virginia a hlavní autor studie, která vyšla loni koncem roku v British Journal of Sports Medicine. Podle něj mohou být lidé zdraví a žít dlouho bez ohledu na to, kolik váží, pokud jsou zároveň aktivní a fit.
Samozřejmě, lze předpokládat, že by měli jíst zdravě a nedopřávat si například velké množství živočišných tuků, uzenin, průmyslově zpracovaných potravin a alkoholu, protože to jsou rizikové faktory, pokud jde o nemoci srdce či rakovinu, jak dokládá třeba tato rovněž vloni publikovaná studie.
Můžete vážit hodně a přitom být zdraví?
Otázka, zda může mít člověk o dost vyšší než ideální váhu a přitom být zdravý, zajímá vědce už dlouho. Zatím se většinou spokojili se zjištěním, že obezita s sebou nese zvýšené riziko mnoha nemocí, a proto zkracuje život. Teď je ale jasné, že pokud je člověk aktivní a v dobré kondici, na BMI neboli body mass indexu zase tolik nezáleží.
Naznačil to už výzkum z roku 2021, který prokázal, jak lidem, kteří začali cvičit, kleslo riziko předčasného úmrtí skoro o třetinu a to i když vůbec nezhubli. Dosavadní studie však byly spíše menší a zaměřovaly se především na muže, často zejména na Američany a navíc údaje o tom, jak moc se hýbou, často vycházely jen z toho, co lidé výzkumníkům sami řekli.
Nejnovější odborná práce proto vyhodnotila výsledky sebrané od mnohem větší skupiny lidí - autoři prošli mnoho výzkumů a jejich databází a zaměřili se zejména na ty, které objektivně dokázaly změřit zdatnost respondentů.
Přečtěte si také: Odnaučte se sladit. Stačí k tomu jen používat poloviční množství cukru
Nakonec vybrali dvacítku výzkumů sledujících po dobu až dvaceti let dohromady téměř čtyři sta tisíc lidí středního a vyššího věku z mnoha různých národů, z nichž třetinu tvořily ženy. Výsledky zanalyzovali a došli k výše uvedeným závěrům: být v dobré fyzické kondici je pro zdravý a dlouhý život důležitější než mít útlý pas.
„To je důležité zjištění, protože ukazuje, že aerobní zdatnost významně chrání před úmrtností při jakémkoli BMI. A ukazuje také, že to platí jak pro ženy, tak pro muže,“ řekl pro deník The Washington Post Barry Braun, ředitel Human Performance Clinical Research Laboratory na Colorado State University, který se na výzkumu nijak nepodílel.
Video: Vyzkoušejte si, zda zvládnete tento cvik
A teď ještě jedna dobrá zpráva. Dostat se mezi jedince s kondicí, která už prodlužuje život, není vlastně těžké. Hodně namáhavé je to pro pětinu těch, kdo jsou na tom nejhůře. Ale většině lidí bude stačit poměrně málo.
Díky pohybu se můžete udržet v dobré formě a má to i další výhody. „Pravidelná fyzická aktivita podporuje nejen zdraví těla, ale i mysli. Pohyb má značný podíl na duševní rovnováze, díky produkci endorfinů a serotoninu, optimální cirkulaci krve a také snížení stresu, jenž souvisí s celou řadou vážných onemocnění. Dlouhodobě zvýšená hladina kortizolu z důvodu chronického stresu, deprese či úzkosti, narušuje imunitní systém a může vést k rozvinutí poruch spánku i fyzickým onemocněním,“ říká genetička Barbora Procházková.
Počítají se svižné procházky, cvičení - stačí doma, nemusíte chodit do posilovny, můžete tancovat. Vhodné je dosáhnout tempa, při kterém ještě můžete mluvit, ale už byste třeba nemohli zpívat. Pohyb ve vysokém tempu je dobrém doplnit posilováním.
Zdroje: www.washingtonpost.com, edition.cnn.com, www.frontiersin.org