Zdraví a nemoci

7. června 2024 06:15

Ema Bártová

Ani nové boty nemusí způsobit puchýře. Na bavlněné ponožky raději zapomeňte

Nové boty rovná se puchýře? To vůbec nemusí platit. Částečně se dá jejich vznik ovlivnit výběrem vhodných bot a částečně preventivním ošetřením nejrizikovějších míst na nohou. Vyplatí se také nosit v kabelce první pomoc pro případ, že už se puchýř začal ozývat.

Zvláště v horkých dnech, kdy chodíme naboso, hrozí, že se nám z bot udělají bolestivé puchýře. Ošetřete je tak, aby se brzy zahojily. Zvláštní péči je třeba jim věnovat v momentě, kdy samy prasknou a hrozí, že se do nich dostane nečistota a infekce. A jak je to s propichováním puchýřů?

Kvůli teplému počasí navíc nohy otékají - pozor ale, neobvyklé otoky mohou někdy znamenat, že máme nějaký zdravotní problém zasluhující si pozornost.

Jak předejít vzniku puchýřů

Pravidlo číslo jedna je jasné, noste boty, které vám dobře padnou. Není až zase takový problém koupit boty, které nám nejsou těsné. Podologové - lékaři specializující se na chodidla - to dokonce doporučují nejen s ohledem na puchýře, ale i kvůli kladívkovým prstům či haluxům.

Ale i dobře padnoucí boty, které při zkoušení netlačí, mohou nějaký ten puchýř způsobit. Myslete na to předem a spolu s botami si pořiďte pomůcky, díky nimž se vás letos puchýře týkat nebudou. Možná přijdou vhod, i když vytáhnete sezónní obuv, kterou jste dlouho neměli na nohou, také tady je riziko vzniku otlaků vyšší.

Má smysl riziková místa nohou ošetřit předem. Vyzkoušejte naše tři tipy:

1.Tyčinka proti puchýřům

Jako prevenci do kabelky si můžete pořídit tyčinku, kterou si před obutím namažete riziková místa chodidel, kde hrozí otlaky nejvíc, například hranu malíčků a paty.

2. Náplasti a polštářky jako prevence

Podívejte se v obchodě s obuví či ve zdravotnických potřebách nejen po obyčejných náplastech, ale spíše po gelových. Prodávají se často už různě tvarované, vhodné třeba k nalepení na patu. Vhodné jsou také malé nalepovací vypolstrované látkové nebo gelové vložky třeba do přední části chodidla, které dokážou snížit riziko vzniku puchýřů na minimum. Slušný výběr mívají také v drogeriích.

3. Zásyp na nohy

Pomáhá také, když si nohy před obutím a případným oblečením ponožek ošetříte práškem mírnícím pocení, což pomáhá jak proti zápachu, tak proti puchýřům. Zásyp zabraňuje přebytečné vlhkosti, která jinak puchýřům svědčí.

Přečtěte si také: Módní alarm na téma sukně: Triky, jak si s nimi vylepšit postavu a čeho se naopak vyvarovat

Ponožky raději ze speciálních vláken

Roli hrají i ponožky - pokud sportujete, běháte nebo chodíte po horách, je lepší sáhnout po ponožkách z kvalitních umělých vláken, která dobře odvádějí pot a poslouží tak lépe než bavlněná klasika. Na celodenní výlet se vyplatí vzít si do batohu jedny náhradní a v průběhu dne si je vyměnit.

Funguje i dlouhodobá prevence v podobě péče o nohy. Ty je dobré například pravidelně promazávat - udržovaná pokožka se spíše ubrání puchýřům. Můžete si koupit speciální krémy na nohy, ale pokud máte hodně suchou kůži, dobře poslouží i vazelína z lékárny.

Přelepte, ošetřujte hned

Pokud prevence nezabrala, nebo jste na ni zapomněli, zasáhněte hned, jakmile cítíte, že vás nějaké místo v botách pálí. Přelepte ho prozatím alespoň obyčejnou náplastí, kterou byste proto měli nosit v každém svém zavazadle.

Pokud puchýř není příliš bolestivý, snažte se zabránit jeho prasknutí. Neporušená kůže slouží jako přirozená bariéra proti bakteriím a snižuje riziko infekce. Zakryjte puchýř náplastí, ideálně nějakou speciální určenou přesně pro tyto případy. Dobrou volbou je hydrokoloidní náplast, u puchýřů se totiž preferuje takzvané mokré hojení, jehož efekt opakovaně potvrdily i odborné studie. Náplast můžete přistřihnout, aby na místě seděla co nejlépe. Neměla by se sundávat dříve, než sama odpadne.

"Náplasti na puchýře by neměly chybět ani v cestovní lékárničce," připomněl farmaceut Marek Lžičař z lékárny brněnské nemocnice U svaté Anny.

Pokud je puchýř bolestivý a podlitý množstvím čiré tekutiny, je možné ho propíchnout sterilní jehlou, vypustit obsah a také přelepit. Kůži nestrhávejte. Pokud už je stržená, i tady se doporučuje hydrokoloidní náplast a mokré hojení.

Puchýře se hojí celkem dobře, i když to může týden dva trvat. Pokud se do rány dostala infekce, zvažte návštěvu lékaře. Mezi příznaky v tomto případě patří změna barvy pokožky v okolí puchýře, sílící bolest, hnisání a to, že jsou rána a okolí teplejší.

Podívejte se na video, v němž lékař vysvětluje, proč je chůze zdravá:

A co když jsou to ledviny nebo žíly?

Pozor, ne všechny otoky nohou je možné přičíst teplým dnům a spokojit se s vysvětlením, že v takovém počasí se to děje ledaskomu. Někdy to mohou být projevy zdravotních problémů, kterým by bylo dobré věnovat pozornost.

Může totiž jít například o problémy s ledvinami, které samy o sobě nijak nebolí. „Indikátorů onemocnění může být více. Pacient je častěji unavený, přestane mít chuť k jídlu a má problémy se spánkem. Může u sebe také zpozorovat otoky, a to především nohou a kotníků, nebo oblasti kolem očí,“ popsal biochemik László Wenchich ze sítě odběrových laboratoří.

Otoky se mohou projevovat také žilními problémy spolu s tím, že má člověk pocit těžkých nohou a  noci ho budí křeče. A výjimečné také problémy s kardiovaskulárním systémem.

Zdroje: www.mayoclinic.orgwww.aad.org


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.