Nepodceňujte chodidla: Na tyto vážné nemoci vás mohou upozornit
Chodidla jsou až nečekaně úžasný diagnostický nástroj. Ať vás trápí cokoliv, vaše nohy na to pravděpodobně už delší dobu upozorňují. A ani nemusíte být doktor, abyste tyto náznaky rozeznali, stačí vědět, čeho si všímat.
1. Suchá a olupující se kůže
Pokud je kůže na patě nebo na bříškách prstů suchá, rozpraskaná nebo šupinatá, může jít o varovaný signál potíží se štítnou žlázou. Tento malý orgán produkuje hormony, které kontrolují rychlost metabolismu, krevní tlak, růst tkání a také funkci nervového systému. Problémy se štítnou žlázou se tak mohou projevit třeba i suchou kůží.
Může jít ale samozřejmě i o následek řady mnohem méně závažných problémů. Někdy se kůže vysušuje prostě jen kvůli změnám počasí. Pokud ale kromě popraskaných pat bojujete i s přibíráním, ztrácíte cit v končetinách nebo hůř vidíte, raději se rychle objednejte k lékaři.
2. Holé prsty
Chloupky jsou pochopitelně mnohem viditelnější u mužů, ale i ženy je na prstech mají. Pokud si všimnete, že chloupky mizí, případně že už tam vůbec nejsou, může jít o důsledek špatného toku krve v chodidlech. Příčinou nedostatečného přívodu krve do nohy a prstů je onemocnění periferních tepen. To vzniká, když se v tepnách nohou hromadí plak a omezuje průtok krve. Pokud se neléčíte, hrozí vám například infarkt nebo mrtvice.
Pokud tedy máte podezření na onemocnění periferních tepen, vyhledejte lékaře. S příznaky můžete bojovat i tím, že přestanete kouřit, budete se stravovat vyváženě, pravidelně cvičit a hlídat si další nemoci, jako jsou cukrovka nebo vysoký krevní tlak.
3. Necitlivost nohou
Stejně jako holé prsty mohou necitlivá chodidla značit špatný průtok krve v nohách. Pravděpodobně znáte pocit ztráty citu a následného mravenčení, když dlouho sedíte v jedné poloze nebo když usnete v nevhodné pozici. Pokud se to ale stává pravidelně i bez špatného sedu, neměli byste tento problém ignorovat.
Necitlivost chodidel je jedním z nejčastějších příznaků periferní neuropatie, která souvisí s diabetem 2. typu. Cukrovka ovlivňuje krevní oběh, což ve výsledku znamená, že se rány a šrámy hojí déle než obvykle a jsou náchylnější k infekci.
Pokud tedy někdy necítíte nohy a máte potíže s hojením ran, nechte se vyšetřit. Už teď se snažte předcházet vzniku cukrovky 2. typu, a to hlavně zdravou stravou a dostatečným pohybem.
4. Černé tečky nebo linky pod nehty
I tento problém je někdy normální – například pokud vám někdo velkou vahou šlápne na nohu nebo vám na ni spadne nějaký těžký předmět. V takovém případě se nehet pravděpodobně zabarví do všech možných odstínů. Jestliže si ale na žádnou takovou událost nevzpomínáte a stejně máte na nohou barevné nehty, může jít o něco vážného, konkrétně o rakovinu.
Tmavé (černé nebo hnědé) tečky či čárky v nehtu mohou značit melanom. Neváhejte proto ani minutu a ihned se vydejte k lékaři. Medicína je v boji s rakovinou stále na vyšší úrovni a umí s nádory dobře bojovat, nesmíte ale přijít pozdě.
Zabarvení nehtu ale může být také následkem plísňového onemocnění (přečtěte si, jak účinně zatočit s plísní na nohou). To je sice mnohem méně závažné než potenciální rakovina, ale ani to byste určitě neměli ignorovat. Kontrolujte raději své nehty pravidelně a všímejte si odlišností a změn.
5. Ranní bolest nohou
Plno lidí se musí každé ráno potýkat s nepříjemnou bolestí chodidel a nohou. Pálivá bolest nebo bolest vystřelující do chodidel, kterou pocítíte při prvních ranních krocích, může indikovat více potíží.
Zaprvé by mohlo jít o revmatoidní artritidu, zánětlivé onemocnění kloubů. I když se o tom možná tolik nemluví, týká se to i malých kloubů na nohou. Bolesti ustoupí díky lékům a pravidelnému cvičení.
Druhou možností je syndrom patní ostruhy, tzv. plantární fasciitida. Plantární fascie je silný pruh vazivové tkáně, který začíná na vnitřním výběžku patní kosti a rozbíhá se ke všem pěti prstům. Formuje podélnou nožní klenbu. Hraje klíčovou roli při běhu a chůzi, poskytuje podporu podélné klenbě a tlumí nárazy. V noci zůstává smrštěná, a proto bychom ji měli před vstáváním z postele protáhnout a i jindy během dne pomůže, když budete chodidla posilovat.
Poslední možností jsou křeče, kterým se stejně jako u syndromu patní ostruhy vyhneme díky důkladnému strečinku. Křeče ovšem mohou poukazovat také na dehydrataci nebo nedostatek některých živin, například vápníku, draslíku a hořčíku. Dodržujte proto vyvážený jídelníček a dostatečně pijte, a to i před spaním.