Celebrity

7. března 2022 19:16

Anna Fedorov

Paralympionik Jiří Ježek přišel o nohu při děsivé nehodě. Zalhal jsem mámě, přiznal

Paralympionik Jiří Ježek přišel v 11 letech o nohu. Jeho dětský sen o kariéře profesionálního fotbalisty se tak doslova rozplynul. „Bylo mi jasné, že můj život už nebude jako dřív,“ přiznal v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS. Ježek se přesto nevzdal a z fotbalu se přesměroval k cyklistice. V té posléze dosáhl nevídaných úspěchů.

Ježek už jako malý kluk propadl myšlence, že bude reprezentovat tehdejší Československo ve fotbale. „Abych pro svůj sen něco udělal, začal jsem v devíti letech hrát za žáčky Sparty,“ prozradil. Svůj dětský sen žil ještě následující rok a půl. Vše změnila děsivá nehoda v pražských Dejvicích, při které přišel o část nohy.

„Byla v tom trochu i lež,“ přiznal v pořadu Povídej sportovec. Své mamince totiž tehdy zalhal a místo na trénink šel s kamarády ze školy hrát fotbal na letenskou pláň. „Špatně jsem se rozhlédl a přeběhl silnici ve chvíli, kdy tudy projížděla nákladní Tatra. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem nevběhl přímo pod nárazník, ale také velkou smůlu, protože jsem strčil nohu pod zadní kola rozjetého auta. Udělalo to jenom křup. Hned jsem věděl, že je něco špatně,“ zavzpomínal Ježek.

Ještě v sanitce prý doufal, že má jen zlomeninu. „Až když jsem se probudil po šestihodinové operaci v nemocnici, zjistil jsem, že mi pod kolenem chybí kus nohy. Bylo mi jasné, že můj život už nebude jako dřív,“ doplnil sportovec.

Naučil se znovu chodit a dal se na cyklistiku

Po nehodě se musel znovu učit chodit a běhat. Doktoři mu dávali tři čtvrtě roku na to, než se bude moci vrátit zpět do školy. Ježek to ale zvládl mnohem rychleji. „Díky sportovnímu talentu i mámě, která mě hrozně podporovala, jsem se přes prázdniny naučil chodit tak, že jsem mohl přijít v září do školy s taškou na zádech bez jakýkoliv berlí. Bylo to moje první vítězství,“ svěřil se paralympionik.

Přestože přišel o svůj dětský sen, láska ke sportu mu zůstala. Ježek se se svým handicapem sžil a začal se posléze věnovat cyklistice, ve které byl velmi úspěšný. Šestkrát vyhrál paralympiádu a šestkrát získal titul mistra světa. Kariéru profesionálního sportovce ukončil teprve před pěti lety.

A přestože už několik let nezávodí, doma má prý doteď asi osm kol. „Doma mám pořád osm kol a nějakých šest nebo sedm protéz. Na každou aktivitu, kterou si člověk s handicapem zvolí, je totiž speciální protéza. Mám například speciální protézu na kolo, na běhání, na volejbal a jednu slušnou oblekovou, kterou jsem používal i tady v televizi, když jsem moderoval,“ pousmál se. Ježek totiž více než rok působil jako moderátor sportovních zpráv na televizi CNN Prima NEWS. Celý rozhovor si můžete poslechnout v úvodním videu.

Sdílejte článek
Štítky nehoda cyklistika Československo havárie Dejvice CNN Prima NEWS Jiří Ježek paralympionik fotbal Povídej Paralympijské hry TATRA TRUCKS a.s.

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 6. 6. 2023

Díky společenským událostem nebo skupinovým aktivitám byste se mohli dostat do kontaktu s mnoha lidmi, Berani, a to jak s blízkými přáteli, tak s náhodnými známými. Do vašeho života může vstoupit nová osoba, která pro vás bude mít zásadní význam. Mohou se objevit záležitosti, které vás silně ovlivňují, a vy pravděpodobně nebudete váhat s vyjádřením svých názorů. To je v pořádku, protože budete taktní a ostatní ocení vaši upřímnost.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.