3. května 2024 06:30
Ema BártováPigmentové skvrny zhoršuje slunce, ale i rozškrábené pupínky a antikoncepce
Bojíme se vrásek, ale pak nás na kůži může zaskočit něco jiného. Třeba pigmentové skvrny na obličeji nebo rukou, kterých přibývá s věkem a také, pokud to přeháníme se slunečním zářením. Někdy může jít také o projev rozhozených hormonů či nemoci. Co s nimi a jak zabránit tomu, aby se nám tvořily další?
Tmavým skvrnám na kůži se říká souhrnně hyperpigmentace, ale je to poměrně široký pojem, pod který se vejdou jak třeba klasické pihy, tak skvrny, které jdou na vrub zejména slunečním paprskům. Typicky jde o melasma, tmavé plochy, které se s přibývajícím věkem objevují na tvářích, bradě či čele. Případně jde o lentigo, výraznější skvrny, někdy označované též jako stařecké.
Základní příčina je nicméně vždycky stejná - k hyperpigmentaci dochází, když pokožka produkuje více pigmentu zvaného melanin než normálně. Nadbytečný pigment se ukládá poměrně hluboko v pokožce a dodává jí tmavší vzhled ve srovnání s okolní kůží. Jde vlastně o způsob, jakým se tělo snaží chránit pokožku před poškozením.
Melasma častěji trápí ženy, ale nikoli proto, že by se snad ve srovnání s muži více opalovaly. Příčinou je fakt, že ženské pohlavní hormony přímo stimulují melanocyty, což jsou buňky produkující melanin. Proto se pigmentové skvrny mohou více tvořit ženám během těhotenství. A proto může jejich tvorbu zvyšovat hormonální antikoncepce. Vznikají také kvůli užívání některých léků.
Proč se nám dělají tmavé fleky?
Zvýšená tvorba melaninu má více příčin, ale ta hlavní je nezpochybnitelná, Jsou jí sluneční paprsky, UV záření je zodpovědné až za 80 procent příznaků předčasného stárnutí pleti. Dále hraje roli genetika, hormony a výskyt stoupá se zvyšujícím se věkem.
„Při slunečním záření začnou pigmentové buňky (melanocyty) produkovat více pigmentu melaninu, který působí jako přirozená kožní bariéra proti UV záření. Nadměrné vystavování slunci však může tento proces narušit a vyvolat hyperpigmentaci. Produkci pigmentu v melanocytech řídí melanokortinový receptor, jehož funkce závisí na genu MC1R. A zde hraje roli právě naše genetika. Varianty tohoto genu totiž určují, jakou barvu pleti máme a tím pádem i jak dobře se opalujeme a zda jsme více či méně náchylní ke spálení a tvorbě pigmentových skvrn,” vysvětluje genetička Barbora Procházková.
Roli hraje také věk. „S rostoucím věkem se počet buněk v pokožce produkujících melanin přirozeně snižuje, ale zbývající melanocyty se zvětšují a jejich rozmístění je více lokalizované. Tyto fyziologické změny vysvětlují vyšší výskyt stařeckých skvrn u osob po čtyřicátém roce života,” dodává genetička Procházková.
Někdy se může objevit i pozánětlivá hyperpigmentace. Pokud například člověk trpí akné nebo ekzémem, po zahojení mohou postižená místa zůstat tmavší. V některých případech může být hyperpigmentace příznakem zdravotních potíží, jako je například Addisonova choroba.
Přečtěte si: Tipy pro zdravé opálení. Mažte se i bez slunce a nespoléhejte na voděodolné krémy
Jak zabránit hyperpigmentaci v obličeji
Žádná zázračná rada bohužel neexistuje. Tou základní je doporučení, abyste se vyhýbali slunečnímu záření a to zejména mezi desátou dopolední a druhou odpolední. Používejte kosmetiku, která jeho dopad mírní, noste klobouk se širokou krempou, vyhledávajte stín.
Mnoho lidí používá krémy s ochranným faktorem pouze na dovolené u moře, ale to je chyba, běžně byste měli volit takový, který má SPF alespoň 15, a používat ho denně a to i když zrovna slunce nezáří naplno. Protože jen tak můžete zpomalit stárnutí pleti a s ním související tvorbu pigmentových skvrn.
„Vyšší SPF faktor v krémech znamená lepší ochranu proti UVB záření, tedy spálení. Nezapomínejme ale i na UVA záření, které je odpovědné za stárnutí pleti a první vrásky. Omezení jeho působení na kůži pomocí krémů je v boji proti stárnutí naprosto esenciální,“ vysvětluje docentka Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
A ještě jeden užitečný tip: Nesahejte si zbytečně na obličej. Rozškrábaný pupínek nebo štípanec od komára může vést k tomu, že se vám v místě udělá malý zánět a kůže bude po zahojení tmavší. Sahejte si na obličej jen umytýma rukama.
Zaměřte se na to, abyste před UV zářením chránili už existující skvrny, protože tato místa mají jinak tendenci dále tmavnout rychleji než ostatní kůže.
Jakou vyzkoušet kosmetiku?
Jakmile se skvrny jednou objeví, je už poměrně těžké se jich úplně zbavit. Ale určitě má smysl to zkusit, často alespoň částečně zblednou. Některé kosmetické firmy vyrábějí přípravky nebo sady určené přímo na tento problém - typicky například s AHA kyselinami, které dokáží zesvětlit hyperpigmentaci a zároveň opticky rozjasnit obličej, takže případné skvrnky nejsou tak patrné.
Nebo se můžete zaměřit na konkrétní složky kosmetiky, které se ukázaly jako účinné, pokud jde o zmírnění vzhledu pigmentových skvrn.
Podívejte se, co si myslí dermatoložka Arenbergerová o opalování
Patří mezi ně třeba niacinamid neboli vitamín B3, který i podle klinických studií snižuje dopady hyperpigmentace a sjednocuje vzhled pleti. Můžete zvolit například krém s touto látkou, který zároveň obsahuje vitamín C a také SPF ochranný faktor nejméně 30, aby byl jeho efekt znatelný a zároveň bránil vzniku dalších tmavších míst na obličeji.
Další doporučovanou účinnou látkou je retinol, derivát vitamínu A, který by měl snižovat výskyt tmavých pigmentových skvrn díky tomu, že urychluje přirozenou výměnu kožních buněk. Studie potvrdily kladný efekt - aby se projevil, musí však být obsah retinolu relativně vysoký, doporučují se spíše séra s retinolem, krémy nemusejí stačit. Ve složení se vyplatí hledat i takzvané antioxidanty, jejichž nejčastějším zástupcem je krom vitamínu C také vitamín E.
Hyperpigmentaci lze zmírnit i pomocí mikrodermabraze, kterou lze provádět pomocí jednoduchého přístroje i doma. Nicméně na pigmentové skvrny platí pouze tehdy, pokud se vytvořily jen v epidermis, svrchní vrstvě kůže.
Na dermatologických klinikách si můžete nechat skvrny odstranit chemicky dusíkem nebo laserem, má to však smysl jen v zimě a na jaře, dokud pleť není opálená.
Zdroje: www.medicalnewstoday.com, www.everydayhealth.com, www.mayoclinic.org
Pavlína Němcová prozradila své tipy na krásnou pleť: