Pivní kvíz: Vyzkoušejte se, kolik toho víte o hořkém světě

Pivo se u nás vaří přes tisíc let. Je zváno národním pokladem, v jeho spotřebě si také Česká republika udržuje světové prvenství – na jednoho člověka připadá přes 140 vypitých litrů za rok a pivo teče proudem i v českých kuchyních. Kolik toho o zlatavém moku víte? Vyzkoušejte se v našem kvízu.

Chmelový mok z produkce českých sládků patří k nejžádanějším pivům v mnoha evropských zemích. To první však vařili už staří Egypťané a Indové před 5 000 lety, o jeho přípravě v Čechách existuje první písemný dokument až z roku 1088, kdy bylo zmíněno v Nadační listině Vyšehradské kapituly prvního českého krále Vratislava II. Největší rozmach pivovarnictví ovšem nastal ve středověku, koncem 18. století pak dostalo pivo současnou podobu i chuť.

Vyzkoušejte se, jací jste pivní znalci v následujícím kvízu:

Pivní kvíz

1 14 Odhadnete, kolik funguje nyní v Česku minipivovarů?

2 14 Kdo je patronem českého piva?

3 14 Jaká má být správná teplota podávaného piva?

4 14 Kolik alkoholu obsahuje nealkoholické pivo?

5 14 Co značí ležák?

6 14 Stupňovitost piva označuje:

7 14 Kde se v Čechách podle dostupných informací vařilo první pivo?

8 14 Jaká je průměrná spotřeba piva v Česku?

9 14 Znáte jméno sládka, který v roce 1842 uvařil první dávku plzeňského piva?

10 14 Ječmen se při výrobě sladu nechá naklíčit a pak se:

11 14 Jak se nazývá fobie z prázdné pivní sklenice?

12 14 Nejsilnější pivo na světě, zvané Snake Venom, obsahuje:

13 14 90 % produkce v ČR tvoří:

14 14 Pivo se v Čechách vaří:

Máte % správných odpovědí.

To není dobrý výsledek. Zkuste to znova.

To není dobrý výsledek. Zkuste to znova.

To není špatné, ale pořád je co zlepšovat.

Gratulujeme, máte velmi dobré znalosti.

Výborně, vaše znalosti jsou skvělé.

Pivo základ půstu

Pivo je takřka jediným nápojem s obsahem alkoholu, který je dodnes povolen pít praktikujícím křesťanům i během přísných půstů. A to se tehdy v klášterech vařila mnohem silnější piva, jež jim pomáhala nejen ve zdraví přežít půst, ale celkově obohatit středověkou výživu. Pokud byste pátrali po nejstarším pivovaru v Čechách, dostanete se k tomu v pražském Břevnově, který vznikl hned se založením tamního kláštera roku 993.

Čtěte více k tématu půst: Znáte všechna pravidla čtyřicetidenního velikonočního půstu?

Zatímco dnes tedy pivo jednoznačně spadá do alkoholických nápojů, jako takovým se jím proto nemůžeme běžně nalévat v práci nebo při řízení dopravních prostředků, v minulosti bylo hojně využíváno jako vydatná potravina. V Evropě se ale o pivu jako o potravině bavíme o dávné minulosti, třeba v Rusku ovšem mělo tento status ještě v roce 2012.

Pivo v kuchyni

Pijeme ho kvůli jeho skvělé chuti, schopnosti zahnat žízeň a v rozumné míře i na podporu zdraví. Druhů piva je u nás mnoho a spousta nových stále roste s přibývajícími malými pivovary. Právě jejich provozem se inspirovali i tvůrci oblíbeného rodinného seriálu Hořký svět, který můžete celý sledovat kdykoliv online na prima+.

Ať už lehká světlá a méně hořká piva, nebo hustá tmavá piva s hořkosladkou chutí. Většina najde také hojné uplatnění i v kuchyni. Vyzkoušejte výtečné recepty na pokrmy s pivem.

Sdílejte článek
Štítky alkohol FTV Prima pivo Česko kvíz historie piva minipivovar Hořký svět recepty na pivu