Bez drastických opatření vyskočí denní přírůstky nakažených nad tisíc, varuje biolog Jaroslav Flegr

Evoluční biolog a parazitolog profesor Jaroslav Flegr se na jaře ukázal být schopným věštcem, když se jeho předpovědi průběhu pandemie koronaviru z velké části naplnily. Před očekávanou druhou vlnou nedávno na své facebookové stránce zveřejnil další prognózu vývoje šíření COVID-19. Nejen o ní mluvil i v prvním premiérovém díle Show Jana Krause po prázdninové přestávce.

„S výjimkou skokového vzestupu počtu nakažených s nástupem školní docházky bude další nárůst spíše pozvolný, takže si bude obyvatelstvo na zvyšující se statistiky postupně zvykat. Odpírači roušek tak budou dál tvrdit, že je to celé humbuk a že žádná epidemie u nás vlastně není, a to i v okamžiku, když budou denně přibývat dva tisíce nakažených a nemocnice začnou nestíhat,“ nastínil na Facebooku svou vizi blízké budoucnosti koronaviru profesor Flegr, který působí na Přírodovědecké fakultě UK a Národním ústavu duševního zdraví.

Z COVID-19 se stane další dětská nemoc

Ačkoliv si stejně jako jiní lékaři a odborníci není vůbec jistý, kdy současná pandemie COVID-19 a veškeré dění kolem ní skončí, má poměrně jasnou představu o tom, jak to s vývojem nemoci dopadne. „Kdy to celé skončí? Asi těžko v příštím roce, ledaže by se nám s velkou dávkou štěstí podařilo už dříve získat dostatečné množství vakcíny. (…) Vím však, jak to celé nejspíš skončí. Z hrozivé COVID-19 se tak stane další dětská nemoc a SARS-CoV-2 se připojí ke čtyřem jiným liniím koronavirů, kterými je bezpříznakově nakažen skoro každý člověk,“ píše ve svém rozsáhlém facebookovém příspěvku.

V samotné Show Jana Krause se pak jako závěrečný host pokusil pomoci moderátorovi i divákům vžít se do chování viru. „Jakmile se (vir) dostane do organismu, musí si celou situaci dobře uvážit. Zřejmě si říká, že musí zvítězit nad všemi ostatními, že je tady velká konkurence. A vyhrává ten, kdo se dokáže ve svém hostiteli co nejvíce namnožit a zároveň nakazit co nejvíce dalších hostitelů. Je to taková soutěž,“ vysvětlil odborník na parazity a evoluční psychologii a dodal, že si koronavirus zároveň musí promyslet, jak rychle se má množit. „My jsme pro něj vzácný materiál a pouze rychlost nestačí, to bychom na něj brzy přišli. Jestliže nepřijmeme drastická opatření, denní přírůstky nakažených vyskočí rychle nad tisíc a tam už zůstanou.“

Dalšímu zpřísňování karantény se nevyhneme

V minirozhovoru pro sociální sítě pořadu Show Jana Krause však upozornil, že rozhodně nechce nikoho strašit. I když se podle vlastních slov vývoje na jaře hodně bál, nyní prý situaci vidí optimisticky. „Myslím si, že teď holt ta druhá vlna přijde, protože vir, který tady budeme mít, se bude šířit mnohem úspěšněji než dřív. Už ale víme, že ho umíme do týdne zastavit. Když bude nejhůř, víme, jak šlápnout na brzdu, což jsme na jaře nevěděli,“ podotkl Flegr s tím, že se zřejmě nevyhneme dalšímu zpřísňování karantény, které podle něj bude bolet především po ekonomické stránce.

Na druhou stranu vidí naději v brzkém vyvinutí vakcíny. „Jsem přesvědčený, že ve státech, kde byli chytří a včas si zajistili dodávky, ji už na podzim budou mít a během jara bude možné ztlumit epidemii tak, že se obejdeme bez drastických opatření.“ Za dobrou zprávu považuje také fakt, že téměř každý člověk už v sobě údajně má čtyři linie koronaviru. „Je to dětská nemoc, nikdy se jí nezbavíme. Nakazili jsme se jí jako děti a už nám neškodí. Takhle dopadne i tento koronavirus, časem se z toho stane dětská nemoc, kterou se děti nakazí během života a ani nebudou muset být očkovaní,“ zopakoval svou facebookovou předpověď profesor, který zároveň nabádá k nošení roušek: „Určitě bychom je měli nosit. Je to velmi bezbolestné opatření oproti všem ostatním a relativně účinné.“

Zajímá vás, o čem všem mluvil profesor Jaroslav Flegr v Show Jana Krause? Podívejte se na následující video:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.