Zdraví a nemoci

26. července 2022 14:40

Tomáš Durčák

Lesní borůvky mohou obsahovat pro člověka smrtící tasemnici. Jak se jí vyhnout?

Nebezpečné borůvky

Letní sezona lesních borůvek či ostružin je pro mnoho lidí důvodem, aby vyrazili na hory a do lesa, kde právě tyto mimořádně oblíbené lesní plody dozrávají. Jejich konzumace přímo po utrhnutí však skýtá zdravotní riziko, o kterém možná vůbec nevíte. Mohou za něj larvy parazita.

Název liščí tasemnice už tak trochu odhaluje, kdo za riziko, že z lesního ovoce onemocnění chytnete, může. Dle Wikipedie se jí říká také měchožil bublinatý nebo měchožil větvený a jde o jeden až pět milimetrů dlouhou tasemnici, kterou lze najít jakožto parazita ve střevě lišek. A byť se zpravidla zdržuje pouze v těle zvířat, v některých případech se může usídlit také v těle lidí. Dojde k tomu tak, že se moč lišky dostane na lesní ovoce, jež následně člověk utrhne a zkonzumuje.

Před liščí tasemnicí již varují i lékaři

V takovém případě tasemnice liščí napadne lidská játra a vyvolá onemocnění zvané alveolární echinokokóza (AD), které se podobá rakovině jater (lékaři jej dokonce někdy při snaze diagnostikovat pacienta mylně za nádorové onemocnění považují). Zásadní je, že pokud tato nemoc není léčena, s vysokou pravděpodobností skončí smrtí nakaženého.

Jak už bylo řečeno, tasemnice liščí se do lidského těla dostává spíše sporadicky. Letos však počet případů výskytu AD v populaci zaznamenal takový nárůst, že už před ním varují lékaři i Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který již k tomuto onemocnění dokonce uspořádal tiskovou konferenci.

„Příznaky, které se objeví, jsou velice nespecifické. Může se objevit únava, neurčité bolesti břicha, zvýšené teploty,“ popsal v rámci tiskové konference infektolog František Stejskal. Samotný IKEM kromě tiskové konference na svých sociálních sítích zveřejnil snímek jater pacienta, který onemocněl AD.

Takto vypadají játra zasažená echinokokózou, kterou způsobuje tasemnice liščí. I když se nemoc ročně prokáže jen u...

Posted by IKEM on Friday, July 22, 2022

„I když se nemoc ročně prokáže jen u jednotek pacientů, může skončit transplantací orgánu. Choroba má bohužel nejasné příznaky a dlouhou inkubační dobu 5–15 let. Lidé se mohou nakazit například konzumací syrových lesních plodů infikovaných liščími výkaly,“ vysvětlili zástupci IKEM, jakou spojitost má liščí parazit s lesním ovocem a jak se na něj může dostat. „V sezoně sběru borůvek proto nezapomínejte ovoce minimálně důkladně omýt!“ dodali.

Konzumujete lesní ovoce hned po utrhnutí v lese?

Výrazný nárůst případů mezi Čechy

Proč náhle takový zájem o toto onemocnění a varování před konzumací nemytého lesního ovoce přímo v lese? Důvod je jednoduchý. Zatímco v loňském roce Státní zdravotní ústav za celý rok evidoval pouze jediný případ přenosu tasemnice liščí na člověka, letos do 1. července jich zaznamenal už šest. Sezona borůvek přitom ještě neskončila a brzy se k nim přidají i lesní ostružiny, riziko dalších nákaz tedy stále přetrvává.

Jedním z lidí, kteří se tasemnicí liščí nakazili, je i Kamil Pacinda. Toho onemocnění AD v loňském roce dostalo až do nemocnice, kde musel podstoupit transplantaci jater. „Jednoho dne jsem měl zimnici, lehl jsem, do toho jsem měl horečky a občas jsem se pozvracel. Tak jsem šel k doktorovi, ten mi zjistil, že mám vysoké jaterní testy, a posílal mě k dalším odborníkům. Ti po odběru krve zjistili, že je to echinokok. Potom mě poslali do Plzně na magnetickou rezonanci a ukázalo se, že je to liščí parazit,“ popsal Kamil ve videu IKEM, jak u něj lékaři nemoc odhalili.

„Když mi to řekli úplně poprvé, zasmál jsem se, protože jsem nevěřil, že je to liščí parazit a že to člověk může mít. Pak jsem si to našel na internetu, koukal jsem, co je to za nemoc, z čeho to můžu mít. Byl jsem překvapený, vůbec jsem to neznal,“ dodal Kamil, který do lesa na borůvky a další ovoce dle svých slov chodí od dětství. Kvůli mnohaleté inkubační době tak prakticky nelze určit, kdy a kde se parazitem nakazil.

Vyhnout se jeho osudu ovšem není tak těžké. Chcete-li si být jistí, že se tasemnice liščí do vašeho těla nedostane, nekonzumujte ovoce nasbírané v lese ihned. Vydržte to, nechejte jej v hrníčku nebo nádobě, do které sbíráte, a před konzumací jej nejdříve důkladně omyjte vodou. Alternativou může být samozřejmě i tepelná úprava, jež parazita v ovoci rovněž zlikviduje.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.