5. května 2025 07:30
Ema BártováVitamín C se musí brát ráno, déčko zase večer. Nevhodné kombinace škodí zdraví
Myslíte si, že vitamíny, minerály a další potravinové doplňky jsou jen takové barevné pilulky, které sice mohou pomoci, ale nemají takovou sílu jako léky, a proto se dají třeba všelijak kombinovat? Chyba. Mnohé z nich se navzájem nesnesou. Jejich účinek se může vyrušit nebo v horším případě by vám to mohlo i ublížit.
V ideálním případě by člověk měl všechny potřebné vitamíny, minerály a stopové prvky získat z jídla, ale to se v reálném životě ne vždy daří. Pak je na místě si je doplňovat různými tabletkami či tobolkami. Je ale dobré vědět, že ne všechny se dají kombinovat - ne snad, že by vás to ohrozilo na životě, ale zbytečně se tak může stát, že se látky v organismu vůbec nevstřebají. A to by byla při jejich ceně, která často vůbec není nízká, škoda.
Svému tělu nepomůžete například, pokud budete souběžně užívat kombinace zinku a mědi, vápníku a železa či vitamínů C a B12 nebo dvojice E a K. Tyto látky ve vzájemné interakci většinou snižují vstřebatelnost jedné z nich, naštěstí většinou pomůže, když je nebudete polykat zároveň, ale s několikahodinovým odstupem během dne. Pokud berete železo, nepijte zelený čaj, hůře by se vstřebávalo.
.Například podávání vápníku nebo potravin bohatých na vápník, jako jsou mléčné výrobky, snižuje vstřebávání železa, vysoké dávky zinku mohou narušit absorpci mědi, příliš vysoké dávky vitamínu E mohou ovlivnit funkci vitamínu K a vysoké dávky vitamínu C mohou snížit hladinu mědi. Proto je důležité přizpůsobit příjem vitamínů a minerálů individuálním potřebám pomocí specifických doplňků stravy a také užívat doplňky v různých časech během dne,“ vysvětluje biochemička Soňa Talacko.
S éčkem a káčkem je to ale komplikovanější. Vitamín K je potřeba k tomu, aby se nám správně srážela krev, kdežto vitamín E, zvláště ve vyšších dávkách, působí přesně naopak. Několikahodinový odstup stačit nemusí a zvláště pokud kromě toho berete léky na ředění krve, je dobré nasazení vitamínů probrat s praktikem.
Berete hořčík a vápník? Lepší je nebrat je zároveň, spíše se vstřebají. Velké dávky vápníku mohou zabránit absorpci hořčíku natolik, že by to mohlo způsobit zdravotní potíže. Vitamín C a vitamín B12 užívejte s odstupem alespoň dvou hodin – vysoké dávky vitamínu C mohou snižovat vstřebávání vitamínu B12. Stejný odstup zachovávejte mezi vápníkem a železem, pokud berete obojí.
Měď užívá málokdo, ale i tak je dobré vědět, že by se neměla brát spolu s céčkem, protože hrozí poškození ledvin, nutný je alespoň tříhodinový odstup.
Přečtěte si také: Hubněte obyčejnou chůzí: Dodržujte následující pravidla a kila půjdou dolů
Únava? Možná vám něco chybí
Některé vitamíny a stopové prvky naopak má vyloženě smysl brát zároveň, protože i když se jejich efekt nenásobí, rozhodně se posiluje. Platí to třeba o souběžném užívání vitamínu C a železa, protože to se díky céčku bude vstřebávat mnohem lépe. Podobně to platí pro vitamíny D a K a jejich užívání společně s vápníkem. Díky vitamínu D se bude vápník lépe vstřebávat, díky vitamínu K se v těle dostane všude tam, kde je potřeba, například do kostí. Vzájemně se doplňují i vitamíny skupiny B, které jinak mají odlišné účinky, byť někdy podporují i stejné metabolické procesy v těle.
Důležité je také čas, kdy si vitamíny dopřáváte. Vitamíny rozpustné ve vodě, mezi které kromě všech béček patří i céčko, by se měly užívat ráno, maximálně dopoledne, s jídlem nebo ještě před ním. Vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E a K) si klidně dejte až spolu s večeří - má to smysl, pokud obsahuje nějaký tuk, který napomůže jejich vstřebání. A například hořčík se dá užívat jak ráno, tak večer, přibližně půl hodiny před spaním.
„Pro lidské tělo jsou vyvážené hladiny vitamínů a minerálů nutností. Ovšem jen málokdy vám je předepíše přímo lékař, proto byste si o jejich doplňování měli postarat nejlépe sami, což obzvláště v době, kdy je na trhu k dostání mnoho různých suplementů, může být poměrně složité. Lidé je většinou začnou užívat, když se u nich začnou projevovat chronické problémy, jako únava, stres, oslabená imunita nebo nespavost. To většinou naznačuje, že hladina některé důležité látky nemusí být úplně v pořádku,“ říká biochemička.
Nedostatek některých látek, například vitamínů, se dá zjistit pomocí rozboru krve - je lepší vědět, jak na tom jste, než je začít užívat naslepo. Pokud je vaším cílem posílení obranyschopnosti organismu, dopřejte si dostatek zdravých tuků v podobě omega 3 a omega 6 mastných kyselin, které jsou přirozeně obsaženy v rybách, ořechách nebo také vejcích, podpořených pravidelnou dávkou vitamínu A třeba z barevné zeleniny či mléčných výrobků.
Zdroje: www.singlecare.com, www.medicinenet.com, www.eatingwell.com
Důležitý je i pitný režim. Co radí praktická lékařka?