Jak se zbavit mastných vlasů? Zapomeňte na časté mytí, pomůže teplota vody i strava

Mastné vlasy trápí v zimním období většinu žen. Důvodů může být hned několik – od kvality a teploty vody až po genetiku nebo životní styl. Experti však dali dohromady pár praktických rad, které vám pomohou zbavit se mastných vlasů jednou provždy.

Na kvalitu našich vlasů má vliv hodně vnějších vlivů, ale některé z nich můžeme výrazně ovlivnit my sami. Například vhodnější a zdravější stravou bohatou na vitamíny. Nezapomínejte také na to, že příliš horká voda při mytí vlasů má také negativní vliv. Odborníci doporučují používat teplou vodu místo horké a na závěrečné spláchnutí je vůbec nejlepší studená voda, která se postará o to, že se vaše pokožka hlavy nebude tolik mastit.

Jak často mýt vlasy?

Další věcí, která přispívá k většímu maštění vlasů je příliš časté mytí. Pokud jste zvyklá si vlasy umývat téměř denně, rozhodně s tím přestaňte co nejdřív. Čím více si je totiž budete mýt, tím více se vám budou mastit. Nejlepší způsob, jak si postupně navyknout pokožku hlavy na změnu, je přetrpět pár dní mastných vlasů, ale později se vám vše srovná a bude stačit umývat dvakrát do týdne. Jestliže jste zvyklá si je mýt každý den, začněte nejdřív obden a postupně snižujte až na požadovanou frekvenci 2x týdně. Zjistěte, jaké pravdy a mýty kolují ohledně podzimní péče o vlasy.

Na vině může být genetika, hormony i strava

Vlasové kořínky mají mazové žlázky, které vylučují kožní maz. Jedná se o naprosto přirozený a normální proces, který je vlasům prospěšný, jelikož zabraňuje jejich nadměrnému vysoušení a lámání.

Pokud však mazové žlázky produkují kožního mazu až příliš, nastává námi nechtěný problém. Roli v tom hraje samozřejmě i typ vlasů. Každé totiž potřebují trochu jinou péči a častokrát to musíte být právě vy sama, kdo musí časem vypozorovat, co přesně vaše vlasy chtějí.

Na vině mohou být také hormony, roční období (zejména v zimě mají vlasy tendenci mastit se více), kvalita vody (tvrdší voda opět na naše vlasy působí hůře), teplota anebo přehnaná péče. „Pokud své vlasy zbavujete esenciálních olejů, mohou se vám kvůli tomu objevovat lupy, pokožka hlavy bude suchá a svědit. Může také způsobit, že vaše vlasy budou suché, křehké a náchylnější k lámání,“ vysvětlila vlasová expertka Simone Thomasová pro Express.co.uk.

Pomoci můžete svým vlasům také vhodnou stravou. Zaměřit byste se měla na potraviny s vysokým obsahem vitamínů, ideálně tedy do svého jídelníčku zařaďte dostatek ovoce, zeleniny, vitamínu B a zinku. Nezapomínejte na dostatečné množství tekutin a pijte hlavně čistou vodu. Omezit byste měla tučná a smažená jídla a také cukr.

Vlasová péče

Své vlasy umývejte jen tehdy, kdy je to opravdu nutné. Zkuste využít řadu praktických pomocníků jako je například vhodný suchý šampon. O druhu a značce se poraďte se svým kadeřníkem, protože ten vám bude schopný nejlépe doporučit přípravek vhodný pro váš typ vlasů. Volte si šampony, které jsou speciálně určené pro mastné vlasy. A nebojte se sáhnout po trošku dražší variantě, protože se vám to vrátí a vaše vlasy vám za to poděkují. Skvěle poslouží například i březová voda, kterou zakoupíte v téměř každé drogerii. Aplikuje se do vlhkých vlasů po umytí a pomáhá zabraňovat nadměrnému maštění vlasů. Nezapomínejte na správný kondicionér, který však dávejte pouze od poloviny vlasů dolů, nikdy ne k hlavě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.