Přece to nevyhodíme aneb Sváteční přejídaní. Jak se rychle zbavit bolesti břicha?

Neustálý pocit plnosti, i když už se několik hodin nebo dokonce dnů nepřejídáme, bolest břicha nebo pocity na zvracení. Pokud jste je někdy zažili, víte, jak dokážou zkazit den vám i vašim blízkým. Co zabírá na potíže s trávením, když už je na prevenci pozdě?

Úvodem je třeba říct, že bolesti břicha jsou jednou z potíží, jejichž příčinou může být cokoliv. Od přejedení přes otravu jídlem až po rakovinu tlustého střeva. Pokud ale víte, že vašim pocitům předcházelo sváteční veselí plné dobrého jídla a třeba i alkoholu, můžete zkusit některý z těchto tipů.

Čaj na žaludek

Čajové směsi na podporu trávení jsou známé tím, že bývají až odporně hořké. Mohou obsahovat například byliny jako jsou pelyněk, hořec, puškvorec, zeměžluč, čekanka či saturejka. Ne každý hořké čajové směsi zvládne, pro uklidnění žaludku můžete sáhnout i po mátě, meduňce a heřmánku. Mocný je také zázvor, pozor s množstvím by si ale měli dát lidé s citlivým žaludkem, aby nedošlo k ještě většímu podráždění.

Digestiv

Nejčastěji je známe jako alkoholické nápoje, které se podávají po jídle, aby podpořily činnost našich trávicích enzymů a uklidnily žaludek. Ale vězte, že alkohol není to, co v uklidnění rozbouřeného metabolismu pomáhá. Jde o hořké likéry a opět je zde hořkost způsobena bylinami, jež působí na naše trávení.

Trávicí enzymy

Naše tělo si je produkuje samo, v ideálním případě v dostatečném množství, protože bez nich bychom nedokázali trávit. Enzymy jsou ve své podstatě bílkoviny, které pomáhají potravu rozložit na menší části, molekuly. Jelikož normální trávení nám může narušit nevhodná strava, náhlá změna jídelníčku, nadměrná konzumace tuků, cukrů, alkoholu, kouření, věk, stres či nemoc, vznikla možnost přidat tyto trávicí enzymy i do stravy. Existují potraviny, v nichž se nachází přirozeně (například některé druhy ovoce nebo fermentované potraviny), ale i speciální doplňky stravy. Je tedy možné je užívat v době, kdy potřebujeme činnost trávicího systému podpořit.

Pohyb

Je jasné, že při bolestech břicha nebudeme podávat sportovní výkony. I pomalá procházka na čerstvém vzduchu ale může pomoci. Pohyb navíc podporuje peristaltiku střev, tedy i vyprazdňování. Při potížích se zažíváním máme tendence se vleže nebo vsedě různě kroutit a břicho si mačkat. Není divu, vždyť například turecký záchod vyžaduje hluboký dřep a ten je doporučován k podpoře vyprázdnění. Při jídle je zase vhodné sedět na židli s koleny zhruba v pravém úhlu a celýma ploskama nohou na zemi, tedy žádné pojídání pizzy vleže na gauči nebo v křesle s nohama na stole.

Přejídání a vztah k jídlu

Pokud se do situace s přejídáním dostáváte častěji než jen náhodně při oslavách, dejte pozor, ať si nezpůsobíte poruchu zvanou záchvatovité přejídání. Vyznačuje se častým nedostatkem kontroly nad příjmem jídla a pocitem viny po jídle. Máte-li podezření, že váš vztah k jídlu směřuje někam, kam nechcete, můžete se obrátit například na Centrum Anabell, z.ú. a jejich odborníky.

Půst a detox

Po svátečním veselí a přejídání se mnoho lidí rozhodne pro nejrůznější půsty a detoxikace organismu. Krátkodobý půst může být příjemný, ale pozor, neznamená hladovku. A detox zase nejsou jen zelené šťávy. Měli byste jimi organismu ulehčit například od těžkých tučných a slaných jídel, cukru a alkoholu. Tedy zařadit místo toho třeba zeleninové (ale klidně i masové) vývary, ovoce a zeleninu, bylinné čaje, zakysané mléčné výrobky a podobně.

Zdroj: Autorský text (autorka je Ing. v oboru Výživa a potraviny)
některé poznatky pocházejí z publikace Nová miniencyklopedie přírodní léčby, Bukovský I. & Machač J. (2015) a z publikace Jídlo jako jed, jídlo jako lék, Katz D. L. (1998)

Podívejte se na reportáž o chybějících lécích v nemocnicích na konci roku 2022:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.