15. ledna 2025 07:00
Ema BártováPřihlášky na střední školu stačí dát v únoru, ale mnozí mají nejvyšší čas začít se učit
Ti, kdo už to mají za sebou, na to většinou nevzpomínají rádi. Ty, které to čeká, to často děsí. Přijímací zkoušky na střední školy a víceletá gymnázia. Konají se v druhé polovině dubna. Na přihlášky je ještě čas, ale přípravu už byste odkládat neměli. Zvláště, pokud bydlíte ve velkých městech nebo tam, kde není zrovna velký výběr zajímavých škol a oborů.
Ačkoli se už několik let mluví o tom, že v některých regionech je nedostatek míst na středních školách či víceletých gymnáziích, jejich počet se zatím rozhodně nijak výrazně zvýšit nepodařilo. I proto se dá čekat, že boj o ně bude i letos napínavý. Týká se to například Prahy a přilehlých okresů, ale do velké míry to platí i o krajských městech a jejich okolí. Naproti tomu, dostat se na střední školu či víceleté gymnázium v některých jiných lokalitách je až směšně snadné.
Zatímco v místech s velkým převisem se musí děti na přijímačky z češtiny a matematiky od státní organizace Cermat cíleně připravovat a musí dosáhnout skutečně vysokého bodového ohodnocení, v některých menších městech v podstatě stačí přijít a napsat test z voleje.
Pro představu, maximum z českého jazyka i matematiky je 50 bodů, dohromady tak je možné získat 100 bodů. V Praze se běžně počítá s tím, že aby dítě uspělo u přijímaček na gymnázium nebo třeba žádané obchodní akademie a průmyslovky, musí mít součet z obou předmětů nejméně kolem 80 bodů. Podobné je to u víceletých gymnázií. Na nejprestižnější školy přes 90.
Na venkovských gymnáziích a na školách, o které není velký zájem, jim může klidně stačit 30 bodů v součtu. A vůbec to neznamená, že úroveň výuky bude následně několikanásobně nižší.
Minimální bodová hranice pro přijetí neexistuje, ale jednotlivé školy si ji mohou stanovit samy. Je také možné, že škola použije nějaký vlastní bodový přepočet, případně že jednotnou zkoušku doplní ještě školní částí, například zkouškou z angličtiny nebo esejí. Mnohde také bodují vysvědčení ze základní školy. Pak nebude maximální bodový zisk na této konkrétní škole 100 bodů, ale jiný.
Čeština s matematikou "od Cermatu" ale musí mít váhu nejméně 60 procent.
Pozor na termíny
To, čemu se hovorově říká přijímačky, se oficiálně nazývá Jednotná přijímací zkouška a musí ji dělat zájemci o většinu středních škol a učebních oborů s maturitou, s výjimkou těch, kde se dělají talentovky - tam mívají přijímačky jinou podobu. Jednotné přijímačky nedělají ani ti, kdo se chystají na učební obory, které nekončí maturitní zkouškou.
Všichni ale musí podat přihlášku. Ačkoli mnoho lidí má v hlavě zafixováno, že ji stačí podat do konce února, není to pravda. Přihlášku je nutné podat od 1. do 20. února. Výhodou je, že kvůli tomu není nutné nikam chodit, všechno jde zařídit elektronicky pomocí systému DIPSY, do nějž se dostanete z webu Cermatu. Můžete také přihlášku ze systému vytisknout a donést ji do školy osobně či poslat poštou.
Pozor, na odborné školy a učební obory bývá potřeba potvrzení od lékaře. I to budete moci nahrát do systému.
Přečtěte si také: Kristýna Leichtová popsala domácí vzdělávání dcery: Učebnice ani zlomky nepotřebujeme
Zkoušky na čtyřleté obory se konají 11. a 14. dubna, přijímačky na šestiletá a osmiletá gymnázia 15. a 16. dubna. V případě nemoci potvrzené lékařem je možné využít náhradní termíny. Je možné podat přihlášku až na tři střední školy nebo obory. V případě zájmu o obor s talentovými zkouškami je to dokonce ještě více.
„Uchazeč o vzdělávání v oboru s maturitní zkouškou může pro 1. kolo přijímacího řízení podat přihlášku až na tři střední školy nebo tři maturitní obory (případně odborná zaměření téhož oboru podle školního vzdělávacího programu) v rámci jedné střední školy. Kromě tří výše zmíněných přihlášek může uchazeč v prvním kole přijímacího řízení podat navíc až dvě přihlášky do oborů s talentovou zkouškou. Může tak v prvním kole podat dohromady až 5 přihlášek,“ uvádí na svých stránkách CERMAT.
Čas navíc ano, ale s potvrzením
I když se dítě hlásí na více oborů, zkoušky bude dělat jen dvoje - vždy na jedné ze škol, na kterou se hlásí. Na test z českého jazyka a literatury je 60 minut, na test z matematiky 70 minut. Pokud má dítě například dysgrafii, může dostat čas navíc, ale jedině v případě, že to rodiče doloží potvrzením z pedagogicko-psychologické poradny, které musíte odevzdat spolu s přihláškou. Pokud ho ještě nemáte, je nejvyšší čas ho zařídit.
Pozor, už od loňska je nutné na přihlášce uvést pořadí škol podle priority - jako první tedy uvedete tu, na kterou se chce dítě dostat nejvíce. Mimo jiné se tím zabrání složitému odvolávání se a dlouhému čekání na to, zda někdo z přijatých v pořadí před vaším dítětem nenahlásí, že na školu nakonec nepůjde. Takto se počítá s tím, že pokud se dostane na instituci první volby, nastoupí na ni a bude tak hned jasné, kdo jak dopadl.
Jak dítě na zkoušky připravit
Pokud žijete v místě s velkým převisem škol, o které má váš potomek zájem, nejspíše už doma jedete nějakou formu přípravy. Může to být příprava pořádaná přímo školami nebo specializované kurzy. Pro ty se rozhodla třeba rodina sedmáka Michala, který se bude hlásit na šestileté gymnázium. „Přípravu na osmileté jsme podcenili, kurz na vybraném gymnáziu nestačil, bylo to jen takové opakování. Teď jsme zaplatili něco přes patnáct tisíc korun za kurzy, na které syn chodí už od října a za možnost, že si teď na jaře před zkouškami bude moci vyzkoušet testy nanečisto,“ popisuje otec chlapce. Z toho, kolik příprava stojí, není nadšený, ale chce zvýšit synovy šance na úspěch.
Za výhodu považuje, že kurzy jednak probírají aktuální učivo, ale i to, na které ve výuce nemusí dojít, a přitom ve zkouškách bývá. A hlavní předností je, že děti se učí pracovat přímo s typem testů, který je pak čeká i ve skutečné zkoušce. Včetně toho, že jim je lektoři opraví způsobem, jakým se pak bude dít i na ostro.
Institucí, které podobné kurzy nabízejí, existuje více, dají se najít na internetu, vyplatí se v tamních diskusích nebo rodičů, kteří s nimi mají zkušenosti, zeptat na reference. Další možností je individuální doučování, kde se cena hodně liší podle regionu - někde pořídíte hodinu za 150 korun, jinde se pod tři stovky nedostanete. Pokud dítěti zaplatíte několikaměsíční doučování u specializované agentury s dobrými výsledky, dítě předmět skutečně naučí, ale může to stát desítky tisíc korun. Dítě se samozřejmě může učit i doma, buď pomocí online kurzů nebo z písemných podkladů.
Video: Podívejte se, jak probíhaly loňské přijímačky
Ale rozhodně kromě zaměření se na učivo jako takové vždy s dítětem projděte i testy - učivo v nich nemusí být až tak těžké, ale uchazeče o studium může rozhodit specifický způsob zadávání nebo typ úloh, s nímž se ve škole nesetkávají. Vzorové testy ke stažení najdete i na webových stránkách Cermatu, ten navíc spustil web Trénuj a uč se, kde si lze testy vyzkoušet online.
Na tohle se ptejte
Výběru škol rozhodně věnujte dostatečnou pozornost včetně toho, že realisticky zvážíte šance dítěte. Zároveň se zajímejte o to, kolik bodů stačilo minulý rok k přijetí, kolik tříd letos vybraná škola otevírá a jak velký převis na ni byl v uplynulých letech.
Většinu těchto informací byste měli najít na webech škol, i když ne všechny je tu mají, pak se vyplatí ptát se přímo ve školách. Někdy se stává, že po roce, kdy byl skutečně velký, je druhý rok zájem menší a naopak. Ale spoléhat se na to nedá.
Některé školy - rozhodně ne však ty hodně žádané - vypisují i druhé kolo přijímaček, do kterých se mohou hlásit ti, kdo v prvním kole neuspěli nebo se z nějakého důvodu vzdali přijetí. V tomto případě bude možné podat pět přihlášek a to do 24. května.
Zdroje: prijimacky.cermat.cz, tau.cermat.cz, msmt.gov.cz