14. ledna 2025 21:50
Nikola ZatloukalováPřijímací zkoušky na střední školy 2024/2025: Kdy se konají a jak se na ně připravit?
Čekají vás přijímací zkoušky na střední školu a nevíte, kdy se konají, natož jak se na ně připravit? Na co byste se měli zaměřit, kde hledat starší zadání testů a kde se můžete poradit? Čtěte dál.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy již stanovilo termíny pro konání jednotné přijímací zkoušky. Ta se skládá z písemného testu z českého jazyka a literatury a dále z matematiky a její aplikace.
Kdy se konají přijímací zkoušky v roce 2025
Termíny jednotné přijímací zkoušky jsou stanoveny na tyto dny:
Čtyřleté obory vzdělání, včetně nástavbového studia:
- termín: pátek 11. dubna 2025
- termín: pondělí 14. dubna 2025
Obory šestiletých a osmiletých gymnázií:
- termín: úterý 15. dubna 2025
- termín: středa 16. dubna 2025
Jednotná přijímací zkouška v náhradním termínu je stanovena pro všechny uvedené obory vzdělání na dny:
- termín: úterý 29. dubna 2025
- termín: středa 30. dubna 2025
Termíny talentových zkoušek pro obory s talentovou zkouškou a konzervatoře jsou stanoveny následovně:
1. kolo přijímacích zkoušek
- termín: od 15. března do 23. dubna 2025
- (náhradní termín se koná v termínu od 24. dubna do 5. května 2025)
2. kolo přijímacích zkoušek
- termín: od 8. do 12. června 2025 (náhradní termín se nekoná)
Od školního roku 2024/2025 jsou veškeré termíny související s přijímacím řízením do oborů vzdělání s talentovou zkouškou ve všech kolech přijímacího řízení shodné pro obory vzdělání s talentovými i bez talentových zkoušek, a to včetně termínu pro podání přihlášky. Konzervatoře mohou jako součást přijímacího řízení stanovit konání školní přijímací zkoušky stejně, jako ostatní obory vzdělání.
Talentové zkoušky: Co byste měli vědět
Hlásí se vaše dítě na uměleckou střední školu (obory vzdělání škol skupiny 82 Umění a užité umění)? Pak nebude psát jednotné přijímací zkoušky od Cermatu. Kromě dvou přihlášek na umělecké obory můžete podat navíc dvě (nově možná tři) další na maturitní obory bez talentové zkoušky. Konkrétní kritéria přijímacích zkoušek vždy hledejte u školy, na kterou se hlásíte.
Jak se připravit na přijímací zkoušky
Začněte se připravovat včas
Základem úspěchu u přijímacích zkoušek je důsledná příprava – i proto ji nepodceňte. Učit se začněte s dostatečným předstihem. Budete mít dostatek času a při učení budete klidnější. Vyhnete se stresu při učení těsně před zkouškou.
Podívejte se na testy z předchozích let
Abyste měli lepší představu o tom, jak testy u přijímacích zkoušek vypadají, doporučujeme, abyste se podívali na verze z předchozích let. Samotné úlohy jsou vždy jiné, jejich typ ale zůstává. Vyzkoušejte si několik testů nanečisto.
Při jejich vyplňování se snažte vytvořit stejné podmínky jako při opravdové zkoušce. Připravte povolené pomůcky a změřte čas. Díky tomu se seznámíte nejen s časovými možnostmi, ale i s typem úloh.
Zamyslete se nad nedostatky
Ve chvíli, kdy si vyzkoušíte několik testů z předchozích let, zjistíte, který typ úloh vám půjde sám a kde budete tápat. Tam, kde si nejste jisti, je potřeba začít více pracovat. Při učení se zaměřte na oblasti, v nichž máte nedostatky.
Náš tip: Pokud se při přijímacích zkouškách zaseknete u úlohy, nad kterou budete muset strávit více času, přeskočte ji. Nejprve se zaměřte na úlohy, které vám jdou snadno. K těm složitějším se vraťte později.
Učte se z více zdrojů
K učení by vám neměly sloužit jen testy z předchozích let, ale také další zdroje. Mezi nimi například učebnice, cvičné testy na internetu či porovnávací testy. Vyzkoušet můžete také výuková videa nebo internetové kurzy.
Některým bude vyhovovat doučování – ať už se starším spolužákem, nebo přímo s učitelem. Učit se lze i ve skupině se spolužáky.
Vše si naplánujte
Naplánujte si, kdy a co se budete učit. Můžete si stanovit čas, kdy se budete učení věnovat naplno. A pak se plán snažte dodržet. Učivo si rozdělte do zvládnutelných celků. Je to lepší než se učit všechno najednou.
Přestože je učení důležité, s časem stráveným u učebnic to nemůžete přehánět. Mnohem efektivnější je učit se častěji a kratší dobu než se dívat do učebnic několik hodin a nic se nenaučit, protože se nebudete soustředit.
Můžete si vyzkoušet zkoušky nanečisto
Hodně škol, ale i společností nabízí zkoušky nanečisto. Podívejte se, zda takovou možnost neposkytuje i škola, na kterou se hlásíte.
Co s sebou na přijímací zkoušky?
Některé věci nepotřebujete přímo při přijímací zkoušce, ale mohou se hodit před nebo po ní. Je možné, že v den zkoušky budete ve stresu, proto si vše přichystejte den předem. K přijímacím zkouškám si nezapomeňte vzít:
- Pozvánku ke zkoušce
- Průkaz totožnosti s fotografií
- Peněženku a klíče od domova
- Nabitý mobilní telefon
- Hodinky (chytré a digitální nejsou povoleny)
- Dvě propisky a zvýrazňovače
- Obyčejnou tužku a mikrotužku
- Ořezávátko a gumu
- Trojúhelník s ryskou
- Pravítko
- Kružítko
- Úhloměr
- Lahev s vodou (bez etikety)
- Svačinu
- Kapesníky
- Brýle či léky
- Svetr
Na co si musíte dát pozor
Neberte s sebou nic, co je u zkoušky zakázáno a mohlo by vám to způsobit problémy. Telefon si vypněte, tichý režim nestačí. Kalkulačku nechte doma. Pokud chcete sledovat čas, vezměte si analogové hodinky. Chytré hodinky mít nemůžete.
Poslední tip: Večer ani ráno před zkouškou se už neučte.
Zdroj: msmt.cz, cermat.cz, atlasskolstvi.cz, bmedic.cz