V seriálu Sherlock Holmes zažijete ve středu bod zlomu!
Sherlock a Watson Zdroj: archiv Prima
Zásadní předěl přinese dnešní díl Sherlocka Holmese. Do děje totiž zasáhne jeho úhlavní nepřítel Moriarty. Víte, že Arthur Conan Doyle se podobně jako v případě samotného Sherlocka nechal i u Moriartyho inspirovat skutečnými osobami? Seznamte se s jednou z nich – Adamem Worthem.
Napoleon zločinu
Jeho otisk je v Doylových knížkách hned 2x. O Worthovi se totiž detektiv Scotland Yardu Robert Anderson vyjádřil jako o „Napoleonovi zločinu.“ A přesně tak označuje v knihách Sherlock i Moriartyho. Worth se narodil v Německu, později se rodina vystěhovala do USA, kde se jako mladík zapojil do občanské války. Svou zločineckou kariéru začal tím, že se během války nechal najímat pod různými jmény, přijal plat a dezertoval.
Po válce zamířil do New Yorku, kde se živil jako kapsář. Pracoval také pro „mafiána“ Fredericka „Marm“ Mandelbauma, pomáhal mu hlavně s organizováním loupeží. Jednou ho chytili při krádeži peněz z vagonu Adams Express a byl odsouzen k třem letům v Sing Singu, záhy však prchnul. V roce 1869 pomohl „Marmovi“ s útěkem Charlese Bullarda z vězení, kasař se na svobodu dostal tunelem. Tunelem z vedlejšího obchodu se také téhož roku Worth a Bullard dostali do banky Boylston National Bank, kterou vyloupili. Později jim začala v USA hořet půda pod nohama, a tak raději uprchli do Evropy.
Evropské začátky
Zamířili do Liverpoolu, kde se seznámili se servírkou Kitty Flynn, která se provdala za Bullarda. Oba komplicové začali v Liverpoolu vykrádat zastavárny. Nakonec však všichni přesídlili do Paříže, kde provozovali „americký“ bar, kde se dařilo i tehdy nezákonnému hazardu. Jenže roku 1873 do Paříže zavítal i Allan Pinkerton, zakladatel Pinkerton Detective Agency, později jejich bar zažil i několik policejních razií a Worth a Bullard radši opět změnili působiště. Směr? Viktoriánský Londýn!
Vrchol kariéry
V Londýně Worth založil zločineckou síť, k jeho stylu patřilo to, že podřízení neznali jeho jméno. Worth se oženil, žil v lepší společnosti a neholdoval údajně násilí, což vyžadoval i od svých podřízených. Co se zločineckých aktivit týče, prodával například diamanty, jež ukradl v Jižní Africe. Nakonec ho chytli při loupeži v Lutychu. Belgičané se informovali v zahraničí, Worthovu totožnost potvrdil jak Scotland Yard, tak newyorské policejní oddělení. Soud se konal roku 1893 v Leuven. Worth, který další zločiny popřel, vyfasoval 7 let, ale už roku 1897 ho pustili za dobré chování.
Návrat z vězení
Během pobytu ve vězení se dozvěděl, že manželku mu svedl muž, který se o ni měl starat. Nakonec skončila v ústavu pro duševně choré, děti u příbuzných v Americe. Po propuštění se vrátil do Londýna, setkal se s manželkou, která ho skoro nepoznala, a zamířil za dětmi do USA. Navštívil i Williama Pinkertona, jemuž popsal svůj život. Rukopis je uložen v archivu Pinkertonovy detektivní agentury. Roku 1902 Adam Worth zemřel.
Šárka Novotná