29. dubna 2025 07:00
Ema BártováHledáte příčinu padání vlasů? Můžete dělat chyby při mytí, sušení a česání
Lámání a padání vlasů může souviset s různými zdravotními problémy. Může za tím být také nedostatek některých živin. Vlasy nám řídnou i s věkem a netýká se to jen mužů. Mnohdy ale za jejich špatnou kondici může to, že se o ně neumíme starat a děláme chyby jak při mytí, tak třeba při česání.
Málokdo má od přírody vlasy podle svých představ. Proto na ně používáme speciální šampony, kondicionéry, gely, masky, hřebeny a kartáče, barvy a přelivy, případně fény, kulmy nebo naopak žehličky na vlasy. Tušíme, že ne všechno vlasům prospívá, ale někdy jim ubližujeme i věcmi, o kterých jsme přesvědčeni, že jim dělají dobře. Kde je lepší ubrat a na co se naopak zaměřit více?
Problémy s vlasy si můžeme způsobit sami třeba příliš častým mytím nebo špatně nastavenou teplotou vody při něm. „Většina lidí si vlasy myje příliš často, používá zbytečně velké množství šamponu, při jejich fénování nebo žehlení nastavuje vysokou teplotu nebo je rozčesává silou. Pro mytí je ideální vlažná voda, která je šetrná k pokožce i vlasům,“ vysvětluje korektivní dermatoložka Zuzana Veselá.
Čtěte také: Bizarní a nebezpečný hit TikToku: Lidé se tahají za vlasy a poslouchají praskání kůže
Horká sprcha je podle ní docela nezdravá pro pokožku i vlasy, přinejmenším z dermatologického hlediska. Může totiž poškodit ochrannou vrstvu vlasů, které se pak lámou, krepatí a třepí se jim konečky. „Vlasy stačí mýt jednou za dva až tři dny, dávka šamponu by měla odpovídat zhruba velikosti ořechu a nastavená teplota na fénu, kulmě či žehličce by rozhodně neměla být ta nejvyšší možná,“ dodává korektivní dermatoložka.
Žádný šampon do délek, pozor také na ručník
Pokud máte delší vlasy, vyhněte se nutkání vetřít do nich šampon po celé délce. Bude jim stačit ten, který na ně steče během splachování toho, kterým namydlíte vlasy u hlavy. Vadí také příliš horká voda, nedostatečné oplachování nebo používání nevhodné kosmetiky.
Vlasy trpí také častým fénováním, žehlením a kulmováním bez potřebné tepelné ochrany, příliš utažené účesy, které oslabují vlasové folikuly a poškozují okolní tkáň, či barvení. Velkou zátěž pro vlasy představuje běžně používaná bazénová chemie, opláchněte je proto hned po tom, co jste si byli zaplavat.
Myslete také na to, jak vlasy sušíte - nedrhněte je ručníkem, pouze je do něj zabalte, aby se do něj vsákla voda a pak nechte vlasy usušit na vzduchu. Pokud se neobejdete bez fénu, zapínejte ho na nejnižší teplotu. Fén, kulmu nebo žehličku se snažte používat maximálně jednou týdně, nebo raději ještě méně.
Mohlo by vás zajímat: Záměna léku na žaludek s přípravkem na růst vlasů spustila u dětí vlkodlačí syndrom
Nevynechávejte kondicionér, v létě používejte bezoplachový kondicionér, který chrání vlasy před slunečními paprsky například díky obsahu oxidu zinečnatého. Máte rovné vlasy? Nechte je proschnout, než je jemně rozčešete hřebenem se širokými zuby. Máte vlasy vlnité? Rozčešte je hřebenem se širokými zuby, dokud jsou hodně vlhké.
Nečeště vlasy více než je nutné, neustálé hřebelcování jim neprospívá.
Za padáním vlasů mohou být také nevhodné účesy z pevně stažených vlasů. Neprospívá jim ani barvení či trvalá. Pokud je to možné, měl by mezi těmito procedurami - tedy například mezi dvěma barveními - být vždy alespoň osmitýdenní odstup. Mezi barvením a trvalou alespoň dva týdny.
Záleží i na kůži, nejen na kštici
Důležité je zaměřit se nejen na vlasy, ale i na pokožku hlavy a její zdraví. Pokožka má několik vrstev. Na jejím povrchu je ochranný film, který tvoří směs výměšků mazových a potních žláz, olupující se buňky rohové vrstvy pokožky a prospěšné bakterie. Kůže se neustále obnovuje, cyklus trvá asi 28 dnů. Ve střední vrstvě pokožky jsou folikuly, z nichž vlasy vyrůstají. Poslední vrstvou je podkožní vazivo, které díky bohatému prokrvení slouží jako zdroj živin pro vlasové folikuly a okolní tkáně.
Pohroma zvaná vši. Poradíme, jak s nimi co nejrychleji a nejefektivněji zatočit:
„Vlasové folikuly jsou malé struktury, které zajišťují růst a podporu vlasů. Každý folikul prochází několika vývojovými fázemi. Pokud je správná funkce vlasového folikulu narušena, velmi častým výsledkem je nadměrné vypadávání,“ vysvětluje lékařka a dermatoložka Jana Míková.
Svědění, zarudnutí, zánětlivé lupy, lámavé a oslabené vlasy. To všechno může být způsobeno narušením optimálního prostředí pokožky hlavy - třeba kvůli teplotním výkyvům v souvislosti se změnami počasí, kvůli nimž pokožka ztrácí svoji vlhkost. Výsledkem je suchá kůže a suché lupy. Čepicí se přitom nemusíte zachránit, protože kvůli ní pokožka hůře dýchá a více se v ní tvoří maz, rozjet se může i kvasinková seboroická dermatitida.
Vlasové folikuly může oslabit i dlouhodobý chronický zánět pokožky nebo působení hormonu dihydrotestosteronu, který vzniká z testosteronu a váže se na receptory ve vlasových folikulech, což vede k jejich zmenšování. Výsledkem je, že vlasy rostou stále slabší a kratší, až nakonec přestanou růst úplně. Roli hraje množství stresu, který zažíváme. Dlouhodobé psychické napětí totiž ovlivňuje hormonální rovnováhu, což rovněž může vést k jejich nadměrnému vypadávání.
Přečtěte si také: Reklamace v kadeřnictví: Je vůbec možná? A jak případně probíhá?
Je dobré myslet i na dostatek kvalitních živin, které přispívají ke správné funkci vlasové pokožky a zajišťují výživu potřebnou pro růst silných a zdravých vlasů. Zaměřte se na stravu bohatou na železo, zinek a měď, které jsou jako kofaktory řady enzymů potřebné pro rychle se regenerující tkáně, a vitamíny skupiny B, které jsou nezbytné pro správnou obnovu buněk ve tkáních s rychlou obměnou.
Vlasy průběžně padají všem a je to normální, denně jde zhruba o sto vlasů. Ale skoro polovinu lidí trápí vypadávání nadměrné, případně se jim vlasy lámou a třepí. Tam má smysl pátrat po příčině, ta se často najde v tom, že se o vlasy staráme málo nebo naopak moc. Může však jít rovněž o projev potíží zdravotních, které si zaslouží pozornost. Může jít o různé hormonální změny, onemocnění štítné žlázy, cukrovku či dlouhodobý stres.
Zdroj: American Academy of Dermatology Association, Healthline, Times of India