Konec trápení se šedinami: Vědci zjistili, že s nimi zatočí antioxidant
První šediny jsou problémem, který trápí nejen muže, ale i mnoho žen po třicítce. Zdá se ale, že doby, kdy musíte sáhnout kvůli šedivějícím vlasům po barvě, by mohly být konečně pryč. Podle informací webu DailyMail přišli vědci Nagyonské univerzity v Japonsku s jednoduchým způsobem, jak s problémem zatočit. A pokud milujete salát, máte vyhráno.
Za vším stojí luteolin, antioxidant, který by podle vědců měl zastavovat proces způsobující šedivění u myší. Ačkoliv ještě neproběhlo testování na lidech, japonští vědci jsou názoru, že by luteolin mohl mít podobný účinek. Tento antioxidant se nachází hned v několika druzích běžné zeleniny, jako je celer, brokolice, mrkev, cibule a papriky. „Tento výsledek byl překvapivý,“ uvedl hlavní autor studie, profesor Masashi Kato, jak citoval web DailyMail. „Toto zjištění naznačuje, že luteolin může mít jedinečný léčivý účinek, který zabraňuje šedivění,“ vysvětlil.
Šedivějící vlasy patří k přirozené součásti stárnutí. Jak uvedl WebMD, u bělochů se první šediny začínají objevovat kolem třicátého roku života, u Asiatů v pozdních třiceti a černoši šedivějí zhruba v polovině čtyřiceti let. V době kolem padesáti má podstatná část populace vlasy šedivé. Ve vlasových folikulech se nachází pigmentové buňky produkující melanin, což je chemická látka dodávající vlasům barvu. V průběhu stárnutí tyto buňky odumírají, ztrácí pigment a nové vlasy již rostou šedivé. Zatímco někteří lidé se s tímto přirozeným procesem stárnutí smíří, jiní zakrývají své šediny barvou na vlasy.
Mohlo by vás zajímat: Kate zaujala i přes chemoterapii svět svými plnými vlasy. Expert promluvil o účinku léčby
Vědci se v nové studii snažili rozklíčovat, zdali jsou tři antioxidanty, luteolin, hesperetin a diosmetin, „zlatým grálem“ šedivění. Tým vyšlechtil myši, aby zešedivěly stejně jako lidé. Následně vědci myším podali lokálně či orálně jeden z těchto tří antioxidantů a výsledky byly pro výzkumníky přinejmenším překvapením. Myším, kterým podali luteolin, zůstala černá srst, kdežto ostatním, kterým nebyl antioxidant podáván, srst zešedivěla. „Přestože jsme očekávali, že antioxidanty mohou mít také účinky proti šedivění, významné účinky prokázal pouze luteolin, nikoli hesperetin nebo diosmetin,“ uvedl profesor Kato. „Je zajímavé, že luteolin měl omezené účinky na vlasové cykly, což naznačuje, že jeho primární dopad je spíše na pigmentaci než na růst nebo vypadávání vlasů,“ vysvětlil dále vědec. „Tato cílená akce činí luteolin zvláště zajímavým kandidátem pro řešení šedivění vlasů související s věkem,“ dodal profesor.
Ačkoliv bylo podávání antioxidantu testováno pouze na myších, vědci jsou názoru, že proces šedivění jejich srsti je stejný jako u lidí. To zvyšuje v blízké budoucnosti možnost, jak se šedinami úspěšně bojovat. Jestliže nepatříte k fanouškům zeleniny, nemusíte zoufat – luteolin totiž lze zakoupit i jako doplněk stravy. Výzkumníci se navíc domnívají, že pomocí tohoto zázračného antioxidantu by se dalo předcházet i plešatění, které souvisí s věkem. „Bylo by zajímavé prozkoumat, zda by účinky luteolinu proti stárnutí mohly být také použitelné na jiné změny související s věkem, včetně plešatění,“ řekl Dr. Takumi Kagawa, autor studie.
Podívejte se na 5 největších chyb v péči o vlasy. Neděláte je také?