Romská kuchyně: Tyto pokrmy patří k největší klasice. Uvaří je v Prostřeno!
Většina romských receptur neoplývá masem, romský jídelníček bývá velmi pestrý a nabízí řadu vděčných domáckých specialit. Znáte ty nejčastější?
Za málo peněz hodně muziky. I tak by se dala charakterizovat romská kuchyně. Právě té bude ve velkém zasvěcen na televizní obrazovce v pořadu Prostřeno! v týdnu od 1. března.
Co je to romská kuchyně
Pokrmy, které soutěžící představili v Prostřeno! i v minulých letech, se liší podle původu. Některá jídla pocházejí z Balkánu, jiná z Uher nebo východu. Romové jídlo nikdy neohřívali. Jedli jen čerstvě uvařené. Přes svou chudobu zbytky vyhazovali, protože věřili, že je očichávají duše zemřelých. Příprava jídla měla přísná pravidla: Hospodyně měla mít při vaření dobrou náladu, na vaření a praní prádla se musely užívat odlišné nádoby. Někdy si nádobí lidé půjčovali. Mezi sebou bývali Romové pohostinní.
1. Hulubci, holubky nebo golubce
Tato lahůdka patří k tradiční kuchyni severovýchodního Slovenska a Ukrajiny. Golubce – většinou se do nich dává kromě masa i rýže. Připravují se nejčastěji s rajským protlakem, takže připomínají populárnější plněné paprikové lusky. Zelné závitky jsou také součástí řecké nebo arabské kuchyně. Mohou se dusit na smetaně, na cibulce, připravovat na kysaném zelí. V severních Uhrách se dělají na zbytcích všemožné zeleniny ze zahrádky a jedí se třeba i týden studené. Když přiletí na váš stůl dobře ochucení holubci, pochutnáte si a najíte se dosyta.
2. Fasuľa
Fasuľa je fazolová polévka. Obsahuje bílé a červené fazole, čerstvou kořenovou zeleninu, brambory a – pozor! – sušené švestky a párek. To když chceme mít fazolačku sytější a voňavou. I k této polévce se jedly placky. Běžně se vaří z fazolí nekonzervovaných, tudíž dlouho.
3. Romské zelí
Jde vlastně o výživnou uzenou polévku. Uzené koleno uvaříme doměkka, vykostíme a pokrájíme. V polovině zbylého vývaru uvaříme jemné nudličky hlávkového zelí, nakrájená rajčata, papriky a feferonku. Také rajský protlak, sůl a ocet. Na sádle uděláme cibulovou jíšku, kterou obarvíme mletou paprikou a dáme do polévky i s pokrájeným kolenem.
4. Marikľa
Placky podobné lokším nebo indickým čapátí. Příprava placek na plátu není úplně jednoduchá, připalují se a chce to grif. My uvádíme úpravu smažením. Potřebujeme 300 g polohrubé mouky, sáček sušeného droždí, sůl, vodu, vejce a špetku cukru kvůli kynutí. Vzešlý kvásek přidáme k mouce a vejci v míse. Těsto by mělo být středně tuhé. Propracujeme a rozválíme na centimetrovou tloušťku. Hrníčkem nebo skleničkou vykrajujeme kolečka a smažíme na oleji dozlatova. Hotové placky jsou dobré sypané cukrem. Ale i posolené s máslem a posypané nastrouhaným salámem.
5. Peke bandurki jsou pečené brambory
Na romském stole se objevovaly často. Brambory, mouka, slanina – to byla nejčastější mzda od sedláka. Proto i romská jídla obsahují zejména tyto suroviny. Jak na bandurki? Očištěné brambory uvaříme ve slupce doměkka. Na pekáči rozpálíme olej. Brambory oloupeme, nakrájíme na plátky a po vrstvách klademe do pekáče s vařenými vejci, sterilovaným hráškem, drobně nakrájenou cibulí a stroužky česneku. Vše opepříme, mírně osolíme a pečeme při 150 stupních v předem vyhřáté troubě. Podáváme s čalamádou nebo kyselou okurkou.
6. Halušky
Jde o nejobvyklejší jídlo slovenských Romů, které milují. Mají je rádi s bryndzou, se špekem, s kyselým zelím a s uzeným masem, s kuřetem, dokonce i s taveným sýrem. Romské halušky se nedělají z bramborového těsta, zato se podávají i jako příloha ke kuřeti na paprice (pravděpodobně jde o uherský vliv).
7. Lole bandurki
To jsou červené brambory obarvené paprikou. Je to dobré a levné jídlo. Potřebujeme brambory, hodně cibule nakrájené na kolečka, dvě lžíce sádla, mletou papriku (sladkou či pálivou) a sůl. Centimetrové plátky z oškrábaných syrových brambor orestujeme na sádle s cibulí, přidáme papriku a zalijeme vodou kousek nad brambory. Osolíme a vaříme odkryté do změknutí a odpaření vody.
8. Šinga
Pod tímto názvem se skrývá sladký závin, který často zdobí romský štědrovečerní stůl. Připravuje se ze tří placek z kynutého těsta, které se posypou cukrem a kakaem a pomažou máslem. Pak se svinou, upečou v troubě a popráší moučkovým cukrem.