Jak mluvit s dětmi o tragické střelbě? Ujistěte je o bezpečí škol, radí psycholožka
Střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy je nejtragičtější v historii České republiky. Šokující čin mladého muže si vyžádal 14 obětí na životech, další desítky lidí byly zraněny. Informacím o tomto nepochopitelném útoku se nelze na internetu ani v médiích vyhnout, a je tak pravděpodobné, že je zaregistrují i děti. Jak s nimi o takové události komunikovat?
Střelba na Univerzitě Karlově je tragickou událostí, která v České republice nemá obdoby. Vyžádala si více obětí než jeden z nejproslulejších případů školních střeleb, kterým byl masakr na Columbine High School v roce 1999. Tehdy dva náctiletí studenti zastřelili 12 studentů a jednoho učitele.
Mohlo by vás zajímat: Nejtragičtější případy střelby ve školách v Evropě za posledních 15 let
Na internetu jsou zveřejněny záběry útočníka i ty, které zachycují panikařící davy utíkající pryč od míst, z nichž se ozývaly výstřely. Pravděpodobnost, že děti některé z nich uvidí a něco si o události přečtou, je proto velmi vysoká. Mohou mít spoustu otázek a cítit strach či třeba zmatení. Psycholožka Eliška Remešová proto na sociálních sítích zveřejnila rady, jak s nimi o tragédii mluvit.
„Ujistěte děti, že jsou v bezpečí. Připomeňte jim, že vy a ostatní dospělí jste tam, abyste je chránili. Zdůrazněte, že školy jsou obecně velmi bezpečné, i když takové tragédie mohou působit, že ne,“ zní první rada, kterou známá psycholožka a psychoterapeutka sdílela s odkazem na Národní asociaci školních psychologů v USA.
Vypněte televizi a zvažte věk
Při komunikaci s dítětem o takové tragédii je třeba vzít v potaz také jeho věk. Přístup se musí lišit v rozhovorech s osmiletým či třináctiletým. Podrobnější informace by mladšímu dítěti nejenže nic nepřinesly, ale mohly by ho vyděsit a zmást více než příspěvky a videa z internetu.
Čtěte také: Tragická střelba na fakultě spojila Česko. Na pomoc obětem v Praze došly statisíce korun
„Přizpůsobte svá vysvětlení věku dítěte. Děti na prvním stupni potřebují stručné, jednoduché informace, které jsou vyvážené ujištěním, že jsou v bezpečí. Můžete je také vést k opatrnosti – třeba základní pravidla o zamykání, držet se dospělých osob apod.,“ vysvětlila Remešová.
Psycholožka dále doporučila omezit přístup k televizi a internetu, případně pak před dětmi ani na toto téma nevést rozhovory s dalšími dospělými. „Se staršími dětmi můžete mluvit i o krocích, které tomu mohou v budoucnu zabránit, co je třeba od společnosti a jednotlivců,“ dodala.
Střelec chtěl podle bezpečnostního experta zabít co nejvíce lidí: