Co je autoritativní rodičovství? Podle odborníků obsahuje to nejlepší ze všech metod
Znáte trend autoritativního rodičovství? Podle odborníků obsahuje to nejlepší ze všech metod Zdroj: iStock
Možná jste jako rodič liberální, možná intuitivní nebo vedete výchovu železnou rukou. Pokud však hledáte metodu, která si bere to nejlepší ze všech ostatních směrů, zkuste tzv. autoritativní rodičovství.
Autoritativní rodičovství je trochu od všeho: rodiče sice nastavují pevná pravidla a hranice, které prosazují, ale zároveň vychovávají děti tak, aby mohly bez zbytečného stresu splňovat tyto standardy.
Metoda i její název pochází od psycholožky Diany Baumrind, která studovala předškolní děti a zjistila, že jejich rodiče většinou zapadají do tří rodičovských stylů: autoritářský, autoritativní a tolerantní. Studie pak ukazují, že nejlépe si vedly děti, které byly vychovávány v autoritativním nebo tolerantním stylu.
Autoritativní rodičovství představuje silnou kombinaci rodičovské empatie a vysokého, ale realistického očekávání. Toto spojení má podle odborníků velký potenciál pomoci dětem prosperovat emocionálně, společensky i akademicky.
Jak vlastně fungují autoritativní rodiče v praxi?
Poslouchají děti a podporují je, když překonávají životní překážky, i když dělají chyby. Také ale stanovují jasné hranice a vyžadují důslednost! Spoléhají na pozitivní rodičovství a namísto represivních opatření získávají respekt svých dětí modelováním zdravých vztahů. Pomáhají dětem najít řešení problémů, ale zároveň podporují jejich nezávislost.
Snadno se to říká, ale jak na to?
Pokud chcete zkusit autoritativní rodičovství na vlastních dětech a nevíte, jak začít, držte se těchto bodů:
1. Poznejte své dítě!
Zjistěte, co konkrétně potřebuje zrovna vaše dítě. Každé je jiné a každé má jiné potřeby! Některé děti potřebují na věci čas, jiné nemají rády stres, další chtějí dělat vše po svém. Můžete si s dětmi povídat o emocích, které zažívají, a k lepšímu vyjádření pocitů využít třeba grafické znázornění emocí.
2. Uvažujte o sobě
O tom, jak být pevný při dodržování nastavených pravidel, jak je uplatňovat a jak nenásilně, ale přirozeně zvyšovat nároky. Berte v úvahu věk dítěte a snažte se, aby se necítilo pod tlakem, ale spíše jako v bezpečné zóně, kde pravidla slouží ku prospěchu všem. Nezapomínejte, že na prvním místě je bezpodmínečná láska a podpora!
3. Pravidla jen na něco
Vyhněte se tomu, abyste se zapletli do drobných detailů každodenního života. „Když dospělí slyší, že by se měli snažit být důslední v dodržování pravidel, často mají pocit nebo obavy, že by měli mít pravidla úplně na všechno,” říká k tomu doktorka Lisa Damour, která zkoumá vliv tlaku a stresu na výchovu. „Ve skutečnosti je v pořádku mít pevná pravidla ohledně některých důležitých věcí, jako je například bezpečné chování na silnici, ale můžete být až laxní k tomu, jak si dítě vede pokojík. Vždyť je to jeho zóna a jeho rozhodování, nejde o život.”
4. Myslete na zralost!
Je důležité, aby vaše očekávání odpovídala vývoji dítěte. Někdy si rodiče do dětí projektují své vlastní „dospělácké” představy o tom, jak a co by měly dělat, ale děti to vlastně ještě úplně nechápou. Proto se snažte, aby opravdu rozuměly tomu, co po nich chcete, a aby to byly schopné udělat. Jinak budou mechanicky vykonávat, co se od nich chce, ale bez hlubšího porozumění to přece nemá smysl. Je důležité, aby byl dětský mozek na úkoly a požadavky připraven.