Prima maminka

1. září 2020 07:00

Anna Kopečková

Škola volá: Praktické tipy, jak sobě i dětem ulehčit návrat do lavic

Začátek školy není velkou změnou jen pro děti. I pro mnohé rodiče znamená hektické období. Spoustu věcí je potřeba obstarat a zařídit. Co by nemělo kromě pastelek a sešitů ve výbavě vašeho školáka chybět a jak zvládnout příchod září pokud možno bez stresu?

  • Napište si seznam

Znáte to, co nenosí člověk v hlavě, musí mít na papírku. V klidu se zamyslete a zkuste sepsat úplně všechno, co byste měli na začátku školního roku zařídit – jaké školní pomůcky dokoupit, kam dítě přihlásit na kroužky... Pište si úplně všechno, včetně malých detailů. Nezapomeňte si také napsat termín, do kdy dané úkoly splníte.

CO DĚTEM POŘÍDIT DO ŠKOLY? NEPODCEŇUJTE ANI VÝBĚR OŘEZÁVÁTKA!

  • Všechno ostatní odložte

Jestli jste chtěli na začátku září zahájit třeba nový projekt v práci nebo provést rekonstrukci kuchyně, odložte to na říjen nebo alespoň na druhou polovinu září. Může se to zdát jako velká oběť, ale pokud vás začátek školy stresuje, je dobré koncentrovat se jen na něj a nic dalšího nového nebo náročného nezačínat.

  • Zapojte děti

Pokud zrovna nemáte doma prvňáčka a dítě už má se školou nějaké zkušenosti, některé věci si určitě zvládne připravit samo. Vraťte se proto k bodu jedna a vyberte položky, které mu můžete svěřit. Zároveň se snažte přípravy pojmout jako zábavu (pro děti i pro vás) – po nákupech sešitů jděte za odměnu do kina a podobně. Nezapomeňte, že spoustu věcí můžete pořídit také on-line.

CO STRESUJE VAŠEHO ŠKOLÁKA? 5 VĚCÍ, KTERÝCH BY SI RODIČE MĚLI VŠÍMAT

  • Zrychlete vše, co jde

Zkuste vymyslet, jak se dají urychlit jednotlivé kroky, které vás čekají každé školní ráno i odpoledne. Nemůžete se domluvit s maminkami spolužáků a střídat se v rozvážení nebo vyzvedávání dětí? Není u školy dobrá pekárna, kde dítěti koupíte obložený chleba k svačině, a tím pádem nemusíte nic chystat doma? Přípravu snídaně usnadní různé cereálie nebo kaše. Samozřejmě musí být takové, které dětem chutnají, a tak snědí celou misku a ještě se na ně budou těšit, zatímco vám příprava takové snídaně zabere pár vteřin. A také byste u nich měli kontrolovat množství cukru, protože většina cereálií je přeslazená (dobré cereálie by měly obsahovat maximálně 28 g cukru na 100 g). Zkuste například cereální kuličky s kakaem Choco Balls od značky Bonavita, které jsou se sníženým množstvím cukru. Stačí je zalít mlékem nebo jogurtem. Nebo křupavé Emco Super Mysli s jahodami bez přidaného cukru.

JAK DĚTEM PŘIPRAVIT RYCHLOU A ZDRAVOU SNÍDANI

  • Hravý boxík na zdravou svačinku

Mnoho dětí má se svačinami problémy. Některé nesvačí vůbec, jiné si raději koupí sušenku v automatu. K tomu, aby děti svačina bavila, může pomoci nejen její složení, ale také hravé boxy. Ať už je dítko fanouškem Ledového království, nebo ho fascinují dinosauři, bude mít na výběr z nepřeberného množství. Při výběru je však třeba zaměřit se nejen na design, ale také na funkčnost. Praktické jsou krabičky, které mají více vrstev nebo přihrádek, díky čemuž je možné připravit pestrou svačinku. Důležitý je také materiál, ze kterého je box vyroben. Klasické plastové krabičky obsahují ve většině případů olovo nebo ftaláty a použita jsou barviva obsahující ropu. Chcete-li se tomu vyhnout, sáhněte po zdravotně nezávadných a recyklovatelných svačinových krabičkách, vyrobených např. z recyklovaného bambusu či bioplastu.

  • Antibakteriální gel do každé aktovky

Čistota půl zdraví – i to se potvrdilo během několika posledních měsíců, kdy koronavirus zásadně proměnil naše hygienické návyky. Tématem se stalo mytí rukou. A antibakteriální gel, který ničí bakterie lépe než klasické mýdlo, se rozšířil snad do všech domácností. Jeho používání by si měly zautomatizovat také děti. Těm je nutné vysvětlit, proč je dobré gel používat a motivovat je k tomu, aby na hygienu rukou nezapomínaly. Pomoci mohou např. hravé obaly. Na výběr je velké množství druhů od dezinfekce s třpytkami pro malé princezny přes ty s ovocnou vůní až po antibakteriální gely s auty na obale. Pořídit lze také ryze přírodní dezinfekce nebo si můžete vyhradit jedno odpoledne a společně s dětmi je vyrobit sami doma.

  • Nožky jako v bavlnce

Základní výbavou do školy jsou bezesporu přezůvky. Právě v nich tráví děti větší část dne, je tedy důležité jejich výběr nepodceňovat. Protože má dětská noha větší potivost, měly by být bačkůrky vyrobeny z přírodních a prodyšných materiálů. Důležitá je také flexibilní podrážka, minimální hmotnost a zejména správná velikost. Nezapomínejme zohlednit nejen délku, ale také šířku chodidla, k tomu je nutné přičíst tzv. nadměrek, který činí přibližně 6–12 mm. Při volbě velikosti také myslete na to, že právě kupujete boty s rezervou pro další růst nohy a také, že se noha i v průběhu dne postupně zvětšuje. Pro menší děti nejsou vhodné populární crocsy ani pantofle, a to zejména z důvodu bezpečnosti, kdy by mohlo např. na schodech snadno dojít k úrazu.

5 CHYB, KTERÉ DĚLAJÍ RODIČE PŘI NÁKUPU DĚTSKÝCH BOT

  • Pojistka pro jistotu

Právě úrazům bohužel začátek školního roku přeje. Září je měsícem s nejvyšším výskytem dětských úrazů a rovnat se mu nemůžou ani prázdniny, kdy děti běhají venku a tráví čas při různých pohybových aktivitách. Proto je dobré zamyslet se nad vhodným pojištěním. „Pokud budete chtít, může pojišťovna proplatit každý lehký šrám, doporučovala bych ale zaměřit se spíše na pojištění vážného úrazu s dlouhodobými či trvalými následky,“ radí Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA. Po prázdninách jsou děti divočejší, než je tomu během školního roku, a mohou tak, kromě úrazu, snadno něco zničit. „Pokud dítě poničí školní pomůcku nebo věc svého spolužáka, řeší se jeho zralost. V případě menších dětí se zkoumá zejména možné zanedbání ze strany učitelů a dalších pracovníků školy. V případě starších žáků se taková věc řeší pomocí pojištění odpovědnosti rodičů, např. z pojištění domácnosti,“ doplňuje Eva Svobodová.

  • Kapesné rovnou na účet

S nástupem do školy přichází znovu na řadu zodpovědnost. Té by se děti měly učit už od útlého věku, a to nejen vůči školním povinnostem, ale také vůči financím. Pomocí pravidelného týdenního či měsíčního kapesného se děti učí správnému hospodaření s financemi. Kapesné mohou dostávat nejen v hotovosti, ale také na svůj vlastní bankovní účet. Nespornou výhodou takového účtu je možnost kontroly výdajů. Společně s dětmi si tak rodiče můžou projít, za co byly peníze utraceny a říct si, jaké výdaje mají smysl, co je možné omezit a jak si ušetřit. „Zřízení dětského účtu je velmi jednoduché, stačí navštívit nejbližší bankovní pobočku, předložit rodný list dítěte, občanský průkaz zákonného zástupce a vložit na účet první peníze. Dítě dostane kartu, jejíž pomocí může vybírat z bankomatů nebo platit v obchodech, a to do výše 5 000 Kč měsíčně,“ uvádí Šárka Svitáková z MONETA Money Bank.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.