Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

Duben: Proč se mu vlastně říká měsíc bláznů? Kvůli aprílu to není!

Kdysi se mu tak říkalo ne proto, že začíná šprýmovným aprílem, o kterém je u nás první zmínka už z roku 1690, i když vznikl zřejmě už za Caesara. Důvod je bohužel smutnější.
Vydáno: 01.04.2020
Co to ta maminka dělá?
Autor: iStock Co to ta maminka dělá?

Sebevražedné období

Naši předkové, kteří byli všímaví k dění kolem sebe, zjistili, že hodně lidí se začne v dubnu chovat úplně jinak. Jsou hádaví, podráždění, rozmrzelí, až znechucení životem, špatně spí. Přitom by neměli mít důvod. Naopak, otravná zima končí, začíná jaro.

O tom, jak je duben rizikový, svědčí nejlépe to, že dlouhodobě vykazuje (nejen u nás) vyšší počet sebevražd či pokusů o ně než v ostatních měsících, i nárůst pacientů v ordinacích psychologů a těch, kteří musí být hospitalizovaní na psychiatrických klinikách.

Nestálé změny

Zatím přesně neznáme všechny příčiny tohoto stavu. Některé ovšem ano. Například nestálé počasí, kdy slunce a teplo za pár hodin střídá déšť či sníh. Negativní vliv má i změna času. Jen co si lidé zvykli vstávat za světla, opět se kvůli němu vracejí do tmy. Zřejmě ale působí i další faktory. Jedním nich je, že začátek nového přírodního cyklu ne všichni radostně vítají. Projevuje se u nich otrava životem, pocit bezcílnosti, vyhoření, vliv má zvýšená tělesná ´jarní´ únava," tvrdí psycholog Michal Florian.

Kdysi byly pro lidi měsíce od prosince do března ve znamení minimální aktivity. Na polích ležel sníh, věnovali se jen nezbytným domácím pracím a sbírali síly na jarní setí. To je tak zaměstnalo, že neměli čas na deprese. U těch, co se neživili rukama, byl vývoj jiný, tam se mohl projevovat stres. A to neměli tělo zanesené smogem a oslabené virózami. Navíc nedostatek slunce se projeví i na duši. Spousta lidí řeší nepohodu venku tím, že místo odpočinku, který potřebují, zůstávají přehnaně dlouho v práci. A tím vše ještě zhorší.

Zhroucené děti

Psychické potíže zaznamenáváme i u dětí, nárůst za poslední desetiletí je strašidelný! Největší podíl na tom mají bohužel rodiče. Nesnaží se, aby měly bezproblémové dětství plné her. Používají své děti k ukojení vlastních nenaplněných ambicí. Organizují jim čas přihlášením do spousty kroužků a děti jsou pak přetěžované, hroutí se, berou dokonce antidepresiva. Ta jim podle studie z Oxfordské university ale mohou víc ublížit, dokonce přivodit až sebevražedné tendence," varuje Michal Florian.

Antidepresiva jsou totiž zaměřená na fungování mozku dospělého člověka, u děti zabírají minimálně nebo jim naopak škodí, v krajních případech mohou způsobit autismus. Riziko spočívá i v negativních vedlejších účincích. Podle vědců by antidepresiva měly děti brát jen v případech těžkých duševních onemocnění, zcela určitě ne poruch chování (na ně jsou ale právě nejvíc indikována). U poruch chování bývá příčina dohledatelná, jde o konflikty doma, prospěch ve škole, šikanu. Pro některé lékaře je ale zbytečná námaha zpovídat dítě a snažit se najít kámen úrazu, předepíší mu lék na uklidnění a hotovo," rozčiluje se psycholog.

Znáte trend autoritativního rodičovství? Podle odborníků obsahuje to nejlepší ze všech metod

Co je autoritativní rodičovství? Podle odborníků obsahuje to nejlepší ze všech metod

Diagnózy dnešní doby

Před pár desetiletími byly ordinace (nejen dětských) psychologů poloprázdné, dnes praskají ve švech. Častou diagnózou jsou neurózy, což souvisí s tím, že dnešní doba klade enormní požadavky na výkon, úspěch, kariéru. U mnoha lidí se projevuje obava ze ztráty zaměstnání, toho, že nedostojí závazkům, objevují se frustrace. Ty mohou vyvrcholit až agresí jak vůči okolí, tak i vůči sobě samému.

vztek Foto:

                                                                                                                   Foto: iStock

 

Stres není moderní

Dalším typickým příznakem je stres. Bere se jako současný problém, ale to je omyl, dřív ho lidé zažívali mnohem víc a častěji. Měli strach z neúrody, která znamenala hlad. Podléhali zvůli vrchnosti, do toho přicházely války, konflikty... Stačí si uvědomit, že ještě v roce 1850 byl průměrný věk dožití 38 let! Jenže lidé byli psychicky odolní, nehroutili se z každé hlouposti. Tím, co nemohli ovlivnit, se zabývali v modlitbách, nezatěžovali tím mysl. Žili skromně, vystačili s málem, a i za to byli vděční. My kupujeme nové mobily, hodinky, auta, ale jsou to jen hračky, které brzy omrzí a chceme lepší. Jsme zhýčkaní a neumíme řešit ani základní problémy.

Lék zadarmo

Psychicky labilní jedinci se cítí nejhůř ráno, zvlášť když je zataženo. Nemají motivaci, nic je nebaví, nemají vůli cokoli řešit. Místo toho, aby nový den vítali jako šanci třeba k seznámení, je to pro ně další ztracený čas nebo trest za to, že jsou naživu, protože nemají odvahu se zabít," smutně podotýká PhDr. Florian. Jeden z nejlepších „léků“ je zadarmo, běh. Od doby kamenné máme v sobě zakódované utíkat v případě ohrožení. Strach a stres se s každým dalším krokem, kdy na nás nikdo neútočí, vytrácí a vystřídá ho uvolnění. Běh vede až k euforii, která může přetrvávat hodiny. Funguje ale jen v přírodě. Na ulici plné aut opravdu ne, vdechování výparů navíc škodí plicím.

Vliv na depresi má i to, že se vytratil pocit štěstí z obyčejných maličkostí. Z toho, že netrpíme nouzí, máme lékařskou péči, o které se nikomu nesnilo, předpoklady ke spokojenému životu, který si buď kazíme, nebo si ho nevážíme. Říkalo se, že chudáci žili spokojeněji než boháči, starali se totiž jen o základní životní potřeby a ostatní pouštěli z hlavy. Něco pravdy na tom bude…

Jan Janula

Mohlo by vás taky zajímat:

Jděte se proběhnout

7 překvapivých faktů, které jste nevěděli o běhání

 

Smutek je emoce, kterou se snažíme co nejdřív ze sebe setřást

Z deníku koučky: Jak se vyrovnat se smutkem?

Nemůžete usnout? Zkuste místo prášků sílu přírody.

Kozlík lékařský: Pomůže s nespavostí, stresem i depresemi

Článek je zařazen v: běh, deprese, stres, špatná nálada, antidepresiva, duben, měsíc bláznů, apríl