Jaké jsou české ženy? Neumí se zastavit
Pro většinu českých a slovenských žen je na prvním místě péče o děti a domácnost. Většina z nich si na sebe klade víc povinností, než mohou samy unést.
České a slovenské ženy střídají nespočet životních rolí. Snaží se být dokonalou matkou, partnerkou, pečlivou hospodyňkou, dokonce i živitelkou a všechno chtějí zvládat bez chybičky. Podle průzkumu spokojenosti žen, který provedla agentura NMS Market Research, je pro 74 procent českých a 67 procent slovenských žen na prvním místě péče o děti a domácnost.
To všechno ale vede k tomu, že v konečném důsledku jsou ženy nespokojené. Muži by naopak ocenili, kdyby se jejich drahé polovičky zastavily a našly si více času samy pro sebe. „Nechceme doma superhrdinku, chceme doma klid, pohodu a úsměv,“ svorně ženám vzkazují. A potvrzují to i odborníci, podle kterých je v pořádku, že mateřství a péče o rodinu jsou pro ženy důležité, neměly by ale zapomínat na své vlastní potřeby.
Ženy, zastavte se!
„Péče o rodinnou pohodu a děti spolu úzce souvisí. Ženy, které pečují o malé děti, tráví doma víc času. Proto často zastávají roli hospodyně a starají se o běh celé domácnosti. Nevidím ale důvod, proč by měly zapomínat samy na sebe a své potřeby. Čas od času je potřeba se uvolnit a dopřát si malou radost,“ uvádí psycholožka Eliška Kodyšová.
Ostatně to potvrzuje i osobní koučka Petra Jarošová, která se zabývá partnerským poradenstvím: „Možnost být ekonomicky nezávislou partnerkou a matkou, která má čas na sebe a své koníčky, není překážkou v péči o děti a domácnost.“ Zároveň ale z praxe dodává: „To, že ženy mají tu možnost, ale neznamená, že ji využívají.“
Na radosti nemáme čas
Průzkum spokojenosti žen dále zjistil, že jsme v dnešní době natolik vytížené, že jen tři čtvrtiny z nás si dopřejí drobné potěšení jednou týdně. Za kulturou, s kamarádkou na kafe nebo na nákupy ale vyrážíme i méně často. Zatímco české ženy uvedly jako hlavní překážku nedostatek času (51 %), ty slovenské uvedly jako hlavní důvod horší finanční situaci (57 %).
Pokud už si ženy drobnou radost přece jen dopřejí, 90 % z nich nemá výčitky. To je dobře, odměnu si přece zasloužíme. „Pokud malé radosti nekladou přílišné nároky na finanční a časové zdroje rodiny a žena cítí, že jí dodávají energii, kterou může vložit zase zpátky, vidím radost spíše jako investici,“ potvrzuje psycholožka Eliška Kodyšová.
Muži z Marsu a ženy z Venuše?
Podle průzkumu dokonce až polovina mužů připouští, že si jejich partnerky dopřávají málo radostí. Většina českých a slovenských žen si přitom myslí, že jim partner dělá něco pro radost jen výjimečně. Osobní koučka vidí v tomto rozporu nenaplněný potenciál daného vztahu: pokud si žena skutečně uvědomí nejen své potřeby, ale hlavně bez nejmenších pochybností prožije jistotu, že si jejich naplnění zaslouží, muži jsou připraveni je svým partnerkám poskytnout.
Psycholožka Eliška Kodyšová k tomu dodává: „Nekladla bych neochotu mužů plnit partnerkám malé radosti pouze na jejich bedra. Je to dynamika, která funguje oboustranně – muži a ženy spolu o svém vztahu mluví jen vzácně. Pokud si není muž jistý, že žena přijme malou pozornost nadšeně, je pravděpodobné, že ji ani nenavrhne.“
Drobné radosti, kterým můžete věřit
Průzkum prokázal, že ženy jsou dnes pod tlakem všech povinností a starostí, zapomínají na sebe a nedopřávají si drobné radosti. Přitom však každodenní malé radosti jsou klíčem k dlouhodobé spokojenosti žen. A je jen na vás, jestli si dáte dobrou čokoládu, dopřejete si vášnivý polibek nebo dlouhou předehru, namalujete si nehty novým lakem nebo si před spaním přečtete pár kapitol ze své oblíbené knížky. Nestyďte se myslet na sebe, bude to pro vás inspirací a krůčkem do dalšího radostného dne. Se svými drobnými radostmi se smůžete svěřit na webu www.365radosti.cz a inspirovat tak další ženy k radostnému odpočinku.
Lucie Kořistová