Tajemství voňavých croissantů: Naučte se je krok za krokem
Proč si víkendové ráno neudělat ještě příjemnější?
Můžete si je samozřejmě koupit v nejbližším pekařství nebo supermarketu, jenže to není ono. Croissant, který si upečete doma a z vlastnoručně vyrobeného těsta, bude krásně nadýchaný a voňavý, opravdu poctivý a s náplní, kterou chcete. Zapomeňte na klasickou čokoládovou náplň. Naučíme vás něco mnohem originálnějšího. Je sice potřeba si trochu přivstat, ale stojí to za to! Máme pro vás recept přímo od kuchařského mistra Michala Nikodema, který nejen skvěle vaří a peče, ale také miluje Francii, kolébku croissantů.
Jak začít
Samozřejmě přípravou těsta, pokud se nespokojíte s kupovaným. Na tu si udělejte čas, protože těsto se připravuje podobně jako listové. Rozdíl je v tom, že několikrát kyne. Takže začněte už den předem.
Co budete potřebovat:
Máslová část:
• 250 g másla
Kynuté těsto:
• 250 g mléka
• 50 g krupicového cukru
• 20 g čerstvého droždí
• 5 žloutků
• 500 g hladké mouky
• špetku soli
1. Mléko s cukrem, droždím a žloutky dobře rozmíchejte. Přidejte mouku se solí, vypracujte hladké těsto a dejte ho na 30 minut do lednice. Mezitím kostku lehce povoleného másla podélně rozkrojte, obě části přitiskněte k sobě, aby vznikl nižší větší obdélník a dejte do lednice.
2. Vychlazené těsto upravte na pomoučeném válu do obdélníku 2x většího, než je máslová kostka, a každou stranu lehce rozválejte do strany, aby střed těsta byl trochu silnější. Do středu položte máslovou kostku a zabalte ji ze všech stran kynutým těstem. Pak vše rozválejte na obdélníkový plát o delší straně 30–40 cm. Nebojte se použít hrubší sílu a válečkem klidně do těsta trochu několikrát bouchněte, abyste kostku másla uvnitř trochu rozbili. Obdélník pak složte na třetiny (těsto z kratší strany přehněte směrem k protilehlé straně a pak udělejte to samé z druhé strany), zakryjte fólií a nechte v lednici 20 minut odpočinout.
3. Pak těsto znovu rozválejte na obdélník, složte na třetiny a dejte na 20 minut do lednice.
4. Nyní těsto opět rozválejte a tentokrát složte na čtvrtiny. Položte ho na pomoučený tác nebo plech, zakryjte fólií a nechte přes noc v lednici vykynout. Ráno se nelekejte, těsto hodně nakyne.
Na celý postup se ještě můžete podívat ve fotogalerii:
Jak je naplnit a zamotat
Z připraveného těsta odkrojte polovinu a rozválejte ji na pomoučeném válu na obdélníkový plát silný 5 mm a široký asi 15–20 cm.
Nakrájejte ho na trojúhelníky, na spodní stranu (základnu) položte vybranou náplň, oba růžky po stranách lehce přehněte dovnitř a začněte rolovat – od základny směrem k protilehlému cípu.
Při rolování si přidržujte cíp prsty druhé ruky a snažte se ho lehce vytahovat, abyste vytvořili co nejvíce vrstev těsta.
Rohlíčky naskládejte na plech s papírem na pečení, potřete je na vrchu žloutkem a nechte ještě hodinu nakynout.
Pak je ještě podle chuti můžete pokapat medem nebo javorovým sirupem. Dejte je do trouby vyhřáté na 180 °C a pečte 10–12 minut dozlatova.
Vyberte si náplň
Croissanty jsou výborné jen tak samotné čerstvě upečené bez náplně. Ale nic nezkazíte, když je něčím dobrým naplníte. Stačí velmi jednoduché kombinace. Třeba trochu domácí marmelády (čerstvé ovoce není dobré, protože by se těsto rozmáčelo). Nebo kousek šunky a sýru. Třeba si vyberete některou z našich kombinací (my jsme se shodli, že slané náplně jsou lepší:)).
Naslano:
Gorgonzola (nebo niva) se salámem Mortadella
Na trojúhelníky těsta položte plátek mortadely a kousek gorgonzoly a zamotejte.
Plátky pravého ementálu, hruškový kompot, vlašské ořechy
Na vyválené těsto položte plátek ementálu, kousek dobře odkapané hrušky a kousky ořechů a zamotejte.
Nasladko:
Griliášovo-čokoládová náplň
100 g lučiny smíchejte s 2 lžícemi nasekaného kandovaného pomeranče, 100 g nastrouhané nebo rozpuštěné kvalitní čokolády (60 % kakaa) a 50 g nasekaného nebo nahrubo umletého griliáše. Domácí griliáš si vyrobíte tak, že rozpustíte 100 g cukru na karamel, přidáte 100 g mandlí nebo ořechů, směs nalijete na plech, necháte vychladit a pak rozlámete na kousky a umelete.
Višňová náplň
200 g mražených višní smíchejte s 2 lžičkami škrobu a v rendlíku pozvolna zahřejte, až se škrob rozpustí a tekutina se zahustí. Nechte vychladit, pak přimíchejte 100 g tvarohu (ne z vaničky), 1 lžičku perníkového koření a dochuťte cukrem a troškou rumu.
Pudinková náplň
Z vanilkového pudinkového prášku a poloviční dávky mléka, než je uvedena na obalu, uvařte pudink. Aby měl výraznější vanilkovou chuť, přidejte do mléka vanilkový lusk a pak ho vyndejte. Pudink nechte za průběžného míchání vychladnout a pak do něj přidejte podle chuti rozinky, které jste předem namočili do rumu nebo jiného alkoholu.
A jako bonus pro vás máme nápoj, který lze klidně nazvat nebeský. Je velmi povzbuzující, voňavý a ideální na zimní dopoledne, kdy potřebujete vlít trochu energie do žil. Jmenuje se čokoláda a není příliš sladký (pokud si ho sami nepřisladíte).
Pravá aztécká horká čokoláda
Co budete potřebovat:
• 150 ml mléka
• 80 ml sladké smetany 30%
• 2 hřebíčky
• 2 tobolky kardamomu
• půl hvězdičky badyánu
• 20 g hořké kvalitní čokolády (min. obsah kakaa 70 %)
• cukr dle chuti
Mléko se smetanou a kořením dejte do rendlíku, přiveďte k varu a pozvolna vařte asi 5 minut. Pak stáhněte z plamene, vyndejte koření, přisypte nalámanou hořkou čokoládu a za občasného míchání ji nechte rozpustit. Už nevařte, čokoláda by se mohla spálit a „zhrudkovatět“. Před podáváním ochuťte případně cukrem a nápoj vyšlehejte ponorným mixérem.
A tohle je asi úplně nejlepší varianta, jak to všechno ráno servírovat:)
Foto: profimedia.cz
Více zajímavých informací a inspirativních receptů naleznete na www.bileplus.eu.
Mohlo by vám taky chutnat: