zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Opravdu můžete někoho ve vztahu změnit?

Jsou věci, které se změnit dají. Třeba válení se u televize
Autor: Thinkstock Jsou věci, které se změnit dají. Třeba válení se u televize
anna kopečková , Vydáno: 27.11.2016
Přáli bychom si, aby láska dokázala všechno překonat. Tak, jak to vídáme v romantických filmech. Není to nemožné, ale častěji bývá realita o něco drsnější. Vyžaduje totiž hodně kompromisů, na které je málokdo ochoten přistoupit.

reklama

Za poslední desítky let bylo provedeno mnoho výzkumů zabývajících se stabilitou osobnosti. V 60. letech zjistil známý psycholog Walter Mischel, že se vaše reakce mnohem více odvíjí od aktuální situace než od vaší osobnosti, tedy od vašich charakterových vlastností. Jinými slovy, jestliže vás během konverzace váš „ex“ skoro pokaždé rozčílil, určitě to neznamená, že se bude stejná situace opakovat i s vašimi dalšími, budoucími partnery.

Navíc nedávné studie potvrdily, že díky velkému odhodlání, silné vůli a osobnímu růstu dokážete ve vaší osobnosti provést změny. Ale měnit partnera – to je oříšek. Za prvé není tato problematika příliš prozkoumána a za druhé je to příliš silná káva. Už jenom proto, že je velmi těžké odhadnout, jak moc je ten druhý ke změně motivován. Rozmyslete si proto, zda vám stojí za to přetvořit někoho k obrazu svému. Abyste se tím jenom totálně neodrovnala. Nicméně pokud tuto možnost zvolíte, máme pro vás pár rad.

Co můžete změnit

Je velmi nepravděpodobné, že by váš současný nebo budoucí partner neměl žádný zlozvyk. Ať už třeba válí špinavé „fusekle“ nebo trenky po podlaze, miluje fastfood, chodí pozdě na večeři, neuklízí nádobí z kuchyňské linky nebo zapomíná zatáhnout závěsy, když se v místnosti svítí. Už jste se kvůli těmto věcem určitě několikrát pohádali, ale dobrou zprávou je, že se tohle může změnit. Přestože se špatné návyky odbourávají hodně těžko, rozhodně se na tom dá pracovat.

Zkuste mu to nejdřív vysvětlit po dobrém, což už se nejspíš párkrát stalo. Můžete eventuálně přistoupit i k určitému kompromisu. Pobídněte partnera, aby dal dohromady seznam vašich špatných návyků, které ho rozčilují. Vy udělejte to samé. Raději to omezte na nějaký počet, třeba na tři, aby pak nebyl jeden z vás ukřivděný z nekonečného seznamu, co napsal ten druhý. Pak už si jen sedněte, sdělte si poznámky a udělejte jakýsi výměnný obchod ve stylu: „budu se snažit neházet po zemi svoje spodní prádlo, ale ty se zase budeš snažit odnášet po sobě ze stolu nádobí“. Pak už je to jenom na vás na obou, jak se s tím popasujete.

Otázka ovšem je, zda podstata vašeho šťastného života opravdu spočívá v tom, že po sobě bude váš partner uklízet trenky a omezí hranolky a hamburgery.

Co změnit nemůžete

Ačkoliv se říká, že nic není nemožné, změnit hlavní rysy osobnosti jakéhokoliv člověka je velmi zapeklité. Pokud je váš partner nevrlý, podrážděný, netrpělivý, není otevřen novým myšlenkám a nerad se s někým druží, určitě z něj neuděláte všemi milovaného baviče společnosti, který srší tisíce nápady a je zdrojem nekonečné energie. Nejspíše jste na začátku vztahu tyto jeho vlastnosti příliš nevnímala, protože jste byla v zamilovaném opojení. Jenže po vystřízlivění přijde trochu šok. Najednou jasně vidíte, že váš partner dokáže udělat v restauraci obrovskou scénu jenom z toho, že vám pozdě donesli ubrousky. A pak se chytá každé maličkosti, aby měl důvod na číšníka vyjet. Už to nepovažujete za projev mužnosti, ale naopak vás to značně obtěžuje, dokonce se za partnera i stydíte. Dá se s tím tedy nějak bojovat?

Jestliže si výše jmenované a podobné partnerovy neduhy plně uvědomujete a zároveň vám šestý smysl napovídá, že potřebuje jenom trochu srovnat, trochu pošťouchnout, aby si to uvědomil, zkuste to. Důležité je, aby byla na partnerovi znatelná změna zhruba po 3-6 měsících od vašeho důvěrného rozhovoru. Pak je dobré se zamyslet, jestli má cenu do jeho změny ještě investovat nějakou energii.

Může vám oběma pomoci, když si vytvoříte nějaký akční plán, kde bude stěžejní, abyste spolu trávili co nejvíce času a aby byl váš vztah založený na otevřené komunikaci a kompromisech. Jestli bude plán fungovat, závisí především na vůli a úsilí vašeho partnera. A co když po půl roce zjistíte, že nedošlo k žádné změně? Promyslete si, zda vám bez něj nebude lépe. Je to těžké, ale existuje pořád vysoká pravděpodobnost, že se setkáte s někým, kdo nebude potřebovat tolik „přeprogramovat“.

-šp-

Zárodky násilí jsou vždy už na začátku vztahu, ale mnohé ženy je nevidí nebo nechtějí vidět

Varovné signály aneb Jak poznat, že je partner násilník

Omlouváme se, snažíme se dohledat chybějící obrázek

Rady pro ženy, jejichž partner není romantik

Jsou stále jako malé děti!

Chová se váš partner jako malý Jarda? Nejste v tom sama!

7 prohřešků, které vám muži neodpustí

Kdo by si nepřál mít doma svatý klid, laskavého manžela a stoprocentní zázemí? Pokud vám sudičky nedaly do vínku povahu ohnivé Italky a vy prahnete ze všeho nejvíce po poklidném životě, pak dbejte v neposlední řadě také o spokojenost muže po vašem boku. Nechcete, aby vzal nohy na ramena? Líbí se vám dostávat květiny, poslouchat komplimenty a cítit se jako princezna? V takovém případě se vyvarujte následujících drobných hříšků. Anebo se s vytouženým klidem musíte rozloučit. Co tedy rozhodně nedělat?

Nevyhazujte mu milované oděvy, i když jsou příšerné

Sedm prohřešků, které nám muži neodpustí

Nelze vyloučit, že už se na jeho džínovou bundičku visící na věšáku opravdu nemůžete dívat. Děravá jako cedník, odřená, plná nevypratelných skvrn. Přestože ji nenávidíte, nevyhazujte ji. Muž milující určitý kousek oděvu, byť opravdu hrozného, je schopen hledat ho v popelnici anebo zoufale utíkat za popelářským vozem.


reklama

Související témata: kompromis ve vztahu , jak změnit partnera

reklama

Přečtěte si také

reklama