Opravdu můžete někoho ve vztahu změnit?
Přáli bychom si, aby láska dokázala všechno překonat. Tak, jak to vídáme v romantických filmech. Není to nemožné, ale častěji bývá realita o něco drsnější. Vyžaduje totiž hodně kompromisů, na které je málokdo ochoten přistoupit.
Za poslední desítky let bylo provedeno mnoho výzkumů zabývajících se stabilitou osobnosti. V 60. letech zjistil známý psycholog Walter Mischel, že se vaše reakce mnohem více odvíjí od aktuální situace než od vaší osobnosti, tedy od vašich charakterových vlastností. Jinými slovy, jestliže vás během konverzace váš „ex“ skoro pokaždé rozčílil, určitě to neznamená, že se bude stejná situace opakovat i s vašimi dalšími, budoucími partnery.
Navíc nedávné studie potvrdily, že díky velkému odhodlání, silné vůli a osobnímu růstu dokážete ve vaší osobnosti provést změny. Ale měnit partnera – to je oříšek. Za prvé není tato problematika příliš prozkoumána a za druhé je to příliš silná káva. Už jenom proto, že je velmi těžké odhadnout, jak moc je ten druhý ke změně motivován. Rozmyslete si proto, zda vám stojí za to přetvořit někoho k obrazu svému. Abyste se tím jenom totálně neodrovnala. Nicméně pokud tuto možnost zvolíte, máme pro vás pár rad.
Co můžete změnit
Je velmi nepravděpodobné, že by váš současný nebo budoucí partner neměl žádný zlozvyk. Ať už třeba válí špinavé „fusekle“ nebo trenky po podlaze, miluje fastfood, chodí pozdě na večeři, neuklízí nádobí z kuchyňské linky nebo zapomíná zatáhnout závěsy, když se v místnosti svítí. Už jste se kvůli těmto věcem určitě několikrát pohádali, ale dobrou zprávou je, že se tohle může změnit. Přestože se špatné návyky odbourávají hodně těžko, rozhodně se na tom dá pracovat.
Zkuste mu to nejdřív vysvětlit po dobrém, což už se nejspíš párkrát stalo. Můžete eventuálně přistoupit i k určitému kompromisu. Pobídněte partnera, aby dal dohromady seznam vašich špatných návyků, které ho rozčilují. Vy udělejte to samé. Raději to omezte na nějaký počet, třeba na tři, aby pak nebyl jeden z vás ukřivděný z nekonečného seznamu, co napsal ten druhý. Pak už si jen sedněte, sdělte si poznámky a udělejte jakýsi výměnný obchod ve stylu: „budu se snažit neházet po zemi svoje spodní prádlo, ale ty se zase budeš snažit odnášet po sobě ze stolu nádobí“. Pak už je to jenom na vás na obou, jak se s tím popasujete.
Otázka ovšem je, zda podstata vašeho šťastného života opravdu spočívá v tom, že po sobě bude váš partner uklízet trenky a omezí hranolky a hamburgery.
Co změnit nemůžete
Ačkoliv se říká, že nic není nemožné, změnit hlavní rysy osobnosti jakéhokoliv člověka je velmi zapeklité. Pokud je váš partner nevrlý, podrážděný, netrpělivý, není otevřen novým myšlenkám a nerad se s někým druží, určitě z něj neuděláte všemi milovaného baviče společnosti, který srší tisíce nápady a je zdrojem nekonečné energie. Nejspíše jste na začátku vztahu tyto jeho vlastnosti příliš nevnímala, protože jste byla v zamilovaném opojení. Jenže po vystřízlivění přijde trochu šok. Najednou jasně vidíte, že váš partner dokáže udělat v restauraci obrovskou scénu jenom z toho, že vám pozdě donesli ubrousky. A pak se chytá každé maličkosti, aby měl důvod na číšníka vyjet. Už to nepovažujete za projev mužnosti, ale naopak vás to značně obtěžuje, dokonce se za partnera i stydíte. Dá se s tím tedy nějak bojovat?
Jestliže si výše jmenované a podobné partnerovy neduhy plně uvědomujete a zároveň vám šestý smysl napovídá, že potřebuje jenom trochu srovnat, trochu pošťouchnout, aby si to uvědomil, zkuste to. Důležité je, aby byla na partnerovi znatelná změna zhruba po 3-6 měsících od vašeho důvěrného rozhovoru. Pak je dobré se zamyslet, jestli má cenu do jeho změny ještě investovat nějakou energii.
Může vám oběma pomoci, když si vytvoříte nějaký akční plán, kde bude stěžejní, abyste spolu trávili co nejvíce času a aby byl váš vztah založený na otevřené komunikaci a kompromisech. Jestli bude plán fungovat, závisí především na vůli a úsilí vašeho partnera. A co když po půl roce zjistíte, že nedošlo k žádné změně? Promyslete si, zda vám bez něj nebude lépe. Je to těžké, ale existuje pořád vysoká pravděpodobnost, že se setkáte s někým, kdo nebude potřebovat tolik „přeprogramovat“.
-šp-