Sex a vztahy

18. září 2015 04:30

Anna Kopečková

Z deníku koučky: Co když kolegyně nebo kolega v práci donáší?

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

V dnešní době nedostatku pracovních míst se většina lidí bojí o své místo, a tak se často v kolektivu setkáváme s kolegy, kteří se snaží svůj post ubránit tím, že poukazují na nedostatky toho druhého. Snižují tím jeho pracovní atraktivnost pro zaměstnavatele. Tomuto fenoménu se nevyhneme v žádné společnosti. Šikana na pracovišti se projevuje především pomluvami, přehlížením, zesměšňováním, ponižováním a třeba i finanční újmou.

Důvody šikany na pracovišti od kolegů a kolegyň nebo třeba i nadřízeného mohou mít více důvodů. Jedním z hlavních je závist, touha předvést se a manipulace, nedostatečné sebevědomí a morální nedostatečnost. Hledat důvody, proč dotyčný člověk donáší, je někdy zbytečné a zdlouhavé.

Nenechte se vyvést z míry

Pokud se v zaměstnání objevuje osoba, která donáší a ve většině případů tím ostatní kolegy šikanuje, je nutné se vůči ní „psychicky obrnit“. Takový člověk nám po čase znepříjemní práci i celý pracovní prostor. Je velice náročné být celý den ve střehu. Jediným možným řešením je se přes takového člověka přenést. Nenechat si jeho negativismem a falší znechutit celý den v práci.

Popřemýšlejte nad tím, proč dotyčná osoba donáší. Nejspíš si nevěří, bojí se ohrožení, celé noci nespí, protože přemýšlí nad tím, že všichni ostatní jsou lepší a mohou ji ohrozit. Je to zoufalý člověk, který žije celý život v pocitu ohrožení s nulovým sebevědomím a v podstatě osamoceně.

Nedejte této osobě k dispozici důkazy o tom, že v práci děláte chyby. Na druhou stranu je dobré se této osoby nebát, protože strach svědčí o pocitu viny, kterého dotyčná osoba může využít. Zbavte se negativních pocitů vůči tomuto člověku. Vždyť musí mít děsivý život plný nenávisti a lži. Vizualizujte si, jak jste ve své práci úžasní a žádaní, prostě nenahraditelní, a zbavte se pocitu ohrožení. Pokud stoupne vaše sebevědomí, pomlouvačná kolegyně nebo kolega se vám vyhne. Je však možné, že si najde jinou oběť, ale vás pro příště vynechá.

Prolhaná kolegyně

V letech, kdy jsem pracovala ve státní správě a byla součástí většího kolektivu lidí, jsem zažila i kolegyni, která byla falešná a donášela nadřízenému. Ve větším kolektivu se nevyhnete pomluvám i závisti. Naše oddělení však bylo plné skvělých lidí, kteří si vzájemně pomáhali. Po čase k nám přestoupila paní, která do té doby byla v jiné významnější funkci, na niž však neměla vzdělání, a s novým volebním obdobím a novými poslanci ji z jejího místa sesadili. Byla přeřazena na naše oddělní a posazena do mé kanceláře. Zpočátku jsme spolu vycházely, ale po čase jsem zjistila, že o mně lže a donáší našemu šéfovi. Snažila se mi znepříjemnit práci a neustále si vymýšlela lži, které následně interpretovala nadřízenému.

Nejdříve jsem se na ni zlobila, ale pak jsem si uvědomila, že je to nešťastná žena, která nemá vzdělání a bojí se o své místo, protože má věk, kdy už moc uplatnění nenajde. V minulosti navíc byla v pozici, kdy na ostatní donášela svému nadřízenému, aby si ji udržela. Navenek tato žena působila velice milým a vřelým dojmem. Na všechny se usmívala, ale tento postoj byl pouze zdánlivý, protože vše překroutila a donesla to následně našemu nadřízenému. Donášela i na jiné mé kolegyně, ale já jsem jí asi nejvíce vadila. Možná to bylo i mým chováním, protože jsem s ní nesdílela její páteční sezení při kafíčku a zákusku. Řešení pro mě nepodstatných věcí týkající se pomluv v rámci naší budovy a rozebírání rodinných záležitostí pro mě byla ztráta času.

Možná už tenkrát jsem neměla dispozice pro práci v zaměstnaneckém poměru a ve velkém kolektivu lidí. Věnovala jsme se více své práci a „tlachání o ničem“ nebylo tím, co mne naplňovalo. Usmívat se a dělat, že je to v pořádku, jsem nikdy neuměla. Nevím, co podstatného jí na mně vadilo, ale její útoky se stupňovaly. Nakonec si prosadila svoji kancelář a mně se ulevilo. Přesto stále na mě i na moji mladší kolegyni, s kterou jsem se přátelila, donášela našemu nadřízenému vymyšlené lži. Neměly jsme proti ní žádné důkazy, ani obranu. Náš nadřízený byl mladý muž a právník. Nechtěl řešit problémy mezi ženami, které vlastně ani vyřešit neuměl. Mluvili jsme s ním o tom mnohokrát a vždy mi říkal, ať si jí nevšímáme.

Páchnoucí pomsta

Za čas mi došla trpělivost a vymyslela jsem pomstu, do které byla zasvěcena i moje kolegyně. Naše nečestná kolegyně si vždy zakládala na úhledné, nově zařízené kanceláři, kterou si vymohla na vedení. Zde se celé oddělení scházelo každý pátek a při zákusku s kafíčkem probírali „drby“ v budově a rodinné problémy. Kancelář vždy měla navoněnou a připravenou pro případné hosty. Její minulá pozice byla především o úhledném oblečení a vždy dokonalém vzhledu a přijímání hostů. Moje pomsta byla jednoduchá. Její kancelář sloužila i jako malá kuchyňka s konvicí na kávu, a tak byla dobře přístupná. Ona v práci nikdy déle nezůstávala, vždy odešla přesně na konci pracovní doby. My s kolegyní jsme často v práci zůstaly déle a dodělávaly různé materiály, které bylo potřeba následující den odevzdat. Jeden z těchto podvečerů jsem přinesla do práce olomoucké syrečky. S kolegyní jsme vylezly na okno a těmito syrečky jsme naplnily tyč od garnýže. Už když jsme odcházely, byl v kanceláři příšerný zápach. Syrečky udělaly své. Druhý den zákeřná kolegyně seděla celý den s otevřeným oknem a to uprostřed února, kdy venku bylo pod nulou. Koš vynesla asi desetkrát za den a další den si přinesla tepovač na koberce. Postupem času celou kancelář nechala vymalovat, vyměnit koberec, nábytek, záclony, jen garnýž vždy zůstala na stejném místě a syrečky v ní. Po čase k ní nikdo nechtěl chodit na návštěvu. Díky nepředstavitelnému smradu si šéf vymohl přemístit konvici na kávu k sobě do kanceláře, protože u ní nikdo nemohl vydržet. A po celé budově se jí začalo říkat „smraďoška“!

Za čas mi jí začalo být líto, a tak jsem syrečky z té garnýže vyndala. Přesto jí ta přezdívka už zůstala až do důchodu a nikdo k ní na povídání do kanceláře už nechodil. Myslím, že moje pomsta se vydařila!

Na co si dát pozor?

Jedním ze základních pravidel je chránit si své soukromí. Snažit se nemluvit v práci o svém soukromém životě a výsledcích ve své práci. Pokud možno zavřít dveře své kanceláře a nenechat nikoho z kolegů nahlížet do splněných i nesplněných pracovních povinností. Větší problém může nastat v pracovním prostředí zvaném „open space“, kde je soukromí minimální. I zde si však můžeme nastavit svoji „osobní zónu“ a uzavřít se do svého světa. Soukromé hovory se snažte vyřídit mimo kancelář a doslech kolegů. Na firemních večírcích nepomlouvejte své nadřízené a přemýšlejte o tom, komu se otevřete a co sdělujete.

Na co byste nemělli zapomenout:

• Nesdělujte pomlouvačné osobě nic ze svého osobního ani pracovního života.

• Snažte se zbavit negativního pocitu, který ve vás vyvolává kolegyně (kolega) a nenechte si otrávit atmosféru v práci.

• Mějte rádi sami sebe a važte si svých schopností, posilujte svou sebeúctu a uvědomte si, jaký máte pracovní potenciál.

• Neoplácejte kolegyni (kolegovi) pomlouvání stejnou mincí.

• Pokud je možnost, svěřte se se nadřízenému, případně se odvolejte na personální oddělení a přidejte důkazy šikany nebo svědectví dalších kolegů.

• Pokud máte s kolegyní (kolegou) problém, sejděte se s ní(m) a jako rovný s rovným si vyříkejte vzájemné antipatie. Na setkání se připravte a nenechte se zmanipulovat. Domluvte se diplomaticky.

Nebojte se dát najevo, že se nenecháte manipulovat a šikanovat. Pracujte na svém sebevědomí a sebehodnotě. Člověk, který šikanuje ostatní, má sám nízké sebevědomí a na ty silnější si netroufne. Odchod z práce je tím nejzazším řešením. Nevzdávejte to příliš brzo! Řešení se vždy najde.

Přeji vám kolektiv těch nejlepších spolupracovníků

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.