Hra, nebo propaganda? Děti ve školce pochodují a házejí improvizovanými granáty

Zatímco u nás jsme řešili otázku, jak vysvětlit dětem, co se děje ve světě a co znamená válka, v Rusku si předškoláci hrají vojáky. Sociálními sítěmi se šíří video, na kterém mají být děti ze školky v ruském Tambově, které se učí pochodovat. Pobuřující je také házení improvizovaných granátů na papírové tanky.

Video vyvolalo rozporuplné emoce. Zatímco někteří jsou názoru, že napodobování vojáků je běžnou dětskou hrou, jiní si myslí, že do školky tento typ výuky rozhodně nepatří. Záběry sdílel a komentoval na svém Twitteru Anton Geraščenko, poradce ukrajinského ministra vnitra. „Tambov, Rusko. Na počest dne obránců vlasti se děti učily pochodovat, přednášely básně o vojácích a házely improvizované granáty na fotografie nepřátelských tanků,“ napsal.

Mohlo by vás zajímat: Jak mluvit s dětmi o válce na Ukrajině? Nelžete jim a neříkejte, že se nic neděje

Děti v zelených stejnokrojích ve videu pochodují, mávají ruskými trikolorami, a dokonce házejí „granáty“ na papírové tanky. V komentářích pod příspěvkem se objevují reakce, které to, co se ve videu děje, připodobňují k nacistické propagandě v době druhé světové války.

Lekce vojenského výcviku ve školách

Ruské ministerstvo školství obnovilo školní vojenský výcvik, který byl zrušen krátce po rozpadu Sovětského svazu. Na vzkříšení programu upozornil web amerického časopisu Newsweek s odvoláním na ruské opoziční noviny Novaja gazeta. List Daily Star však poznamenal, že opatření se má týkat jen studentů středních škol.

Mohlo by vás zajímat: Skončil ve vězení, odpaloval granáty a byl při těle. Co jste nevěděli o Jiřím Schmitzerovi?

V programu má být postup, jak rozebírat a skládat střelné zbraně, jak provádět první pomoc nebo co dělat při jaderném či chemickém útoku. Součástí výcviku má ale údajně být i střelba nebo hod atrapou granátu.

Jak vypadá válka očima dětí?

Sdílejte článek
Štítky video Twitter propaganda voják Jiří Schmitzer Sovětský svaz děti Rusko školka Newsweek Druhá světová válka předškoláci ruská invaze na Ukrajinu Novaja gazeta Tambov

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.