Životní styl

6. listopadu 2022 07:30

Tomáš Durčák

Máte rádi horory? Jejich sledování pomáhá proti stresu i úzkosti, tvrdí psycholožka

Období Dušiček a strašidelného Halloweenu je sice za námi, horory však můžeme sledovat celoročně. A co více, kdo se rád u filmů bojí, měl by tento žánr vyhledávat i nadále. Trocha správně prožitého strachu totiž dle klinické psycholožky může odbourat stres i úzkosti.

Na první pohled to vypadá dost kontraproduktivně. Vždyť každý, kdo se sledování hororů raději vyhýbá, vám řekne, že právě strašidelné filmy u něj stres a úzkost dokážou ještě více rozdmýchat. Vše ale závisí na tom, jak a kde se pocitu strachu oddáte.

Profesorka klinické psychologie na Chicagské univerzitě Michelle Cutler při příležitosti letošního Halloweenu vysvětlila, že správně pojatý maraton hororových filmů skutečně dokáže snížit úroveň úzkosti, kterou na denní bázi prožíváte.

5 tipů, jak využít strašidelné podněty ke snížení stresu a úzkosti

1. Obklopte se lidmi, v jejichž společnosti se cítíte bezpečně.

2. Připomeňte si, že máte vše v rukou a kdykoli můžete skončit.

3. Znovu se ujistěte, že vám z dané situace nehrozí žádné nebezpečí.

4. Řešte případná traumata, která se mohou objevit, předem.

5. V případě potřeby regulujte svůj nervový systém dýcháním zhluboka a přemýšlením o příjemných zážitcích nebo lidech, kteří vám přinášejí radost.

„Ve chvíli, kdy děláme něco strašidelného, zejména pokud tak činíme ve společnosti dalších lidí a dokážeme strach překonat, v našem mozku nastává pozitivní neurobiologická reakce,“ vysvětluje Michelle. Podle ní zvládnutí stresu způsobuje vyplavení celé řady hormonů podporujících dobrou náladu: „Dostaví se příval adrenalinu, endorfinů a také dopaminu, což vyvolává euforii a uspokojení hned, jakmile pocit strachu ustoupí.“

Bojte se, ale bezpečně

Abyste této reakce mozku dosáhli, je ovšem potřeba podstoupit například sledování strašidelného filmu vědomě ve vhodně zvoleném prostředí. Jen tak bude mít zpočátku nepříjemný zážitek nakonec pozitivní účinek na vaše mentální zdraví.

„Když máme situaci pod kontrolou, když danou věc konáme vědomě, známe začátek i konec a můžeme z ní kdykoli vycouvat, dává nám tato možnost volby jistý podvědomý klid již od začátku,“ přibližuje klinická psycholožka.

„V takové situaci najednou víme, že nejde o něco, co se děje nám, ale o něco, co naopak vědomě a dobrovolně podstupujeme. Takto nastavená mentalita má pak obrovsky odlišný dopad na to, jak na nás například strašidelný podnět působí,“ dodává.

Držte se svých limitů a nepřekračujte je

Pokud víte, že vám některé typy hororových filmů nebo třeba návštěva strašidelného domu úzkost spíš prohloubí a už dopředu jste z takové činnosti nervózní, je dle Michelle zcela v pořádku do ničeho takového se nepouštět.

Pozitivní účinek z účasti na něčem takovém se dostaví jen tehdy, pokud do toho půjdete s pocitem, že šlo o vaši svobodnou volbu. „Jestli je vám už jen z pouhé myšlenky na sledování hororu nevolno, bude lepší se tomu vyhnout,“ varuje psycholožka před snahou pokoušet se pozitivního účinku ze strachu dosáhnout za každou cenu nebo jít do zbytečných extrémů.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.