Celebrity

8. prosince 2022 08:45

David Laštovka

Smutný osud Věry Tichánkové z filmu Ať žijí duchové. Tragicky přišla o vnučku

Jaké bylo soukromí slavné české herečky Věry Tichánkové, která se dožila 93 let? Jejím manželem byl o pět let mladší herec Jan Skopeček. Prožili spolu neuvěřitelných sedmdesát let, z toho pětašedesát jako manželé. To však zdaleka není jediná zajímavost z jejího života. Nyní si připomínáme její nedožité 102. narozeniny.

Osudový muž na ni zpočátku nepůsobil dobře

Věra Tichánková se s životní láskou, hercem Janem Skopečkem, seznámila v Horáckém divadle v Jihlavě. Ze začátku ho ale příliš nemusela. Působil na ni jako drzý mladík, který si ze všeho jen dělá legraci a nic nebere vážně. Když spolu měli první čtenou zkoušku Hrátek s čertem, Věra ucítila, že někomu u stolu smrdí nohy. Jakmile se shýbla pro tužku, která jí spadla na zem, věděla odkud vítr vane. Od nového kluka Jendy v keckách. „Pak mu při jednom představení ujely nohy, protože měl boty ušité z flanelu, a já se jen smála a nemohla přestat. Získal si mě svým humorem, který mi byl tak blízký, že jsem s ním chtěla být stále častěji,“ popisovala během života redaktorovi webu Prima Ženy Věra.

Svatba narychlo byla komorní

Na první rande pozval Skopeček Tichánkovou do cirkusu. Během programu přišla bouřka a představení muselo být předčasně ukončeno. „Vzal jsem Věru pod deštník a doprovodil ji domů. Chopil jsem se příležitosti, šel k ní a už jsem u ní zůstal. Tu noc ale ještě nic nebylo,“ ujišťoval redaktora s úsměvem Jan Skopeček, který si Věru vzal za manželku krátce předtím, než rukoval na vojnu. „Svatba to byla komorní. Brali jsme se v pondělí na Staroměstské radnici a v pátek už jsem narukoval na vojnu. Až do slezského Hlučína. Svatbu jsme si moc neužili a nijak zvlášť ani neprožívali. Já jsem byl náležitě hysterický už při koupi květin pro nevěstu. Byla to taková ilegální svatba, protože já ani Věra jsme neměli rádi ženské výlevy při svatbách. Ještě ten den jsme jeli s divadlem na zájezd,“ vzpomínal herec. „Když Jenda odcházel na vojnu, jeden jeho kolega mu poradil, aby se co nejrychleji oženil, jinak mu mezitím uteču. Vlastně jsem jím byla přemluvena,“ poznamenala k tomu s úsměvem Věra.

Dcera si vzala Francouze

Věra Tichánková s manželem Janem Skopečkem měli jedinou dceru Marii, která se jim narodila čtyři roky po svatbě. V jednadvaceti letech se zamilovala do Francouze a oznámila jim, že s ním čeká miminko. „Pak s ním odjela do Francie a vnučku že nám tady nějaký čas nechá, než se tam usadí a vše potřebné si zařídí. Aby malé nebylo smutno, pořídili jsme si psa, malého knírače. Pro roce si pro vnučku přijela, ale pejsek nám už zůstal. Věra francouzsky uměla dobře, ta si se zeťákem popovídala, já neuměl ani slovo, tak jsem jen koukal a čekal, až mi to přeloží,“ líčil během života Jan Skopeček.

Smrt vnučky

Během života museli překonat obrovskou bolest, když v pouhých sedmatřiceti letech zemřela jejich milovaná vnučka Natálka. „Našli jí nádor na mozku a už s tím nešlo nic dělat. Přišlo se na to bohužel moc pozdě,“ svěřil se redaktorovi webu Prima Ženy během života herec Jan Skopeček. Natálie žila ve Francii a za svými prarodiči pravidelně jezdívala. Naposledy za nimi byla zhruba měsíc před smrtí. Je pochována v Lyonu, zůstaly po ní dva potomci.

Maminka se o všechno starala

O domácnost se hereckému páru starala maminka Věry Tichánkové, která s nimi bydlela v jednom bytě. „Byla to výborná ženská, navíc skvěle vařila,“ pochvaloval si Jan Skopeček a přidal úsměvnou historku. „Když naší dceři bylo asi pět let, Věra přes léto něco točila, tak nám všem třem zaplatila čtrnáctidenní pobyt v malém hotýlku na Malé Skále. Bylo tam hezky, jenže tchyně pořád remcala a nadávala: Ta holka je blázen, letí jako kráva se zdviženým ocasem a koupí něco, ani neví co, a my tu musíme trpět. Proč tak hudrovala, nevím, snad proto, že v tom hotýlku byly problémy s vodou. Asi tak za tři měsíce sedíme takhle večer doma všichni u stolu a přišla řeč na prázdniny. Tak ti řeknu holka, prohlásila tchyně, že tohle byla nejhezčí dovolená, jakou jsem kdy měla. Překvapením mi vypadla vidlička z ruky,“ vylíčil Skopeček.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.