Osudoví muži královny Alžběty II. Kdo sehrál v životě nejdéle vládnoucí panovnice důležitou roli?

Uplynulo už neuvěřitelných sedmdesát let od chvíle, kdy britská královna Alžběta II. nastoupila na trůn. Anglická panovnice se tak považuje za nejdéle vládnoucího monarchu na světě. Jací muži hráli v životě této úchvatné dámy významnou roli?

Otec Jiří VI.

Alžběta II., celým jménem Elizabeth Alexandra Mary, se narodila 21. dubna roku 1926 v Londýně. Jejími rodiči byli princ Albert, který po nástupu na trůn přijal jméno Jiří VI. a Elizabeth Bowes-Lyon (později titulovaná Alžběta, královna matka). Jakmile se Alžbětin otec stal králem, byla z teprve desetileté dívenky právoplatná následnice trůnu.

Jiří VI. si velmi dobře uvědomoval, jaká role jeho dceru v budoucnu čeká, a tak ji začal už v raném věku připravovat na dobu, kdy usedne na trůn. Tito dva mezi sebou měli vytvořené velice zvláštní a silné pouto. Kromě Alžběty vychovával ještě její mladší sestru Margaret. Obě dvě dcery prý od samého začátku zbožňoval, starší Alžbětu nazýval svou „pýchou“ a Margaret svou „radostí“. Tato pojmenování vznikla na základě dívčiných charakteristických rysů. Margaret byla rozvernější, zatímco Alžběta se chovala slušně a vážně.

Když byl Jiří VI. korunován, požádal svou nejstarší dceru, aby napsala zprávu o jeho korunovaci, aby se jednoho dne cítila připravenější na svou vlastní. Následovaly další povinnosti, kterými mladou Alžbětu připravoval na její budoucí roli. Pozoruhodným důkazem o jejich blízkém vztahu je dopis, který své dceři napsal po její svatbě s princem Philipem.

„Během bohoslužby jsi byla tak klidná a vyrovnaná a svá slova jsi říkala s ​​takovým přesvědčením, že jsem věděl, že je všechno v pořádku. S hrdostí jsem tě všechny ty roky sledoval, jak vyrůstáš pod vedením maminky, která, jak víš, je v mých očích ten nejúžasnější člověk na světě, a já vím, že s tebou můžu vždycky počítat, a teď i s Philipem, že nám pomůžete v naší práci. S tvým odchodem pociťujeme v našich životech velké prázdno. Ale pamatuj, že tvůj starý domov je stále tvůj a vracej se do něj tak často, jak je to jen možné. Vidím, že jsi s Philipem šťastná, což je správné, ale nezapomeň na nás. To je přání tvého vždy milujícího a oddaného... Papá,“ stálo v dopise.

Královnou se Alžběta stala po smrti svého otce, ten zemřel na rakovinu plic 6. února 1952. Zprávu o jeho skonu dostala v Keni, kde byla v rámci návštěvy zemí Commonwealthu. Když se vrátila do Londýna, musela čekat v letadle, než jí přinesou černé šaty.

Manžel Princ Philip

Se svým manželem, princem Philipem, se Alžběta poprvé setkala, když jí bylo 8 a jemu 13 let. Není tajemstvím, že byli vzdálení příbuzní, oba totiž byli pravnoučaty královny Viktorie. Pomyslná jiskra mezi nimi přeskočila v době, kdy bylo Alžbětě 13 let a jemu 18 let. Budoucí královna se do svého vyvoleného zakoukala a poté si ti dva začali dopisovat. „Nemohla z něj spustit oči,“ popsala její chůva Marion Crawfordová ve své knize. Philip požádal krále VI. o ruku Alžběty, v té době jí bylo 20 let. Menší a poklidná svatba se konala v listopadu 1947.

Po svatbě si užívali jeden druhého, jenomže novomanželská idylka bez starostí měla brzy skončit. První dítě, princ Charles se jim narodil 14. listopadu 1948. Dva roky na to potom na světě přivítali princeznu Annu. Celkem spolu mají čtyři děti.

Jakmile se Alžběta II. stala královnou, musel Philip potlačit své mužské ego a vypořádat se v té době s nezvyklou pozicí. Navzdory manželským krizím se však jednalo o velmi harmonické a hezké manželství. Ti dva nikdy nešetřily slovy chvály na toho druhého. „Myslím, že nejdůležitější lekce, kterou jsme se naučili, je, že tolerance je jednou z hlavních ingrediencí šťastného manželství,“ řekl princ Philip při příležitosti 50. výročí jejich sňatku. Jejich manželství trvalo úctyhodných čtyřiasedmdesát let. Philip zemřel 9. dubna 2021 ve věku 99 let.

Syn Charles, princ z Walesu

Vztah královny a nejstaršího syna nebyl vždy růžový. Šlo v něm spíše o nenaplněná očekávání z jedné i druhé strany. Charlesovi byly pouhé čtyři roky, když se jeho matka stala královnou. Své rodiče si moc neužil, jelikož byli kvůli královským povinnostem často na cestách. On spolu se svou sestrou Annou často zůstával v Británii pod dozorem chův.

Královský pár toužil po tom, aby se z malého Charlese stal sportovec, zatímco jeho zajímalo spíše umění. Rozdílné očekávání obou stran mělo za následek to, že Charles vyrůstal z pocitem, že je pro své rodiče spíše zklamáním. Rodina ho navíc tlačila do sňatku s lady Dianou (†36), což bylo jen dalším důvodem k prohloubení vztahové propasti. Princ Charles má s Dianou dva syny, prince Williama a prince Harryho.

Vztah matky a syna se v posledních letech zlepšil. Zásluhu na tom má zřejmě i to, že Alžběta dala souhlas se svatbou s vévodkyní Camillou.

Premiér Winston Churchill

V době, kdy královna nastoupila na britský trůn, byl premiérem Winston Churchill. Jejich vztah byl poměrně složitý. Ona byla mladá a nezkušená, zatímco Churchill byl uznávaný politik. „Byl to starý pán se spoustou zdravotních problémů. Tak trochu dinosaurus z minulé éry. Také ale legendární vítěz války. Jejich vztah byl tak trochu mentorský, ale se zachováním veškeré kurtoazie a dvornosti,“ popsal histori Martin Kovář pro web radiozet.cz. Premiérovy zkušenosti si Alžběta brala k srdci a oba je navíc spojovala válečná zkušenost, kterou už nechtěli zažít. Poté, co v roce 1955 Churchill kvůli zdravotním důvodům odešel z postu ministerského předsedy, zůstaly vztahy mezi ním a královnou podle Kováře „formálně srdečné“.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.