Nejen Emma Smetana a Petra Svoboda. Češky už nebudou muset používat u příjmení příponu -ová

Přechylovat příjmení, nebo nepřechylovat? Věčný spor! Pokud jste chtěla mít v občanském průkazu zapsané příjmení bez přípony -ová, šlo to jen v případě, že jste cizinka, máte ještě jinou národnost než českou, nebo máte-li trvalý pobyt v cizině. Případně vám mohl k vysněnému příjmení pomoci manžel cizinec. To by se ale teď mělo změnit. Češky si budou moci zapisovat své jméno do úředních dokumentů v nepřechýlené podobě, tedy bez zmíněného -ová. R

„Když jsem si brala svého manžela, který má poměrně netradiční příjmení, chtěla jsem ho používat v nepřechýlené podobě, tedy mít stejné příjmení jako on. To mi ale na matrice neumožnili, protože ani já, ani můj muž nejsme cizinci, ani nepobýváme v zahraničí,“ říká Karolína, která u příjmení musí používat -ová, ať se jí to líbí nebo ne. Své příjmení prozradit nechtěla.

Ženám jako je Karolína teď ale svitla naděje, že to bude jinak. Češky by se totiž mohly samy rozhodnout, zda chtějí mít v příjmení koncovku -ová. Návrh poslankyně ANO a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové, která ho předložila ve spolupráci s Pirátem Ondřejem Profantem, schválili poslanci. Novelu o matrikách teď dostane k posouzení Senát.

Jak je to dnes? Pokud si chce žena změnit příjmení, musí být:

  • cizinka
  • občanka ČR, která má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině
  • občanka ČR, jejíž manžel je cizinec nebo jejíž partnerka je cizinka
  • občanka ČR, která je jiné než české národnosti

Někdejší ministryně spravedlnosti Válková změnu zdůvodnila tím, že vzrůstá počet žen, které si chtějí zvolit nepřechýlené příjmení. A stávající právní úprava jim v tom brání: "Vytváří tím neodůvodněné nerovné postavení a může vést k absurdním situacím. Například Češka trvale žijící na území Slovenska si může nechat příjmení v matriční knize zapsat v mužském tvaru, kdežto Češka s trvalým pobytem na území České republiky tuto volbu učinit nemůže," uvedla poslankyně.

Emma Smetana, Veronika Arichteva a další

Některé známé Češky nepřechylují už dnes. Zpěvačka a moderátorka Emma Smetana má nepřechýlené příjmení, protože žila dlouhou dobu ve Francii. Herečka Veronika Arichteva si vzala českého režiséra s bulharskými kořeny Bisera Arichteva, tudíž také nemusí ke svému jménu připojovat příponu -ová. Moderátorka Petra Svoboda se rozhodla nepřechylovat ani typicky české jméno. A takových případů možná v budoucnu přibude. Pokud novela o matrikách projde Senátem, budou moci Češky požádat o úřední zapsání svého příjmení v mužské podobě.

Pohlaví v občanském průkaze zůstává

Piráti ještě navrhovali, aby v občanských průkazech nebyl uváděn údaj o pohlaví, nebo aby patřil mezi dobrovolné, to ale Sněmovna odmítla. "Uvádění tohoto údaje způsobuje každodenní potíže stovkám, zejména trans a nebinárních, lidí," řekl poslanec Ondřej Profant. Podle něj není tato informace nezbytná a zasahuje do práva na soukromí a do ochrany osobních údajů. Jeho argumenty však u poslanců neprošly a pohlaví v občance budeme mít zřejmě dál.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.