zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nejen Emma Smetana a Petra Svoboda. Češky už nebudou muset používat u příjmení příponu -ová

Ženy budou moci používat příjmení bez přípony -ová (ilustrační foto)
Autor: profimedia Ženy budou moci používat příjmení bez přípony -ová (ilustrační foto)
Gabriela Kolinová , Vydáno: 02.06.2021
Přechylovat příjmení, nebo nepřechylovat? Věčný spor! Pokud jste chtěla mít v občanském průkazu zapsané příjmení bez přípony -ová, šlo to jen v případě, že jste cizinka, máte ještě jinou národnost než českou, nebo máte-li trvalý pobyt v cizině. Případně vám mohl k vysněnému příjmení pomoci manžel cizinec. To by se ale teď mělo změnit. Češky si budou moci zapisovat své jméno do úředních dokumentů v nepřechýlené podobě, tedy bez zmíněného -ová. Rozhodla o tom Sněmovna.

reklama

„Když jsem si brala svého manžela, který má poměrně netradiční příjmení, chtěla jsem ho používat v nepřechýlené podobě, tedy mít stejné příjmení jako on. To mi ale na matrice neumožnili, protože ani já, ani můj muž nejsme cizinci, ani nepobýváme v zahraničí,“ říká Karolína, která u příjmení musí používat -ová, ať se jí to líbí nebo ne. Své příjmení prozradit nechtěla.

Ženám jako je Karolína teď ale svitla naděje, že to bude jinak. Češky by se totiž mohly samy rozhodnout, zda chtějí mít v příjmení koncovku -ová. Návrh poslankyně ANO a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové, která ho předložila ve spolupráci s Pirátem Ondřejem Profantem, schválili poslanci. Novelu o matrikách teď dostane k posouzení Senát.

Jak je to dnes? Pokud si chce žena změnit příjmení, musí být:

  • cizinka
  • občanka ČR, která má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině 
  • občanka ČR, jejíž manžel je cizinec nebo jejíž partnerka je cizinka 
  • občanka ČR, která je jiné než české národnosti

Někdejší ministryně spravedlnosti Válková změnu zdůvodnila tím, že vzrůstá počet žen, které si chtějí zvolit nepřechýlené příjmení. A stávající právní úprava jim v tom brání: "Vytváří tím neodůvodněné nerovné postavení a může vést k absurdním situacím. Například Češka trvale žijící na území Slovenska si může nechat příjmení v matriční knize zapsat v mužském tvaru, kdežto Češka s trvalým pobytem na území České republiky tuto volbu učinit nemůže," uvedla poslankyně.

Emma Smetana, Veronika Arichteva a další

Některé známé Češky nepřechylují už dnes. Zpěvačka a moderátorka Emma Smetana má nepřechýlené příjmení, protože žila dlouhou dobu ve Francii. Herečka Veronika Arichteva si vzala českého režiséra s bulharskými kořeny Bisera Arichteva, tudíž také nemusí ke svému jménu připojovat příponu -ová. Moderátorka Petra Svoboda se rozhodla nepřechylovat ani typicky české jméno. A takových případů možná v budoucnu přibude. Pokud novela o matrikách projde Senátem, budou moci Češky požádat o úřední zapsání svého příjmení v mužské podobě. 

Pohlaví v občanském průkaze zůstává

Piráti ještě navrhovali, aby v občanských průkazech nebyl uváděn údaj o pohlaví, nebo aby patřil mezi dobrovolné, to ale Sněmovna odmítla.  "Uvádění tohoto údaje způsobuje každodenní potíže stovkám, zejména trans a nebinárních, lidí," řekl poslanec Ondřej Profant. Podle něj není tato informace nezbytná a zasahuje do práva na soukromí a do ochrany osobních údajů. Jeho argumenty však u poslanců neprošly a pohlaví v občance budeme mít zřejmě dál. 

Herečka Eva Holubová si chce změnit příjmení. Holubová je jen značka mojí firmy, říká.

Eva Holubová si hodlá změnit příjmení! Proč svého muže nebere do společnosti?

Nikol Štíbrová se vdala za Petra Leitgeba. Oddával je starosta Pavel Novotný.

Nikol Štíbrovou oddával Pavel Novotný. Co řekl novomanželům? Jedno oko nezůstalo suché

reklama

Související témata: příjmení , matrika , novela , přechylování , Emma Smetana , Petra Svoboda , Veronika Arichteva

reklama

Přečtěte si také

reklama