Celebrity

23. října 2022 05:30

David Laštovka

Stanislav Tříska ze Slunce, seno zemřel předčasně. Jeho tělo našla uklízečka

Od smrti herce Stanislava Třísky, kterého nejvíce proslavila role táty Škopka v komediích režiséra Zdeňka Trošky Slunce, seno..., v těchto dnech uplyne 26 let. Dožil se pouhých 63 let, zemřel v divadelní šatně krátce po zkoušce. Jaký byl život nezapomenutelného českého umělce?

Herec Stanislav Tříska se narodil v Plzni, vyučil se brašnářem a začal pracovat v Chebu v továrně jako dělník. Vzhledem k tomu, že ho herectví odmalička fascinovalo, rád přijal nabídku stát se členem krajského oblastního divadla. Aniž by měl předtím jakoukoliv průpravu, na prknech, která znamenají svět, okamžitě zazářil. Na západě Čech strávil šest let, poté zamířil do Zlína do tamního městského divadla.

Zlín je mimo jiné rodným městem zesnulé Ivany Trumpové:

Usadil se tam a našel životní lásku Zdeňku, se kterou založil rodinu. Měli spolu syna a dceru, do šťastného a spokojeného manželství však nemilosrdně zasáhla smrt. Jeho žena onemocněla vážnou nemocí a předčasně zemřela. Tříska se na čas přestěhoval do Prahy. Domníval se, že v novém prostředí zažene chmurné bolesti a zapomene na neštěstí, jež ho potkalo. Opak byl ovšem pravdou. Zlín mu chyběl, stýskalo se mu a po několika měsících se vrátil zpátky.

Za manžela si ho vybrala Helena Růžičková

Svoji nejslavnější filmovou roli Škopka získal díky herečce Heleně Růžičkové (†67). „V podstatě o celém obsazení jsem už měl jasno, chyběl nám jenom Škopek. Když jsem se s Helenkou radil, koho jí vybereme za manžela, vzpomněla si, že něco točila v televizi právě se Stanislavem. Našel jsem si jeho fotku a okamžitě jsem věděl, že on bude pro tuto roli tím pravým. Byla s ním skvělá spolupráce, škoda, že jeho život vyhasl tak brzy,“ prozradil nám režisér Zdeněk Troška (69).

Tříska zemřel náhle a nečekaně. Osudným se mu stal masivní infarkt, který ho postihl přímo v jeho divadelní šatně krátce po zkoušce. „Dohrál, šel se osprchovat a pak jako vždycky usedl před zrcadlem ve své šatně. Ráno našla uklízečka už jen bezvládné tělo,“ vylíčil režisér.

Na nezapomenutelného herce zavzpomínal v Českém rozhlasu i jeho vnuk Daniel Huf (23), hokejista hrající za Zlín. „Neměl jsem tu čest ho poznat osobně, což mě strašně mrzí. Děda zemřel v roce 1996 a já se narodil až tři roky nato. Díky vyprávění z rodiny toho o něm ale vím hodně. Všichni říkají, že by si se mnou rozuměl asi nejvíce. Byl to veselý, bezvadný člověk, navíc miloval hokej, který hraju. Ten den, kdy zemřel, se stala spousta nešťastných náhod. Strašná smůla byla, že tam zrovna v tu dobu nikdo nebyl. Táta mi říkal, že mu Stanislav oznámil, že až dozkouší, osprchuje se a přijde na návštěvu. Už tam ale nepřišel,“ povzdechl si Třískův vnuk.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.