Celebrity

29. ledna 2024 12:50

David Laštovka

Stanislava Třísku si do Slunce, seno vybrala Růžičková. Herec brzy ovdověl, zemřel v divadle

Od narození nezapomenutelného českého herce Stanislava Třísky, kterého nejvíce proslavila role Škopka v komediích Slunce, seno, uplynulo 91 let. Jeho život vyhasl předčasně v pouhých 63 letech. Jaké bylo jeho soukromí?

Svoji nejslavnější filmovou roli, starého Škopka v komediích Slunce, seno, získal Stanislav Tříska díky Heleně Růžičkové. „V podstatě o celém obsazení jsem měl jasno, chyběl nám jenom Škopek. Když jsem se s Helenkou radil, koho jí vybereme za manžela, vzpomněla si, že něco točila v televizi právě se Stanislavem. Našel jsem si jeho fotku a okamžitě jsem věděl, že on bude pro tuto roli tím pravým. Byla s ním skvělá spolupráce, škoda že jeho život vyhasl tak brzy,“ zavzpomínal pro web Prima Ženy režisér Zdeněk Troška.

Na motivy filmu Slunce, seno, jahody vznikl také divadelní muzikál?

Čtěte také: Helena Růžičková rakovinu překonala. Lékaři to brali jako zázrak, říká Zdeněk Troška

Tříska zemřel náhle a nečekaně, a to v pouhých 63 letech. Osudným se mu stal masivní infarkt, který ho postihl přímo v jeho divadelní šatně krátce po zkoušce. „Dohrál, šel se osprchovat a pak jako vždycky usedl před zrcadlem ve své šatně. Ráno ho tam našla uklízečka mrtvého,“ popsal režisér.

Smrt zapříčinila spousta nešťastných náhod

Stanislav Tříska byl šťastně ženatý. S manželkou Zdeňkou měl dvě děti, syna a dceru. Jeho žena však zemřela předčasně, když podlehla zákeřné rakovině. Po její smrti už zůstal sám. Na nezapomenutelného herce zavzpomínal v Českém rozhlasu i jeho vnuk Daniel Huf, který hraje hokej za Zlín.

Čtěte také: Helena Růžičková rakovinu překonala. Lékaři to brali jako zázrak, říká Zdeněk Troška

„Neměl jsem tu čest ho poznat osobně, což mě strašně mrzí. Děda zemřel v roce 1996 a já se narodil až tři roky nato. Ale díky vyprávění z rodiny toho o něm vím hodně. Všichni říkají, že by si se mnou rozuměl asi nejvíce. Byl to veselý, bezvadný člověk, navíc miloval hokej, který hraju. Ten den, kdy zemřel, se stala spousta nešťastných náhod. Strašná smůla byla, že tam zrovna v tu dobu nikdo nebyl. Táta mi říkal, že mu Stanislav říkal, že až dozkouší, osprchuje se a přijde na návštěvu. Už tam ale nepřišel,“ povzdechl si Třískův vnuk.

Stanislav Tříska se narodil v Plzni, vyučil se brašnářem a začal pracovat v Chebu v továrně jako dělník. Vzhledem k tomu, že ho herectví odmalička fascinovalo, rád přijal nabídku stát se členem krajského oblastního divadla. Aniž by měl předtím jakoukoliv hereckou průpravu, na prknech, která znamenají svět, okamžitě zazářil. Na západě Čech strávil šest let, pak zamířil do Zlína do tamního městského divadla, kde se usadil natrvalo.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.