Celebrity

4. července 2023 14:40

David Laštovka

Osudy hvězd Slunce, seno... Dcera Blaženy ulovila miliardáře. Škopek zemřel v divadle

Slunce, seno, jahody sledujte v úterý večer na Primě

Film Slunce, seno, jahody režiséra Zdeňka Trošky, který natočil ve své rodné vesnici, patří mezi nesmrtelné české komedie. Jaké byly životní osudy hlavních hrdinů, představitelky Blaženy Škopkové, starého Škopka nebo faráře Otíka? A jaké honoráře braly babky neherečky?

Jedna z nejslavnějších českých komedií se málem nikdy nenatočila. Režisér Zdeněk Troška dlouho nemohl přesvědčit vedení Barrandova, aby mu natáčení posvětilo. „Nakonec mi řekli, že když si na to seženu štáb a peníze, můžu si to natočit. Možná doufali, že mi tím zavřou ústa, ale já se nedal. Nezbylo mi nic jiného, než udělat film za málo peněz a jen s dvanáctičlenným štábem,“ prozradil webu Prima Ženy Zdeněk Troška.

Snímek natáčel ve vesnici, kde vyrůstal a žil, tedy v jihočeských Hošticích. Doufal, že ho tam všichni přijmou s otevřenou náručí, opak byl ovšem pravdou. Týden před první klapkou si postavil hlavu místní rostlinář, který měl strach o úrodu. Byla zrovna doba sázení ječmene a přítomnost štábu mu vadila. „Několikrát denně jsem musel jít na pole a vysvětlovat, co a jak bude. On si bílými pruhy označoval místa, kde podle něj bude stát kamera, kdo kam půjde a tím omezoval štáb nejen v čase, ale i v rozsahu natáčecího prostoru. Všichni jsme byli pod dost velkým tlakem,“ prozradil režisér.

A s nepochopením se setkal i u místních babiček, které do své komedie obsadil. „Ony samozřejmě neznaly tu strukturu, jak to ve filmu chodí... Že se ty scény točí na přeskáčku. Po několika dnech se vypravily za mojí maminkou a povídaly jí: Holka, ten tvůj kluk... To nemá žádný děj. Ježíšmarjá, to bude strašná blbost. To bude ostuda,“ popsal s úsměvem Zdeněk Troška.

Honoráře, které za natáčení dostávaly, však braly všemi deseti. V té době činil jejich průměrný důchod 350 korun a ony za každý natáčecí den od filmařů inkasovaly až sto dvacet korun na ruku. „Nedivte se, že druhý den už byly všechny báby seřazený na návsi na natáčení. Za ty peníze běhaly po vsi i ty, které ani nohy neměly,“ prozradil se svým typickým humorem Zdeněk Troška, jehož komedii Slunce, seno, jahody si můžete připomenout v úterý večer na Primě.

Stanislav Tříska alias Škopek zemřel náhle a nečekaně

Stanislav Tříska svoji nejslavnější filmovou roli Škopka získal díky herečce Heleně Růžičkové. „V podstatě o celém obsazení jsem měl už jasno, chyběl nám jenom Škopek. Když jsem se s Helenkou radil, koho jí vybereme za manžela, vzpomněla si, že něco točila v televizi právě se Stanislavem. Našel jsem si jeho fotku a okamžitě jsem věděl, že on bude pro tuto roli tím pravým. Byla s ním skvělá spolupráce, škoda, že jeho život vyhasl tak brzy,“ prozradil webu Prima Ženy režisér Zdeněk Troška.

Tříska se dožil pouhých třiašedesáti let, zemřel v divadelní šatně náhle a nečekaně. Osudným se mu stal masivní infarkt, který ho postihl krátce po zkoušce. „Dohrál, šel se osprchovat a pak jako vždycky usedl před zrcadlem ve své šatně. Ráno našla uklízečka už jen bezvládné tělo,“ vylíčil režisér.

Luděk Kopřiva alias farář Otík před smrtí všechno utratil

Luděk Kopřiva na roli faráře Otíka, která mu zajistila věčnou slávu, vzpomínal rád. Díky ní měl až do smrti řadu nezapomenutelných zážitků. „Jednou ve svém vozu vjel do protisměru, a když ho uviděl policista, jen se pokřižoval, řekl mu: ‚Sodoma, Gomora, velebnosti, jeďte...‘ Pustil ho bez pokuty. Pak ho zase potkala jedna babička a poprosila ho, zda by jim pokřtil jejich chlapečka. Luděček odpověděl: ‚Což o to, já vám ho pokřtím, ale bude vám to h.... platné.‘ Luděček byl úžasný,“ zavzpomínal režisér Zdeněk Troška.

Kopřiva se během života ženil dvakrát, ale potomků se nedočkal. Jeho první manželka Olga pracovala jako redaktorka v rozhlase. Když zemřela, byl dlouho sám. Zamiloval se až v důchodovém věku. Ve své druhé ženě Evě našel spřízněnou duši a byl jako znovuzrozený. Dělal, co jí na očích viděl. Brával ji na drahé výlety, cestovali po celém světě. Ve svých jednasedmdesáti letech ji pojal za manželku a o dva roky později pro ně začal stavět nový dům. Za osm měsíců skutečně stál. Idylka skončila poté, co Luděk onemocněl Parkinsonovou chorobou. Zemřel necelé čtyři měsíce po oslavě osmdesátých narozenin.

Veronika Kánská alias Blažena má nádhernou dceru

Už od dětství toužila být herečkou a obcházela různé konkurzy. Jedním z nich byl i film Bota jménem Melichar režiséra Zdeňka Trošky. Přestože na zkoušce předvedla prostitutku na jedničku, tenkrát ještě roli nedostala. Režisér si nicméně její výstup uchoval v paměti, a když o několik let později hledal někoho, kdo obsadí Blaženu Škopkovou, vzpomněl si na ni.

Kromě toho získala ještě větší roli ve filmu Jaroslava Soukupa Discopříběh II. Pokusila se dostat i na DAMU, ale nebyla přijata. Tím její herecká kariéra nadobro skončila. Od té doby pracuje jako knihovnice. Má dvě děti, syna Adama a půvabnou dceru Annu Marii, která žije s miliardářem, bývalým automobilovým závodníkem Richardem Chladem, který je o 32 let starší než ona.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.