Celebrity

25. prosince 2023 10:17

David Laštovka

Princeznu v Honza málem králem měla hrát Zagorová, místo Korna měl zazářit Sobota

Kdo by neznal slavnou pohádku režiséra Bořivoje Zemana Honza málem králem. Přestože od natáčení uplynulo více než 40 let, někteří herci dodnes cítí velkou křivdu. Na hlavní roli si totiž brousilo zuby hned několik zvučných jmen. Tušili jste, že princeznu měla původně hrát Hana Zagorová?

Mezi herci, kteří cítili křivdu byl například i Josef Dvořák. „Vždycky jsem toužil ztvárnit postavu klasického českého Honzy. Už mnohokrát jsem myslel na to, že jde o nádhernou postavu. A kdysi dávno jsem oni přišel. Když byl v roce 1976 konkurz na pohádku Honza málem králem, oblékli mě na Barrandově do kostýmu, proběhly kamerové zkoušky a já byl přesvědčen, že tu roli budu hrát,“ svěřil se Dvořák v rozhovoru pro Příbramský deník.

Ale všechno nakonec bylo jinak. „Pak mě zavřeli do šatny a řekli, abych nikam nechodil. Neposlechl jsem, vyšel na chodbu a tam jsem potkal Luďka Sobotu ve stejném kostýmu,“ vylíčil herec.

Ani Sobota ovšem roli nezískal. A to už ji měl skoro v kapse! „Režisér Zeman mi napsal dopis, že by mě do té role chtěl obsadit. Ale netušil, že mám zákaz, že mám distanc z vyšších míst, já to tehdy také ještě nevěděl, jen jsem to tušil,“ prozradil Luděk Sobota redaktorovi webu Prima Ženy. Tehdy byl u komunistů v nelibosti. Dal pohlavek někdejšímu řediteli divadlu Semafor Antonínu Hardtovi, k tomu se přidaly další věci z minulosti a bylo jasné, že nějakou dobu si v televizi a ve filmu ani neškrtne.

Co zklamalo Jiřího Korna?

Tvůrci pohádky tak narychlo museli do role Honzy shánět jiného herce. Většina oslovených už ale měla nasmlouvanou jinou práci. Volba tak padla na neokoukanou hereckou tvář, roli získal zpěvák Jiří Korn. I pro něj však natáčení mělo hořkou pachuť. Těžce nesl, že ho režisér Zeman nechal předabovat Michalem Pavlatou, aniž by mu o tom řekl.

„Korn se své role zhostil celkem důstojně. Byl přirozený. Pamatuji se, že se do jedné scény s Valérií Kaplanovou, která hrála smrtku, byla velmi křehká dáma a vážila i s postelí asi třicet kilo, vrhl tak vehementně, že ji nechtěně zlomil asi dvě žebra,“ vzpomínal na natáčení herec Jan Skopeček, který v pohádce ztvárnil člena královské rady.

A ještě jedna zajímavost na závěr. Princeznu měla původně ztvárnit Hana Zagorová. Před natáčením ale náhle onemocněla, a tak ji tvůrci nahradili Jorgou Kotrbovou.

Podívejte se na rozhovor s Luďkem Sobotou:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.