5 osvědčených pravidel, jak zdravě a natrvalo zhubnout
Trápí vás tloušťka, pociťujete zdravotní problémy a rozhodli jste se s tím něco udělat? Zkuste při hubnutí dodržovat těchto 5 obecných pravidel, ať je už váš postup jakýkoliv.
Optimální hmotnost je jedním z předpokladů dobrého zdravotního stavu. Řada lidí bere svoji hmotnost pouze jako estetické kritérium, pravdou ale je, že s nadváhou se pojí celá řada onemocnění. Tyto choroby nenastupují náhle, ale vyvíjejí se postupně – jmenovat můžeme například problémy oběhového systému, přetěžování kloubů nebo třeba cukrovku 2. typu – právě poslední studie ukazují souvislost mezi nadměrnou hmotností a rozvojem tohoto onemocnění.
Každý třetí Čech trpí nadváhou a každý pátý obezitou
Mnoho lidí bere redukci hmotnosti jako něco, s čím nepotřebují pomoc. Realita je bohužel jiná, stačí se rozhlédnout. Přesvědčování sebe sama „kdybych chtěl, tak zhubnu“ také moc nepomůže.
5 obecných pravidel, jak zhubnout
- Redukci berte jako omezené období, po kterém následuje standardní vyvážená strava.
- Dodržujte stanovená pravidla – jediný, koho podvádíte, jste vy sami.
- Nevažte se každý den. Váha se mění i podle aktuálního obsahu vody v organismu. Má význam se vážit 1–2x za 14 dní. Vhodnější je hlídat spíše tělesnou kompozici – procento tuku, svalovinu aj.
- Pokud náhodou pravidla porušíte, nevzdávejte se! Každému se občas stane, že neodolá nějakému jídlu. Není to ale důvod zahodit celý postup. Vraťte se zpátky a pokračujte, jako by se nic nestalo.
- Vydržte! Hlavní je se nevzdávat. Uvědomte si, proč jste se rozhodli změnit svůj životní styl.
Ještě více rad a doporučení k hubnutí: přehrajte si celý 1. díl speciálu Tlouštíci extra online.
Vyšší úspěšnosti v redukci lze dosáhnout, pokud vyhledáte specialistu v oboru – výživového poradce. Na základě úvodní konzultace a měření biometrických hodnot je možné vybrat vhodný postup právě pro vás – u někoho to bude jen mírná úprava jeho jídelníčku, jiný bude potřebovat sestavit kompletně jiný stravovací plán, u dalšího mohou pomoci speciální produkty.
Pokud se bavíme o redukci, cílem je vždy dostat se do kalorického deficitu. Přístupů je také více. Záleží na poměrech makroživin (zejm. trojpoměr sacharidy, bílkoviny, tuky) a celkové hodnotě energie. Bezpečnou hranicí je pak hodnota BMR, u poradců, kteří mají zkušenosti a spolupracují i s lékaři, lze jít i pod tuto hodnotu – jedná se tak převážně o tzv. LED (low energy diet – velmi nízkoenergetická dieta). Zde však existuje celá řada omezení (zdravotní stav, medikace, probíhající léčba, ukončená léčba…), proto by se do tohoto postupu měl pouštět jen ten, kdo je obeznámen s problematikou.
Ať již zhubnete jakkoliv, jste pouze v polovině celého postupu – hmotnost je třeba zastabilizovat přechodem z redukčního na energeticky vyvážený jídelníček. Může dojít ke změně trojpoměru (v redukci není třeba tolik bílkovin, ve vyváženém jídelníčku s intenzivnější pohybovou aktivitou je tento koeficient vyšší) a je nutné navrhnout i celkovou energii přijímanou ze stravy.
Po tomto přechodu by si pak každý měl svoji hmotnost hlídat – stačí každé 2–3 měsíce absolvovat vážení na nějakém pokročilejším přístroji. Je to stejné jako preventivní prohlídka u zubaře. Pokud máte nahoře 1–2kg, je postup velmi jednoduchý a rychlý.
Úspěchem boje s nadváhou není krátkodobá změna vizáže, ale trvalá proměna. Taková začíná v hlavě.
Zdravou změnou životního stylu a hubnutím procházejí také hrdinové pořadu Tlouštíci a následného speciálu Tlouštíci extra. Dívejte se ve čtvrtek ve 21.35 na Primě.
Celý příběh paní Markéty z 1. dílu pořadu Tlouštíci si přečtěte níže:
Ještě více zajímavostí a tipů k tématu hubnutí na jednom místě.