14. února 2017 06:00
Martina ČerňanskáPět rad, jak přežít Den svatého Valentýna bez psychické újmy
Urozený Říman Valentin údajně žil ve třetím století našeho letopočtu, mělo se jednat o katolického kněze, později biskupa. Podle legendy zemřel mučednickou smrtí 14. února roku 269 na příkaz římského císaře Claudia II. poté, co přes zákaz oddával snoubence podle křesťanského rituálu.
Pověst Valentinovi připisuje rovněž léčitelské schopnosti. Dokázal například vrátit slepé dívce zrak, zpráva o zázraku se roznesla po městě, křesťany nadchla, pohany rozzlobila a vedla – jak jinak – než k Valentinově zkáze.
1. Jde vám nesnesitelně na nervy? Neslavte ho
V podstatě se jedná o anglosaský svátek, který se k nám dostal až po listopadové revoluci roku 1989. Starší generace ho buďto nepřijala vůbec, anebo s velkými výhradami. Tady jsme bývali zvyklí na Mezinárodní den žen, který slavily všechny ženy bez výjimky. Svátek zamilovaných naopak není pro každého a slaví ho, jak tvrdí zlí jazykové, v první řadě obchodníci. Pokud vás pomyšlení na Valentýna rozčiluje, neslavte ho, není to přece žádná povinnost. Raději se ovšem vyhýbejte pohledům do květinářství, cukráren a restaurací praskajících ve švech. A nedívejte se na Facebook.
2. Nikoho k oslavám nenuťte
Možná máte s partnerem na Den svatého Valentýna naprosto protichůdné názory. On ho odmítá jako hloupý výmysl, který jen plní kapsy prodavačům květin, cukrovinek a spodního prádla, zatímco pro vás je svátek lásky důležitý. Přinejmenším proto, že kamarádky, kolegyně i ženy v rodině spokojeně vyprávějí o tom, co krásného dostanou, anebo že dokonce pojednou na valentýnský výlet. V takovém případě buďte raději ten moudřejší, který ustoupí. Berte to tak, že svátek lásky můžete mít každý den, bude-li vám to, jak se říká, klapat.
3. Neočekávejte příliš mnoho
Máte-li rozumného a empatického partnera, který ze svátku svatého Valentýna zrovna neskáče nadšením, ale kvůli vám ho nechce zcela ignorovat, v duchu i nahlas to oceňte. Předpokládáme, že vás potěší maličkost: pohlednice, bonbony, srdíčko, radost by vám mělo udělat cokoli. A dostala-li sousedka od bohatého přítele zlaté náušnice, značkový parfém či výlet do Paříže, mávněte nad tím rukou. A hlavně to příteli nevyprávějte nebo příště nedostanete nic.
4. Láska jako trám? Nemusí to každý vědět
V šestnácti letech svou lásku vystavujeme a chlubíme se jí, zatímco později už to může působit nechtěně komicky. Netoužíte-li po tom, aby si z vás okolí dělalo legraci, chovejte se raději v mezích možností decentně. Dlouze a mlaskavě se líbat před domem, když vás za záclonami pozorují kritické páry očí, umačkat se láskou v kině anebo psát na sociální síť o tom, že svého králíčka milujete k zešílení a že je to ten jediný na světě, nedoporučujeme.
5. Jste single? Dejte dárek sama sobě
Pravá muka způsobuje Den svatého Valentýna ženám, které jsou zrovna osamělé. Nedá se popsat, jaké trápení zažívají při pohledu na jásající zamilované dvojice, kdy on ji líbá na tvář a ona, šťastná jako princezna z pohádky, při tom svírá v náruči plyšová zvířátka a krabici čokoládových bonbonů. Nechoďte nikam, kde je nadbytek párů propadlých lásce. Dárek si kupte sama, však vy budete vědět, co vám udělá radost. Doma si rozbalte tabulku čokolády a pusťte si „střílečku“ anebo komedii, v níž se zamilovaná dvojice neustále ztrapňuje.
Mohlo by vás také zajímat:
-em-