Vánoční pranostiky jako předchůdci meteorologů. Co prozrazují o počasí na Štědrý den?
Bílé Vánoce – sen všech dětí a romantiků – patří zpravidla právě jen do oblasti snů. Kdo si pamatuje Štědrý den, kdy byly vysoké závěje sněhu a mohli jsme si jít před sváteční večeří zasáňkovat nebo zabruslit na zamrzlý rybník?
Bylo by to nádherné, ale není to příliš pravděpodobné. Dřív lidé neposlouchali předpověď počasí z rádia ani nesledovali meteorologické odhady v televizi či na internetu. Uměli totiž sami počasí odhadnout díky obdivuhodným zkušenostem a pozorovacímu talentu. Pokuste se kolem sebe dívat jejich očima a sami odhadnout, jaký bude vánoční čas.
Schovej se do síně
Moudrosti našich předků nás ostatně poučí o tom, jak bude nejen o Vánocích, ale i následující zimu, případně jaro. Dovídáme se, že prosinec naleje a leden zavěje. Případně že pošmourný prosinec dobré je znamení pro sady, lučiny a všechno osení. O třináctém prosinci naši předkové říkávali: Když přijde svatá Lucie, najde tu už zimu. A pozor na šestnáctého prosince. V tento den je dobré se pořádně obléct, protože: O svaté Albíně schovej se do síně.
Čekejte oblevu
Naše babičky dobře věděly to, co dnes vědí i meteorologové a my všichni tak nějak tušíme, že totiž 24. prosince, tedy na Adama a Evu, čekejte oblevu. A to je až na výjimky pravda pravdoucí. Pokud vůbec nějaký sníh v tento sváteční den je. Na Štědrý den hvězdičky, ponesou vajíčka slepičky – říkali si naši předkové. Jasná štědrovečerní noc byla vůbec předzvěstí úrodného roku, zejména co se týká hrachu a vína. Sněží-li, měli by se radovat milovníci piva, urodí se totiž hodně chmelu.
Kdy chodí Štěpán po ledě?
Zelené Vánoce signalizují, že na Velikonoce bude naopak sněžit: Jsou-li zelené Vánoce, Velká noc bude bělit se. Padá-li na Boží hod vánoční sníh, hodně obilí bude na polích. Co se týká předpovědi počasí na Štěpána (26. prosince), tady je třeba zavzpomínat, jak bylo na svatou Barboru, tedy čtvrtého prosince. Jak upozorňují naši předkové: Když je Barborka ucouraná, chodí svatý Štěpán po ledě. A pokud na Štěpána větrové uhodí, příští rok víno špatné se urodí. Případně: Svítí-li na koledu v noci měsíc, bude ve stodole hojně obilí.
Mimochodem – letošní předpovědi počasí opatrně naznačují, že Štědrý den bude asi jako obvykle bez sněhu, nicméně nemusel by být na blátě, protože teploty by se koncem roku měly pohybovat kolem nuly. Opravdu hodně sněhu i v nížínách jsme si mohli na Štědrý den naposledy užít v roce 2010, kdy například v Praze-Ruzyni napadlo 15 cm sněhu.