zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Vánoční pranostiky aneb Jak bude na Štědrý den

Vánoční pranostiky aneb Jak bude na Štědrý den
Autor: istock.com Vánoční pranostiky aneb Jak bude na Štědrý den
Bílé Vánoce – sen všech dětí a romantiků, patří zpravidla právě jen do oblasti snů. Kdo si pamatuje na Štědrý den, kdy bychom se brodili vysokými závějemi sněhu a šli si před sváteční večeří zabruslit na zamrzlý rybník?

reklama

A cestou se prodírali smrčky pokrytými sněhem jako v nějaké zimní pohádce? Bylo by to nádherné, ale není to příliš pravděpodobné. Dřív lidé neposlouchali předpověď počasí z rádia, uměli totiž sami počasí odhadnout díky obdivuhodným zkušenostem a pozorovacímu talentu. Pokuste se kolem sebe dívat jejich očima a sami odhadnout, jaký bude vánoční čas.

Schovej se do síně

Moudrosti našich předků nás ostatně poučí o tom, jak bude nejen o Vánocích, ale jaká bude i následující zima, případně jaro. Dovídáme se, že prosinec naleje a leden zavěje. Případně že pošmourný prosinec dobré je znamení pro sady, lučiny a všechno osení. O třináctém  prosinci naši předkové říkávali: Když přijde svatá Lucie, najde tu už zimu. A pozor na šestnáctého prosince, v ten den se pořádně oblékněte a nezapomeňte si doma čepici, rukavice a šálu, protože: O svaté Albíně schovej se do síně.

Čekejte oblevu

Naše babičky dobře věděly, to co dnes ví i meteorologové a my všichni tak nějak tušíme, že totiž 24. prosince, tedy na Adama a Evu čekejte oblevu. Což je až na výjimky pravda pravdoucí. Pokud vůbec nějaký sníh v tento sváteční den je. Na Štědrý den hvězdičky, ponesou vajíčka slepičky – říkali si naši předkové. Jasná štědrovečerní noc byla vůbec předzvěstí úrodného roku, zejména co se týká hrachu a vína. Sněží-li, měli by se radovat milovníci piva, urodí se totiž hodně chmelu.

Kdy chodí Štěpán po ledě?

Zelené Vánoce signalizují, že bude na Velikonoce naopak sněžit: Jsou-li zelené Vánoce, Velká noc bude bělit se. Padá-li na Boží hod vánoční sníh, hodně obilí bude na polích. Co se týká předpovědi počasí na Štěpána (26. prosince), tady je třeba zavzpomínat, jak bylo na svatou Barboru, tedy čtvrtého prosince. Jak upozorňují naši předkové: Když je Barborka ucouraná, chodí svatý Štěpán po ledě. A pokud na Štěpána větrové uhodí, příští rok víno špatné se urodí. Případně: Svítí-li na koledu v noci měsíc, bude ve stodole hojně obilí. Mimochodem, letošní předpovědi počasí opatrně naznačují, že Štědrý den bude asi jako obvykle na blátě, existuje však naděje, že v poslední den roku by teplota mohla klesnout pod nulu. A tak se můžeme těšit na sněžení.

-EM-

reklama

Související témata: Vánoce , počasí , vánoční svátky , pranostiky , sníh

reklama

Přečtěte si také

reklama