Velikonoční barvy: Co znamenají a jak je využít při výzdobě?
Zajíčci, kuřátka, beránci, vajíčka, pomlázky, naklíčené obilí… To všechno jsou pro nás atributy Velikonoc. Přemýšleli jste ale někdy, co mají symbolizovat bílá, žlutá, zelená, modrá a další tradiční barvy tohoto největšího křesťanského svátku?
Určitě jste už slyšeli o psychologickém efektu barev a také jejich obecné symbolice. Jak je to ale s barevnými odstíny a jejich souvislostí s Velikonocemi, tedy svátkem oslavujícím vzkříšení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista?
Pokud chodíte do kostela, třeba jen párkrát do roka v rámci oslav některých významných svátků, možná jste si všimli, že se mění liturgické barvy. Tedy takové, které najdete na závěsech kostela a také na rouchách katolických kněží. Proč tomu tak je? Určitý barevný odstín by měl totiž podtrhnout náladu každého ročního období, svátků a oslav.
Podle encyklopedie Britannica byla moderní římská sekvence barev, která inspirovala katolickou církev a je využívána dodnes, poprvé použita v roce 1198. Právě v tomto roce sepsal papež Innocent III. pojednání De sacroaltarismysterio (O posvátném tajemství oltáře), v němž se nachází interpretace symboliky barev a květin vycházející z Písně Šalamounovy.
Co tedy mají barvy Velikonoc symbolizovat?
Bílá barva
Bílá je symbolem čistoty. Víceméně se používá v průběhu všech svátků Pána. Během Velikonoc konkrétně symbolizuje vzkříšení Ježíše Krista. Bílá představuje světlo, nevinnost, čistotu, radost, triumf a slávu.
Jak začlenit bílou do své velikonoční domácí výzdoby?
Jednoduchou volbou je dát si na stůl sněhově bílý ubrus. Případně si na „bílé“ můžete i pochutnávat. Stačí ozdobit váš oblíbený moučník šlehačkou, světlým marcipánem, nebo polevou z bílé čokolády či bohatou pěnou z bílků, cukru a citronové šťávy.
Krásným a vhodným křesťanským symbolem je doplněk v podobě čerstvého květu velikonoční lilie. Bible zmiňuje tyto bílé květy poměrně častokrát. Traduje se, že původně vyklíčily v Rajské zahradě za pomoci Eviných slz. V souvislosti s Velikonocemi se tvrdí, že lilie vyrostly ihned po ukřižování Ježíše v Getsemanské zahradě, která se nachází na úpatí Olivové hory.
Červená barva
Červená symbolizuje Kristovu krev. Nejvíce se využívá během svátků zvaných Letnice, které připadají na 50. den po Velikonocích a připomínají seslání Ducha svatého. Červená představuje oběť, krev, oheň a mučednictví.
Jak začlenit červenou do vaší velikonoční domácí výzdoby?
U takové jasné barvy pulzující životem vám může připadat, že se k jemným pastelovým velikonočním odstínům příliš nehodí. Přesto se nenechte odradit a použijte tuto jedinečnou barvu na velikonoční vajíčka. Až je doděláte, vložte je do ozdobné skleněné mísy.
Jestliže milujete věnce a květiny, můžete promyslet výrobu věnce z červených tulipánů, který pověsíte na vchodové dveře.
Fialová barva
Tato barva je nejvíce specifická pro postní období, které začíná 40 dní před Velikonocemi. Je spojená především s Velkým pátkem, tedy dnem, kdy byl Ježíš ukřižován. Symbolizuje smutek a utrpení, konkrétně to Ježíšovo během 40 dnů v poušti. Fialová představuje pokání, pokoru a melancholii. Pojí se také s mocí a královskou hodností.
Jak začlenit fialovou do vaší velikonoční domácí výzdoby?
Pokud máte byt v barvách Provence, nebude to pro vás příliš velký oříšek. Každopádně určitě můžete dát sladkosti pro děti společně s drobnými šperky do velkého fialového plastového vajíčka (použijte průhledné a obarvěte ho nebo kolem něj uvažte fialové mašličky). I skutečná vajíčka si můžete obarvit do krásného fialového odstínu, například s pomocí červené řepy.
Dále se nabízí ozdobit si dům prostými, ale přesto nádhernými a voňavými květy fialek. Nemusíte zůstávat jenom u interiéru, květiny můžete rozmístit i na předzahrádku nebo ke vchodovým dveřím.
Růžová barva
Jedná se o speciální barvu, která se nosí pouze dvakrát za rok, a to během třetí adventní neděle a o čtvrté postní neděli. Růžová představuje radost a lásku.
Jak začlenit růžovou do vaší velikonoční domácí výzdoby?
Co víc si přát! Tento barevný odstín je už nejspíše pár týdnů dekorací vašeho interiéru, protože růžová jde ruku v ruce s jarní výzdobou. Co udělat speciálně na Velikonoce? Nabarvit si s malými dětmi vajíčka narůžovo, pověsit si v obývacím pokoji růžové girlandy, vyrobit si věnec z růžových kvítků, který zavěsíte na dveře nebo umístíte na stůl, případně si dozdobíte byt rozkošnými kuželovými svíčkami – hádejte, v jakém by měly být odstínu?
A jestli rádi experimentujete se svými nehty, vytvořte si na nich nějakou pěknou „pink“ manikúru. Kdo si v tomto ohledu nevěří, může to přenechat odborníkovi.
Zelená barva
Jakmile Velikonoce skončí, začínají kněží nosit zelená roucha. Tato barva totiž představuje naději Kristova vzkříšení a věčného života.
Jak začlenit zelenou do vaší velikonoční domácí výzdoby?
Kromě zeleného mechu nebo větviček s mladými lístky, které jsou skvělou dekorační surovinou, můžete využít zelenou například v podobě osení, do něhož naaranžujete kraslice nebo malá dekorativní vajíčka. Jinou možností je obléct se do něčeho zeleného. Vyberte si odstín, který se k vám hodí, a vyrazte v něm ven.
Jídlo můžete servírovat na zelenkavých talířcích. Nádherně je doplní růžové svíčky.
Protože je zelená barvou přírody, nabízí se vám téměř neomezené množství možností, jak s těmito prvky pracovat. Vyrobte si věnec, svícen, girlandy nebo jakoukoliv jinou dekoraci, pořiďte si nové rostlinky, dejte více na odiv bylinky v květináčích apod.
-šp-