Velikonoční barvy: Co znamenají a jak je využít při výzdobě?

Zajíčci, kuřátka, beránci, vajíčka, pomlázky, naklíčené obilí… To všechno jsou pro nás atributy Velikonoc. Přemýšleli jste ale někdy, co mají symbolizovat bílá, žlutá, zelená, modrá a další tradiční barvy tohoto největšího křesťanského svátku?

Určitě jste už slyšeli o psychologickém efektu barev a také jejich obecné symbolice. Jak je to ale s barevnými odstíny a jejich souvislostí s Velikonocemi, tedy svátkem oslavujícím vzkříšení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista?

Pokud chodíte do kostela, třeba jen párkrát do roka v rámci oslav některých významných svátků, možná jste si všimli, že se mění liturgické barvy. Tedy takové, které najdete na závěsech kostela a také na rouchách katolických kněží. Proč tomu tak je? Určitý barevný odstín by měl totiž podtrhnout náladu každého ročního období, svátků a oslav.

Podle encyklopedie Britannica byla moderní římská sekvence barev, která inspirovala katolickou církev a je využívána dodnes, poprvé použita v roce 1198. Právě v tomto roce sepsal papež Innocent III. pojednání De sacroaltarismysterio (O posvátném tajemství oltáře), v němž se nachází interpretace symboliky barev a květin vycházející z Písně Šalamounovy.

Co tedy mají barvy Velikonoc symbolizovat?

Bílá barva

Bílá je symbolem čistoty. Víceméně se používá v průběhu všech svátků Pána. Během Velikonoc konkrétně symbolizuje vzkříšení Ježíše Krista. Bílá představuje světlo, nevinnost, čistotu, radost, triumf a slávu.

Jak začlenit bílou do své velikonoční domácí výzdoby?

Jednoduchou volbou je dát si na stůl sněhově bílý ubrus. Případně si na „bílé“ můžete i pochutnávat. Stačí ozdobit váš oblíbený moučník šlehačkou, světlým marcipánem, nebo polevou z bílé čokolády či bohatou pěnou z bílků, cukru a citronové šťávy.

Krásným a vhodným křesťanským symbolem je doplněk v podobě čerstvého květu velikonoční lilie. Bible zmiňuje tyto bílé květy poměrně častokrát. Traduje se, že původně vyklíčily v Rajské zahradě za pomoci Eviných slz. V souvislosti s Velikonocemi se tvrdí, že lilie vyrostly ihned po ukřižování Ježíše v Getsemanské zahradě, která se nachází na úpatí Olivové hory.

Červená barva

Červená symbolizuje Kristovu krev. Nejvíce se využívá během svátků zvaných Letnice, které připadají na 50. den po Velikonocích a připomínají seslání Ducha svatého. Červená představuje oběť, krev, oheň a mučednictví.

Jak začlenit červenou do vaší velikonoční domácí výzdoby?

U takové jasné barvy pulzující životem vám může připadat, že se k jemným pastelovým velikonočním odstínům příliš nehodí. Přesto se nenechte odradit a použijte tuto jedinečnou barvu na velikonoční vajíčka. Až je doděláte, vložte je do ozdobné skleněné mísy.

Jestliže milujete věnce a květiny, můžete promyslet výrobu věnce z červených tulipánů, který pověsíte na vchodové dveře.

Fialová barva

Tato barva je nejvíce specifická pro postní období, které začíná 40 dní před Velikonocemi. Je spojená především s Velkým pátkem, tedy dnem, kdy byl Ježíš ukřižován. Symbolizuje smutek a utrpení, konkrétně to Ježíšovo během 40 dnů v poušti. Fialová představuje pokání, pokoru a melancholii. Pojí se také s mocí a královskou hodností.

Jak začlenit fialovou do vaší velikonoční domácí výzdoby?

Pokud máte byt v barvách Provence, nebude to pro vás příliš velký oříšek. Každopádně určitě můžete dát sladkosti pro děti společně s drobnými šperky do velkého fialového plastového vajíčka (použijte průhledné a obarvěte ho nebo kolem něj uvažte fialové mašličky). I skutečná vajíčka si můžete obarvit do krásného fialového odstínu, například s pomocí červené řepy.

Dále se nabízí ozdobit si dům prostými, ale přesto nádhernými a voňavými květy fialek. Nemusíte zůstávat jenom u interiéru, květiny můžete rozmístit i na předzahrádku nebo ke vchodovým dveřím.

Růžová barva

Jedná se o speciální barvu, která se nosí pouze dvakrát za rok, a to během třetí adventní neděle a o čtvrté postní neděli. Růžová představuje radost a lásku.

Jak začlenit růžovou do vaší velikonoční domácí výzdoby?

Co víc si přát! Tento barevný odstín je už nejspíše pár týdnů dekorací vašeho interiéru, protože růžová jde ruku v ruce s jarní výzdobou. Co udělat speciálně na Velikonoce? Nabarvit si s malými dětmi vajíčka narůžovo, pověsit si v obývacím pokoji růžové girlandy, vyrobit si věnec z růžových kvítků, který zavěsíte na dveře nebo umístíte na stůl, případně si dozdobíte byt rozkošnými kuželovými svíčkami – hádejte, v jakém by měly být odstínu?

A jestli rádi experimentujete se svými nehty, vytvořte si na nich nějakou pěknou „pink“ manikúru. Kdo si v tomto ohledu nevěří, může to přenechat odborníkovi.

Zelená barva

Jakmile Velikonoce skončí, začínají kněží nosit zelená roucha. Tato barva totiž představuje naději Kristova vzkříšení a věčného života.

Jak začlenit zelenou do vaší velikonoční domácí výzdoby?

Kromě zeleného mechu nebo větviček s mladými lístky, které jsou skvělou dekorační surovinou, můžete využít zelenou například v podobě osení, do něhož naaranžujete kraslice nebo malá dekorativní vajíčka. Jinou možností je obléct se do něčeho zeleného. Vyberte si odstín, který se k vám hodí, a vyrazte v něm ven.

Jídlo můžete servírovat na zelenkavých talířcích. Nádherně je doplní růžové svíčky.

Protože je zelená barvou přírody, nabízí se vám téměř neomezené množství možností, jak s těmito prvky pracovat. Vyrobte si věnec, svícen, girlandy nebo jakoukoliv jinou dekoraci, pořiďte si nové rostlinky, dejte více na odiv bylinky v květináčích apod.

-šp-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 6. 2024

Usmívejte se dnes na svět, Berani. Buďte vděční za věci, které máte, a za lidi kolem sebe. Umocněte v sobě příjemný, hřejivý pocit a šiřte tuto lásku mezi ostatní. Toto je pro vás velmi expanzivní období, ve kterém můžete dosáhnout poměrně hodně, pokud se do toho pustíte. Vyzařujte svou pravou povahu každou buňkou svého těla a sledujte, jak se vám naskýtají příležitosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.