22. prosince 2024 07:30
Ema BártováZdravé cukroví a dietní bramborový salát ani nezkoušejte. Nemá to smysl
Odbornice poradila, jak naložit se zbytky jídla z Vánoc a co funguje na kocovinu
Vánoce jsou z mnoha důvodů stresující. Mnoho lidí znepokojuje i pomyšlení, že jde o období hojnosti v jídle a pití, a oni kvůli tomu přiberou. Řešení se zdá nasnadě - zdravější cukroví třeba z tmavé mouky, odlehčený bramborový salát s jogurtem, méně oslazený svařák. Někteří odborníci na výživu ale říkají: radši to ani nezkoušejte.
Známe to asi všichni. Snažíme se zorganizovat vánoční oslavy nejlépe, jak dovedeme, finišujeme v práci a případně ještě obíháme dětské besídky. Stojí nás to hodně energie a je to dost stresující.
Další stres nastupuje v momentě, kdy se snažíme myslet na zdravou stravu, protože se celý rok držíme zkrátka a nechceme si to zkazit ani o svátcích. Ještě náročnější to je, pokud dokonce držíme nějakou dietu, protože jsme zrovna v procesu hubnutí. Vánoční období všem těmto snahám hází klacky pod nohy.
Kdo to nechce vzdát, snadno najde recepty na zdravé cukroví, dietnější salát a další oblíbená jídla. Naše rada ovšem zní: zapomeňte na to, pořádně se najezte a užijte si nad dobrým jídlem příjemné chvilky se svými blízkými.
Důležité je, abyste se zbytečně nepřejídali a dopřávali si hody jen pár dní. „Vůbec si nevyčítejte cukroví, dejte si ho. Ale nejezte ho přímo z tácku či krabice, odeberte si pár kousků na talířek a skutečně si je v klidu vychutnejte,“ doporučuje například Iva Málková, psycholožka a odbornice na hubnutí.
Podobné je to se salátem, který je pro mnoho lidí o Vánocích pochoutkou číslo jedna. I když část majonézy nebo dokonce všechnu nahradíte jogurtem, stejně z toho úplně dietní jídlo nebude. Podle psycholožky přitom hrozí, že se rádoby dietnějšího jídla přejíme v domnění, že má mnohem méně kalorií, a proto se nemusíme tolik hlídat.
Že to není dobrá cesta, ukazuje například zdravější cukroví, na nějž všude najdete spoustu receptů. Jenže tmavá mouka má úplně stejně kalorií jako světlá, třtinový cukr není zdravější než ten bílý a rozemleté ořechy, kterými se někdy nahrazuje část mouky, jsou sice zdravé, ale dietní ani náhodou. Ani použitím medu namísto cukru se energetická hodnota cukroví nesníží.
Přečtěte si také: Vánoce se mi líbí od chvíle, kdy se narodil syn. Vignerová se už těší na pojídání salátu
„Spíš než nahrazovat v bramborovém salátu majonézu jogurtem doporučuji všem dopřát si menší porce, doplnit jídlo zeleninou, která pomůže rychleji zasytit, vychutnat si jídlo všemi smysly, a hlavně naslouchat svému tělu a respektovat pocit sytosti,“ radí lékařka Marie Skalská, která mimo jiné vede workshopy o hubnutí. A rovněž varuje, že odlehčenější jídlo často vede k tomu, že se lidé přejedí.
Společné jídlo včetně toho svátečního navíc přispívá k tomu, že se cítíme dobře. A to se nakonec může pozitivně odrazit i na našem zdraví, a nakonec i na tom, jak se nám bude dařit v hubnutí. Harvardova univerzita zveřejnila práci, podle níž „desítky studií ukázaly, že lidé, kteří mají uspokojivé vztahy s rodinou, přáteli a svou komunitou, jsou šťastnější, mají méně zdravotních problémů a žijí déle“.
To, že není dobré si jídlo odpírat, ale že je fajn naučit se ho vědomě užívat, potvrzuje i takzvaný francouzský paradox. Francouzi relativně málo trpí nemocemi srdce a cév, ačkoli se nevyhýbají bagetám, sýrům a vínu. Jak je to možné? Vaří i jedí pomalu, u jídla často mluví a o to méně jedí a taky moc neholdují jídlu ve spěchu, udělají si na něj vždycky čas.
Hlavně neuždibujte
Lékařka Skalská zároveň lidem radí, aby si během svátků nic nevyloženě nezakazovali. „Protože co si zakážete, po tom budete nakonec toužit ze všeho nejvíc,“ vysvětluje Marie Skalská. Takže buď budete otrávení, že si nemůžete dopřát nic dobrého, co byste rádi, nebo to nevydržíte. A nakonec sníte těch vanilkových rohlíčků mnohem víc, než kdybyste si jich rovnou pár dovolili.
Pokud vás Vánoce zastihly v procesu hubnutí, na těch pár dní to neřešte, cílem budiž během vánočního volna udržení váhy, nikoli její další snižování. Pomáhá tomu třeba to, že se na jídlo skutečně soustředíte a budete jíst jako obvykle, ne jen párkrát denně, kdy si k jídlu sednete a nebudete například bezmyšlenkovitě polykat chlebíčky u vánoční pohádky. Nejhorší podle lékařky je kromě přejídání i průběžné uždibování mezi hlavními jídly - tedy kousek cukroví pokaždé, když jdete kolem tácu s ním a ujídání salátu při každé cestě do kuchyně, ačkoli jste si šli původně jen pro něco k pití.
Video: Recept na cukroví, které zvládnete i na poslední chvíli
A je to právě pití, které je někdy zrádnější než jídlo. Že je na hašení žízně nejlepší voda a že limonády jsou moc kalorické, asi ví každý. Jenže moc kalorické jsou i džusy, a to už se tolik neví, mnoho lidí je dokonce považuje za zdravé, ale i ony obsahují spoustu cukru.
A vyloženě přibírat se dá po typických svátečních nápojích, jako je vaječný koňak, svařák či punč, jsou to mnohem větší kalorické bomby než pivo a víno.
Doutýdnenní bezuzdné popíjení i pojídání se samozřejmě vyplatit nemusí. Lékaři ze zkušeností uvádějí, že Češi po svátcích přiberou dvě až tři kila a zdaleka ne všichni se jich dokážou zbavit. Hladce to zvládne nejvýše patnáct procent lidí. Dvě kila za rok přitom za deset let znamenají dvacet kilo navíc.
Zdroje: hercanberra.com.au, 8fit.com, www.bhf.org.uk