Základ přípravy dobrého jídla? Ochutnávat, apeluje na kuchaře Pohlreich

Roman nemluví s Janou, šéf Pohlreich má radu - Česko na grilu (3)

Poučte se z chyb soutěžících velkého grilovacího klání a inspirujte se doporučeními šéfkuchařů a porotců Zdeňka Pohlreicha a Martina Svatka. Co jim v show dosud vadilo a co při grilování raději nedělat? Někdy stačí k úspěchu opravdu málo.

Letošní aprílové počasí přeje grilování více, než tomu bylo v předešlých letech. Užijte si tuto příjemnou aktivitu naplno a vychutnejte si speciality z roštu bez sebemenších neúspěchů. Tady je několik základních chyb, kterým se nejen při grilování určitě vyhněte.

Neplýtvat potravinami

Vaření i grilování obvykle přináší nějaký ten odpad. Rozhodně ho ale nemusí být tolik. Hned zkraje druhého soutěžního kola show Česko na grilu, v němž se zpracovávalo kuřecí maso, porotce udivilo kvantum surovin, které si soutěžící ukořistili na pracovní stoly – a nejen na ně. Vytočit je dokázaly batáty položené na zemi.

Česko na grilu: Recept na mexické kuře podle Jany a Romana

„Opravdu mi vadilo, jaké množství potravin si soutěžící byli schopni dát na stůl a pak je nevyužili. Zatím neumějí pracovat tak čistě, ale třeba se to s natáčením zlepší,“ zamyslel se Zdeněk Pohlreich. O takzvaném bezezbytkovém vaření má přitom jasno. „Tohle se svého času hodně řešilo, ale dneska už to nikoho nezajímá. Zamezit plýtvání potravinami jako záchrana světa stačit rozhodně nebude,“ říká jasně.

Čtětě také: Jak neplýtvat jídlem během svátků, ale ani po nich? Je to snazší, než si myslíte

Ochutnávat

Řadu soutěžících v zápalu grilování zradilo opomenutí jednoho zcela triviálního kuchařského pravidla. Při přípravě jídla málo ochutnávali, a tak výsledný pokrm nebyl chuťově zcela vyladěn.

„A teď si všimni, že nikdo to jídlo neochutnává, nikdo nemá na stole lžíci. To se přece musí ochutnávat pořád dokola,“ zkritizuje šéf Pohlreich soutěžící za školáckou chybu také v dalším kole.

„Během vaření se samozřejmě ochutnává. Je možné, že jsme k nim přišli teprve ve fázi příprav, takže ještě neměli co ochutnávat. Naším úkolem také bylo, abychom je zastihli v nečekaném okamžiku, ale je pravda, že ochutnávají málo. Bez ochutnávání to určitě nejde,“ potvrzuje Martin Svatek a Zdeněk Pohlreich mu dává za pravdu. „Za mě je to to nejdůležitější. I v hospodě s tím máme občas problém, že během vaření kluci málo ochutnávají. Jak já říkám: Ochutnávat, ochutnávat, ochutnávat!“ uvádí Pohlreich.

Práce ve dvojici

Na kvalitě výsledných jídel se v případě několika dvojic podepsala nervozita a špatné vymezení rolí u grilu. Sice se do soutěže přihlásily jako páry, občas se ale do sebe při společné práci pustili jako největší konkurenti. „Soutěžící se obviňovali, kdo co zkazil. Tyto vnitřní boje mezi dvojicemi mě štvaly. Je potřeba spolupracovat za všech okolností. Tohle osočování nemá smysl,“ vytrhly tahanice z pohody jinak klidnějšího Martina Svatka. Už nyní můžeme prozradit, že ani v dalších kolech reality show Česko na grilu, kterou můžete sledovat v sobotu ve 20:15 na Primě nebo na prima+, se nálada mezi soutěžními páry neuklidní.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.