1. července 2017 14:00
Martina ČerňanskáCo se děje s vaším tělem když se opijete?
Čas od času není špatné vyhodit si z kopýtka a uvolnit se. Večer s přáteli, k tomu pár drinků a svět je hned veselejší. Léto k radovánkám přímo pobízí, ale jak se moudře říká, všeho s mírou. Jinak můžete dopadnout s nepříjemnou kocovinou a vaše tělo vám rozhodně nepoděkuje!
Jídlo je základ!
Sklenka dvě nás dokáže zbavit stresu a napětí, uvolnit se po náročném dni. Ale přestat včas je umění, které pilujte. Jinak se v podstatě přiotrávíte.
I začátečník zná zlaté pravidlo, že se nemá pít na lačno. Svatá pravda! Alkohol se totiž, když doputuje do našeho žaludku, začne okamžitě vázat na cokoli pevného, co jste předtím snědli. Jinak si to namíří rovnou do sliznic a rychleji se opijete. Jinými slovy, pořádná večeře je základ a bez ní budete pod stolem dvakrát rychleji.
Tělo pozná otravu
Ze žaludku se alkohol přesune do střev, které ho bez váhání vypustí do krevního oběhu. Tělo pozná, že se ho v podstatě snažíte otrávit a honí vás na malou, jak to jen jde.
“Zábava” nastává, když se alkohol dostane do mozku, kde začne přebírat kontrolu nad vaší nervovou soustavou. Chvíli paráda, člověk je neodolatelně vtipný, ale když si přihne víc, z veselí se stává nekontrolovaná nervová turbulence. Z mozkové kůry přechází alkohol do hippocampusu a právě ten má vliv na intenzitu pocitů člověka, takže vše budete vnímat na druhou.
Játra v jednom kole
Největší práci odvádí naše játra, která dostanou příkaz jed odbourat, což jim může trvat i hodiny. V játrech se přeměňuje 60 až 90 % alkoholu. Mění se zde na toxický acetaldehyd - právě z toho nám bývá špatně, a následně na kyselinu octovou, kterou vyloučíme z těla. Pokud si myslíte, že odbourání alkoholu můžete urychlit třeba pití vody, polévkou, sprchou nebo několika hrnky kávy, tak omyl. Nepomůže skutečně nic, než čas. Nejvyšší hladinku v krvi máte asi zhruba hodinu po požití, teprve pak hodnoty klesají. Pokud však popíjíte dál a během večera zvládnete litr vína, budete potřebovat více než 10 hodin, než úplně vystřízlivíte.
A je tu kocovina…
Už se stalo a vy máte kocovinu. Co s tím? Dehydratace a nedostatek minerálů a vitaminů v těle nám způsobují bolest hlavy, žaludeční nevolnost, sucho v ústech, žízeň a další dobře známé nepříjemné příznaky. Teď nám opravdu pomůže hodně pít čistou vodu a doplnit vitamíny a minerály, které jsme předtím s alkoholem vymočili a vypotili.
Těžká kocovina je ale k něčemu dobrá. Člověk, který mívá drsné kocoviny, se většinou alkoholem tolik neskamarádí, protože tyhle stavy ho od častějšího pití odradí. Naopak lidé, kteří pití snášejí velmi dobře, se snáze stanou závislými.
Moc se nevyspíte
Panuje názor, že opilci spí jako když je do vody hodí. Opak je pravdou! Pokud padnete do postele opilí, nečeká vás žádný příjemný limb, ale zprvu plochý mělký spánek, ze kterého upadnete do nepříjemného hlubokého spánku. Budete se potit a přicházet o tekutiny, čeká vás neklid a brzy se probudíte. Fáze REM, která se objevuje pětkrát až sedmkrát za noc, s alkoholem klesne na jeden nebo dva cykly a vy se probudíte s pocitem mnohem větší únavy a omámení.
Jak se neopít?
1) Najezte se a to pořádně!
2) Střídejte alko a nealko.
3) Nemíchejte druhy alkoholu.
4) Pijte minerálku, doplní vyloučené minerály.
5) Alkohol řeďte vodou. Místo sklenice vína si dejte střik…
6) Nenechte se nutit!
7) Dejte si limit a ten nepřekročte.
Mohlo by vás také zajímat:
autor: KU