Jak posílit dětem imunitu během pandemie?

Říjen přináší další omezení kvůli coronaviru. Ať už se děti dostanou do školy, nebo ne, v chřipkovém období je nutné podpořit jejich imunitu. Jak ji podpořit a kdy je důležité vyhledat lékaře?

Každé dítě se rodí s imunitní výbavou, tedy schopností organismu poradit si s případným narušením rovnováhy těla, které mohou způsobovat externí vlivy. Imunita je však nezralá. Dětskou imunitu je potřeba učit, jak reagovat. „Imunita dítěte se vyvíjí už během těhotenství, postupně se tvoří jednotlivé složky takzvané nespecifické a specifické imunity a po narození se dále vyvíjejí. Díky nezralosti imunitního systému jsou malé děti náchylnější k infekcím,“ vysvětluje pediatrička MUDr. Zora Szitásová. O vytváření imunity dětí během porodu mluví i RNDr. Petr Ryšavý v našem rozhovoru pro Prima Ženy.

Lehký kašel a rýma jsou u dětí běžné, výraznější a častější kašel či zbarvený hlen při rýmě však už naznačují přítomnost infekce a tehdy je vhodné dítě nechat doma. Nejenže může nakazit ostatní děti v kolektivu, ale k již existující, i když mírné infekci se mohou přidat další. Podle pediatričky není nic neobvyklého, když malé děti častěji trápí infekce dýchacích cest, průjmy, infekce kůže nebo močových cest. To vše je v pořádku (samozřejmě vyžadují náležitou pozornost a péči či léčbu), pozor si však musíme dát na alergie či intolerance. „Vždy je důležité velmi precizně posoudit, zda jde o infekci v důsledku nezralé imunity, respektive její přechodného oslabení, nebo o poruchu imunity. Proto je rozumné dát dítě vyšetřit u dětského lékaře, který zváží, zda je nutné i vyšetření u imunologa,“ říká pediatrička. Znamená to, že žádnou nemoc bychom neměli podceňovat, ale ani zbytečně, bez názoru odborníka přeceňovat.

Výzva pro imunitu

Nový dětský kolektiv, ve kterém jsou běžné infekce přirozené, je pro imunitu dítěte dobrou výzvou, aby se naučila něco nového, a tím se posílila. „Dětská imunita se s většinou onemocnění setkává poprvé a některé jí mohou dát více zabrat, protože na ně organismus ještě nezná vhodnou odpověď. Proto imunita dítěte potřebuje správné pobídky a být ve vhodné míře vystavována podnětům, aby se na ně učila reagovat,“ zapojuje se do debaty odborník na imunitu Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures.

KÝCHÁNÍ DO RUKY NEBO PŘEDÁVÁNÍ OŘEZÁVÁTKA. VÍTE, JAK SI DĚTI NEJČASTĚJI PŘEDÁVAJÍ VIRY?

Děti mladší než jeden rok by neměly přicházet do styku s infikovanými lidmi. Jejich imunita a organismus jsou ještě velmi nezralé a i běžné onemocnění může způsobit vážnější problémy či trvalé následky, které v útlém věku nemusí být hned zjevné.

Důležitá rozcvička a hygiena

Jaké podněty potřebuje imunita každého dítěte? Setkávat se s jinými, relativně zdravými dětmi, se kterými si hraje a zejména se hýbe. Přiměřený pohyb je nesmírně důležitý. Stejně důležitá je vyvážená strava obsahující všechny vitamíny, stopové prvky a vlákninu, dostatečný pitný režim (bez zbytečně přidaného cukru nebo kofeinu), ale i dostatek spánku. Neméně významná je správná hygiena, zejména správné mytí rukou před jídlem či po návštěvě toalety. Prospěje však i trocha špíny. Nedržte dítě ve sterilním prostředí, protože tehdy imunita nemá výzvy, na které by reagovala, a nemůže se trénovat.

IMUNITA PODLE VĚKU. JAK JI ÚČINNĚ POSÍLIT, KDYŽ VÁM JE 10, 30 NEBO 60?

Pomoc z lékárny

Je na posouzení dětského lékaře, zda si léčba případné dětské nemoci vyžaduje antibiotika. Ta nám totiž mohou pomoci dostat se z onemocnění, ale imunitu oslabují. „Opakované lehké infekce zejména horních cest dýchacích jsou v dětském věku běžné a u velké části dětí nejsou potřeba další vyšetření ani léčba antibiotiky. Pokud, tak se ordinují antibiotika lokálně. Zároveň je třeba imunitu podpořit vhodnými preparáty na bázi látek přírodního původu,“ pokračuje MUDr. Zora Szitásová.

Mezi nejvýznamněji účinné a u nás dostupné přírodní látky podle lékařky patří bakteriální imunomodulátory (látky obsahující složky bakterií), biologicky aktivní polysacharidy (výtažky z buněčných stěn hub a některých rostlin), probiotika, prebiotika, přípravky z Echinacey a vitamíny A a C.

Nejlepším způsobem, jak zabránit rozvoji infekce horních cest dýchacích směrem z nosu dolů do krku a do průdušek, je naučit děti vysmrkat se. Když to ještě neumějí, je nutné hleny odsávat. Rády se v nich totiž drží infekce, a když hleny zatékají do hrdla, infekce postupně osidlují stále větší plochu a více orgánů. Běžný soplík se tak znenadání změní na chorobu s teplotami.

K prospěšným látkám, které podporují imunitu a zároveň urychlují léčbu případného onemocnění, patří betaglukan, který se nachází v hlívě ústřičné.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.