Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Jak vyzrát na škytavku? Pomůže pár jednoduchých triků

Na začátku máte pocit, že je to jen dlouhý nádech. Ale pak to přijde. Bránice se sevře, hrudní svaly se zatnou a během zlomku sekundy se ozve typické „škyt“. Že je to legrační? Ani ne, pokud se to stane právě vám a nejde to zastavit.
Vydáno: 12.02.2018, Anna Kopečková
Jak vyzrát na škytavku
Jak vyzrát na škytavku Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

I když je škytavka nepříjemná, je neškodná a obyčejně přejde během několika vteřin nebo minut. Vlastně se moc neví, co tuto reakci způsobuje. Pravděpodobně vzniká v důsledku podráždění některého ze dvou nervů - toho, který řídí bránici nebo takzvaného bloudivého nervu, který vychází z míchy a prochází bránicí až do břicha. To by vysvětlovalo, proč škytavku obyčejně dostaneme ve chvíli, kdy se přejíme, vypijeme bublinkovou limonádu nebo vodu, sníme příliš kořeněné jídlo, spolykáme moc vzduchu nebo jsme ve velkém stresu. Zajímavé jsou také dvě věci - škytavka se objevuje nejčastěji večer a také u žen v první polovině menstruačního cyklu, hlavně několik dnů před menstruací.

Jestli jste ještě nepřišli na způsob, jak nepříjemnou škytavku rychle zastavit, zkuste některou z následujících ověřených metod:

Nádech. Nádech. A ještě jeden

V USA vyvinuli techniku, se kterou slaví 100% úspěch. Je postavená na nárůstu oxidu uhličitého, uvolnění bránice a tlaku vzduchu. A jak na to? Zhluboka se nadechněte a zadržte na 10 sekund dech. Potom, aniž byste vydechovali, se znovu malinko nadechněte a dech zadržte na 5 vteřin. Pak už zbývá poslední malý nádech (opět bez vydechování), který zadržíte na 5 sekund. Tento postup zabírá i na případy, kdy je potřeba kvůli dlouhodobé škytavce vyhledat lékařskou pomoc.

Ohněte se. Napijte se

Na škytavku také zabírá sklenice vody. Ovšem musíte ji vypít trochu jinak. Předkloňte se a teprve pak se napijte. Metoda zaručeně funguje, protože působí na nervy na zadní straně hrdla a vyvede nervový systém ze „záseku“.

A ještě jednou pití vody. Ale jinak

Naplňte plastový kalíšek vodou a postavte ho na kuchyňskou linku nebo stůl. Pak si ukazováčky strčte do uší, překloňte se a volnými malíčky a palci kalíšek zvedněte.Celou dobu zadržujte dech a vodu vypijte jedním nebo dvěma loky.

Dejte si cukr

Další účinnou metodou je spolknout lžičku cukru. Ta zpravidla do pár minutzastaví škytavku. Cukr v ústech totiž pravděpodobně ovlivňuje nervové signály, které dostává stahující se bránice.

Počítejte

Cukr nemusí být vždycky po ruce, ale existuje způsob, který můžete použít kdykoli. Jde o mentální cvičení. Představte si dvě dvouciferná čísla, například 43 a 77. Sečtěte je, a než budete mít výsledek, škytavka bude velmi pravděpodobně pryč.

Zadržte dech a polkněte

Zadržte dech na tak dlouho, jak jen to dokážete. A jakmile budete cítit, že se blíží další škytnutí, polkněte. Opakujte to dvakrát nebo třikrát, potom se zhluboka nadechněte a ještě to celé jednou zopakujte.

Jděte spát

Škytavka je mnohdy vyvolaná stresem, a proto pomáhá se prostě jít vyspat.

Sexuální vzrušení – za pokus to stojí

Orgasmus je pro nervový systém tak silným impulzem, že může odstranit škytavku. A pokud není na blízku sexuální partner, poslouží i masturbace.

Kdy je potřeba kvůli škytavce k doktorovi

Poměrně často škytavku vyvolá gastroezofageální reflux, nemoc, při níž žaludeční šťávy stoupají do jícnu. Pokud máte na reflux podezření, zajděte si k lékaři. A určitě se k němu vydejte, pokud máte škytavku déle než 48 hodin nebo vám brání v pití a jídle. Na škytavku existuje několik léků, které vám doktor může předepsat.

-az-

Mohlo by vás taky zajímat:

Je lepší pít vodu před jídlem, během jídla nebo až po jídle?

Kdy je správný čas pro pití vody: Před jídlem, během jídla nebo po jídle?

Za nepříjemné pálení na hrudníku si většinou můžeme sami

Pálí vás žáha? Nejspíš špatně jíte!
Článek je zařazen v: trávicí potíže, škytavka, pití vody, dech, jak se zbavit škytavky, reflux
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama