Zdraví a nemoci

5. listopadu 2014 06:00

Iva Kropáčková

Levné a zdravé... aneb Výhody kojení pro matku i dítě

Pokud to jde, kojte své dítě co nejdéle. To doporučují lékaři i laktační poradci. Má to své výhody i pro vás?

Je to to nejlepší, co maminka může svému právě narozenému dítěti dát. Mateřské mléko obsahuje vše, co miminko potřebuje ke správnému růstu a vývoji. Ideální je začít s kojením hned na porodním sále, nicméně není to zásadní pro následné období. S potřebou sání se dítě narodí, je to pro něj naprosto přirozené.

Ale ač je kojení přirozené, ne vždy se podaří rozkojit nebo maminka ztratí mléko dřív, než by chtěla. V žádném případě se nejedná o tragédii. Nicméně pokud se kojit miminko daří, přináší kromě některých nepříjemností – zejména bolestí prsou na začátku kojení či případných zánětů prsu – spoustu výhod nejen pro dítě, ale i pro matku.

Každou středu on-line seriál o těhotenství!

Chce to trochu cviku...

Není to ovšem vždy tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. I při kojení je důležité dodržovat určité zásady. Je třeba ho natrénovat a někdy nejde najít s miminkem tzv. společnou řeč okamžitě.

NÁŠ TIP: Jste těhotná a zajímá vás, co se s vámi a miminkem děje týden po týdnu? Založte si těhotenský kalendář! Najdete ho ZDE!

Je důležité správně držet prs i dítě, aby dítě nepolykalo příliš mnoho vzduchu nebo ženu nebolely bradavky. V porodnici by na oddělení šestinedělí měly ženě poradit zdravotní sestry, informace může maminka svého prvního dítěte čerpat od zkušenějších maminek či laktačních poradkyň, případně nastudovat triky v odborné literatuře.

Maminka se musí při kojení cítit pohodlně, nemělo by ji kojení bolet a měla by dopřát svému dítěti stejné pohodlí. Miminko by při kojení nemělo křičet.

Máte-li pocit, že se vám kojení nedaří podle představ, máte možnost obrátit se na odborníky, kteří vám pomohou. Více se dozvíte v článku O laktační lize

Výhody kojení pro miminko

Co tedy kojení přináší miminku? Kromě toho, že v podstatě dostává ideální stravu vhodnou právě pro jeho trávení, ho také mateřské mléko chrání před některými nemocemi. Tady jsou výhody v bodech:

Máte-li jakékoliv otázky, ptejte se lékařů na www.porodnice.cz. MUDr. Michal Koucký MUDr. Andrea Pašková

- chrání před průjmy, - ochrana proti infekcím dýchacích cest, zánětu středouší, - snižuje riziko cukrovky, alergie, obezity, anémie, - zajišťuje vývoj duševních schopností, - méně často vyžaduje hospitalizaci, - zajišťuje v dospělosti a stáří silnější kosti.

Výhody kojení pro matku

I když v případě kojení jde především o dobro dítěte, spoustu výhod má i pro maminku. Díky kojení se může žena po porodu dostat dříve do formy a také ji chrání před některými nemocemi.

- děloha se po porodu rychleji vrací do původního stavu, - poporodní ztráty krve jsou menší, - ženy méně trpí chudokrevností, - chrání ženu před rakovinou prsu, vaječníků a osteoporózou, - rychlejší návrat postavy ke stavu před těhotenstvím, - antikoncepční účinek v průběhu kojení, pokud matka plně a často kojí, - podpora citové vazby matka–dítě, - pleny nepáchnou, - levnější než umělá výživa.

Pokud se chcete dozvědět více o polohách při kojení a dalších důležitých zásadách, přečtěte si článek Polohy při kojení

Má podle vás kojení také nevýhody? Jaké? Napište své zkušenosti do diskuze pod článkem...

Tyto a mnoho dalších informací se dočtete v nejprodávanější knize o této oblasti s názvem Kniha o těhotenství a dítěti, jejímž autorem je doc. MUDr. A. Pařízek, CSc. (Galén, Praha 2009)

Kniha o těhotenství a dítěti zároveň vyšla jako 1. e-kniha v ČR s tímto tématem. Objednávejte ZDE.

Těhotenství i rodičovství je krásné, ale zároveň náročné. Víme to z našich zkušeností, víme to ze zkušeností žen, které se na nás obracejí. Pro všechny (na)stávající rodiče připravujeme ve spolupráci se špičkovými odborníky z internetového portálu www.porodnice.cz tyto články plné odborných rad i zajímavých informací. Každou středu.

Příště více o období šestinedělí. Co znamená poporodní splín a jak se projevuje?

Psali jsme také:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.