Zdraví a nemoci

17. ledna 2019 06:00

redakce Prima Zoom

Preventivní tipy, jak mít náskok před rozvojem demence. Chraňte své zdraví!

S přibývajícím věkem se riziko rozvoje demence či obávané Alzheimerovy choroby zvyšuje, avšak k jejímu propuknutí vůbec dojít nemusí. Na čem záleží? Jednoduše řečeno na vás a na vašem rozhodnutí, jaký způsob života povedete.

Praktikujte tyto zlaté rady a užívejte si dobré paměti i v době, kdy budete třeba prababička. Říkáte si, že máte ještě spoustu času? Čím dřív začněte žít zdravě, tím lépe pro vás a především pro vaši paměť.

Pokud u vašich rodičů či prarodičů pozorujete únavu, skleslost, větší zapomětlivost, zpomalené reakce, duševní nepohodu nebo snad nešikovnost při běžných činnostech, rozhodně zpozorněte. Těmito nepatrnými příznaky totiž na sebe demence poukazuje a pokračuje dlouhodobým poklesem mozkových funkcí, který se postupem času bohužel jenom prohlubuje. Co tedy dělat proto, aby se náš mozek těšil skvělé kondici?

Ovoce a zelenina: V tomto směru rozhodně netroškařte

Tyto plody vám nejenom pojistí skvělou figuru, imunitu a přispějí ke krásné pokožce, ale především mají dle vědeckých expertiz pozitivní vliv v rámci prevence na rozvoj zákeřné a neléčitelné Alzheimerovy choroby spolu s demencí. Dopřávejte nejen sobě, ale i dětem či babičce s dědou ovoce v různých podobách. Zamilujte se v zimě do kompotu, kouzlete se zdravými šťávami z ovoce či zeleniny, zkoušejte různé kombinace a nejděte si tu svoji. Co třeba mrkev s avokádem, malinami a k tomu pro lepší zasycení zdravé chia semínka? Máte chuť na smažený řízek? Co třeba zhřešit zdravěji a dát si květák či delikátní cuketu obalenou v trojobalu upečenou v troubě! Tyto záměny vám přijdou k duhu.

Zamilujte si antioxidanty, ať stopnete projev volných radikálů

Volné radikály se v našem organismu podílejí na změně struktuře buněk, a bohužel pro nás v tom negativním měřítku. Zatěžují naše tělo, ztěžují funkci jednotlivých orgánů a tím může docházet k narušení celkového chodu. Co tedy zobat, ať tělu pomůžete se ubránit?

Mlsejte jahody, borůvky a maliny. Dále sem patří například betakaroten, kyselina askorbová známější pod pojmem vitamín C a tokoferoly (skupina vitamínu E), které najdeme například ve skořápkových plodech či semenech. Zamilujte si také byliny, jako je oregano, šalvěj či třeba koriandr.

Tím nejsilnějším antioxidantem je dle různých studií údajně astaxanthin, který se vyskytuje v mořských plodech, mořských řasách či v tolik oblíbeném lososu.

Okysličujte mozek pravidelně

Zamilujte si pohyb jakéhokoliv druhu, nemusí se hned vyloženě jednat o sport. Prostě se jděte vyvenčit na čerstvý vzduch třeba do parku a zpáteční cestu volte ve svižnějším tempu. Odskočte si za teplem, ať si zaplavete v mořských vlnách, nebo se s drahým přihlaste se na taneční lekce. Prostě se hýbejte tak, jak to baví právě vás. Alespoň 3x do týdne nechejte auto na značkách a jděte do práce pěšky. Díky pohybu se znásobí přítok krve do mozku, čímž dochází k lepšímu zásobení kyslíkem a také k lepší práci neuronů a k jejich vzájemné spolupráci.

Cigaretám a alkoholu řekněte prosté NE!

Výše uvedené nešvary umějí nasekat více škody než užitku. A když pomineme jiné závažné důvody, proč nepít ani nekouřit, tak svůj mozek okrádáme o kyslík a díky zanášení cév také o živiny. A to všechno má neblahý vliv na jeho funkci. Nemluvě o tom, že nenadálá mozková příhoda může vznik demence uspíšit. Tak proč zbytečně riskovat!

Mějte kolem sebe ty správné lidi a buďte šťastní

Vykašlete se na ty, co vás akorát připravují o nervy, normálně se jim s klidnou duší vyhýbejte. A obklopte se těmi, se kterými se cítíte dobře. Smích léčí a dobrá nálada nejenom rozpouští stres, ale být v kontaktu s lidmi je prostě něco jako přírodní antidepresivum. Tak ho užívejte nejlépe několikrát denně.

Spěte jako dudek

Neponocujte ani se neodbývejte jen několikahodinovým spánkem. Nárokujte si alespoň těch sedm. S nespavostí mohou pomoci bylinky, milování nebo procházka s partnerem ruku v ruce. Vyhněte se také kofeinovým nápojům v pozdějších hodinách, ať nemáte zbytečně narušen spánkový cyklus. Když spíme, tak zkrátka a dobře mozek regeneruje.

Trénujte mysl i mozkové závity

To, co se nepoužívá pravidelně, tak má tendence upadat – a přesně tak je to i s činností mozku. Proto se neustále rozvíjejte. Sáhněte po knize, naučte se novým disciplínám nebo třeba jazykům. S rodinou si zahrajte společenskou deskovou hru, pexeso nebo třeba slovní fotbal. Utužujte své koníčky, neustále se zdokonalujte a rozhodně neusněte na vavřínech. Nuda a neaktivita totiž mozku spíše škodí.

Co dál?

  • Zamilujte se. Mít toho, se kterým je nám dobře, nás činí vnitřně šťastnějšími.
  • Naučte se minimalizovat dlouhodobý stres. Je potřeba naučit se odpočívat.
  • Pečujte o své zdraví, umravněte nadbytečná kila, hlídejte si cukr i tlak, zda jsou v optimálních hladinách.
  • Pobolívá vás hlava? Než sáhnete po prášku na bolest, tak se prvně napijte. Pokud se ale bolesti opakují a jsou stále intenzivnější, vyhledejte rozhodně neurologa.

-LZ-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 10. 12. 2024

Dnešní den je pozitivní. Cítíte se klidní a vyrovnaní a jste tolerantnější než obvykle k proměnlivým náladám a vášním druhých. Pokud to zvládnete, udělejte si přestávku ve svém nabitém programu a věnujte několik minut sami sobě. Nejste zvyklí na takové chování, ale dnes by vám to prospělo.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.