Příroda ve službách krásy a zdraví: Bylinky na drobná poranění

Stačí jen chvilka nepozornosti a odřenina, řezná rána nebo modřina jsou tu. Přírodní medicína může pomoci při jejich ošetření, ale také při hojení.

Každou ránu je třeba vždy vyčistit od všech nečistot, jinak může dojít k infekci. K vyčistění drobných ran se hodí vodou naředěný výtažek měsíčku lékařského. Jestliže se ale rána nezlepší, nebo se dokonce zhoršuje, musíte vyhledat lékaře.

Kostival lékařský

Hojivé procesy u vnějších poranění podporuje kostival lékařský. Je výborný na rány, výrony, otoky, spáleniny a popraskanou kůži. Obklad z kostivalu připravíte snadno. Čerstvé listy rozdrtíte nebo rozmixujete a vzniklou kaši naneste na očištěnou ránu, překryjte obvazem a necháte asi 30 minut působit. Opakujte, dokud se postižené místo nezačne hojit, nejvýše však tři dny po sobě.

Řebříček obecný

Podobně působí řebříček obecný, který zastavuje krvácení ran a zároveň je dezinfikuje. Rozemněte čerstvé listy tak silně, aby se z nich uvolnila šťáva a přiložte na ránu. Řebříček můžete smíchat s kostivalem v poměru 1 : 1. Tato směs působí jako prevence proti vzniku modřiny.

Jitrocel kopinatý

Osvědčenou první pomoci při menších poraněních je jitrocel kopitaný, protože dokáže zastavitkrvácení. Rozemnuté nebo roztrhané listy pomáhají i na pohmožděniny a vymknutí. Jitrocel pomůže také u ran, které jsou již podrážděné a zanícené. Máte-li možnost, lístek omyjte v čisté vodě a až potom rozemněte a přiložte na ránu, kterou ovažte obvazem nebo čistým kapesníkem. Jitrocel ponechaný na ráně do druhého dne ji zklidní, zatáhne a snadno se druhý den od rány oddělí. Poranění se pak hojí mnohem lépe a kratší dobu.

Starček Fuchsův

Lidově se mu říká kycol a je typickou rostlinou jizerskohorských pasek a luk. Je snadno rozpoznatelný díky svým žlutým kvítkům a zvláštní „metlovité“ struktuře, ale stejně je často zaměňovaný se zlatobýlem. Léčivý je především odvar z kvetoucí nati kycolu, který lze dobře využít na odřeniny a další poranění kůže. Kašovité obklady z čerstvých listů lze přikládat na špatně se hojící ran, například na zanícený prst po zarůstání nehtu, působí znamenitě.

Prha arnika

Pro hojení poraněné kůže se využívá prha arnika (arnika horská nebo prostě arnika), která má dezinfekční, analgetické a protizánětlivé účinky. Urychluje hojení povrchových odřenin a hmyzích štípanců a ulevuje od bolesti kloubů. Mast z této rostliny se používá na naraženiny a modřiny. V lidovém léčitelství se používala prha arnika často na bércové vředy.

Prima tip: Hojivý olejíček

Smíchejte stejné množství jemně nasekaného čerstvého kořene kostivalu lékařského, květu měsíčku lékařského a natě řebříčku obecného. Byliny zalijte kvalitním olejem, zakryjte a 15 minut velmi mírně zahřívejte. Dávejte dobrý pozor, aby se směs nezačala vařit, to byste ji opak museli vyhodit!) Sceďte. Pak olej nalijte do skleniček. Výborný je na potírání oděrek, škrábnutí, modřin, naraženin a hojících se ran.

(leo)

Foto: istockphoto.com

Mohlo by vás také zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.