Zdraví a nemoci

17. března 2017 07:30

Anna Kopečková

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s vysokým krevním tlakem?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Vysoký krevní tlak (hypertenze) je pro naše tělo velice nebezpečný. Jedná se o stav, kdy se tlak na delší dobu nebo opakovaně zvýší na hodnotu 140/90 mmHg (ideální tlak dospělého člověka je 120/80 mmHg).

Pod pojmem krevní tlak se rozumí síla, kterou působí krev na stěny cév, v nichž koluje. Hodnotu krevního tlaku lze jednoduše zjistit pomocí tonometru. Při měření krevního tlaku získáme dvě hodnoty, například 120/80. Vyšší číslo označuje systolický tlak, který vzniká při srdeční stahu. Systolický tlak nám ukazuje, jaký máme stav tepen, a jeho hodnota většinou stoupá s přibývajícím věkem, protože starší lidé mají méně pružné cévní stěny, které se nejsou schopny již tolik „roztahovat“ při vyšším tlaku krve. Druhá hodnota je zaznamenávána při uvolnění srdečního svalu a nazývá se diastolický tlak.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s vysokým tlakem?

Neřešíte dlouhodobě své problémy, emoce zavíráte pod pokličku a snažíte se vypadat, že se nic neděje. Krevní tlak odpovídá dynamice daného člověka.

Tlak v těle je naše úsilí, kterým se snažíme působit na svět kolem sebe, na věci, které potřebujeme mít pod kontrolou. Svůj život chceme změnit podle jiných a tlačíme především sami na sebe. Možná se necháme tlačit i naším okolím, prostředím v práci nebo v rodině. Je to nesvoboda a uvěznění. Podle výšky systolického tlaku můžeme vidět, jakým tlakem se snažíme usměrnit svůj život. Jak to potřebujeme mít pod kontrolou, nesmí nám nic uniknout, musíme vše stihnout a obsáhnout. Široký záběr aktivit zvedá tlak a zužuje cévy. V mysli je chaos a v životě stres.

Položte si následující otázky:

Cítím ve svém životě svobodu? Bojím se dělat ve svém životě změny? Trápím se minulostí? Potřebuji mít ve svém životě vše pod kontrolou? Mám ve svém životě neustálý stres? Bojím se budoucnosti? Netrvám si tvrdošíjně na svém?

Měla jsem klientku, která si svůj tlak vždy dokázala zvýšit na takové hodnoty, které byly životu nebezpečné. Pokud seděla u mě v poradně, měla tlak úplně normální, u doktora na kontrole to bylo vždy nad limitem. V práci kvůli stresu měla tlak tak velký, že o ni všichni měli velké obavy. Pak jsme se domluvily a odstranily vše, co vedlo k jejímu vysokému tlaku, a nakonec i změnila práci. Její tlak je od té doby zcela v pořádku a nebere žádné léky. Přišel velký obrat a ona si zase užívá života.

Jak k nám problémy s vysokým tlakem promlouvají?

Vysoký tlak se projevuje bolestí hlavy, únavou, poruchami spánku, dušností, bolestí na hrudníku, bušením srdce, vysokou tepovou frekvencí, nadměrným pocením, poruchami vidění, šuměním v uších, krvácením z nosu, závratěmi, otoky kotníků. Při velmi vysokém tlaku 230/130 mmHg je hypertenzní krize, přicházejí křeče, nevolnost, zvracení.

Jak si vyléčit vysoký tlak?

Zastavte se a zmírněte tak svůj tlak, netrapte se tím, co se děje ve světě. Řešte svůj vnitřní stres. Je čas uklidnit tělo i mysl. Zbavte se starých křivd a odpoutejte se od minulosti. Nesnažte se mít vždy poslední slovo, nechte někdy věci jen tak plynout. Více naslouchejte lidem kolem sebe a ustupte do pozadí, kde najdete potřebný klid.

Na fyzické úrovni mezi rizikové faktory patří především strava bohatá na tuky, kdy si požitkem z jídla nahrazujeme spokojenost. Dále kouření, málo pohybu, hodně solená jídla, alkohol, obezita, stres a nezdravý životní styl. Přidejte do svého jídelníčku 3-omega nenasycené mastné kyseliny. Pravidelný přísun těchto kyselin snižuje krevní tlak. Další pomocné látky jsou vitamín C, D, draslík, koenzym Q10, kyselina listová a vápník.

Afirmace pro léčbu: „Radostně se zbavuji všeho špatného z minulosti a jsem v pohodě.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.